NávodyŠport

Ako sa starať o funkčné prádlo?

ako sa starať o funkčné prádloAk ste sa rozhodli investovať do funkčného prádla (termoprádla), rozhodne by ste mali vedieť, ako sa starať o funkčné prádlo. Ak dodržíte zásady správnej starostlivosti o funkčnú bielizeň, bude vám spoľahlivo slúžiť a predĺžite jeho životnosť. Nevhodné pranie alebo žehlenie funkčné prádlo nenávratne poškodí, s úžitkovými funkciami termoprádla sa tak môžete rozlúčiť. Ako sa o funkčné prádlo starať a čo s ním robiť, vám priblížia nasledujúce riadky v návode.

Čo je potrebné, ak sa chcete starať o funkčné prádlo:

  • funkčná bielizeň

Funkčná bielizeň nie je lacná záležitosť. Ak sa budete o toto prádlo vhodne starať, poslúži svojej funkcii aj niekoľko rokov. V prvom rade sa oboznámte s pokynmi pre pranie a žehlenie uvedenými na etikete termoprádla. To je snáď najzákladnejšie pravidlo, ktoré by mal dodržovať úplne každý.

staranie sa o funkčné prádloZbytočne sa budete riadiť týmito radami, ak prádlo potrebuje pre svoje ošetrenie a čistenie úplne niečo iné. Preto si vždy pred praním dobre prezrite, čo môžete a nemôžete naň použiť.

Funkčnú bielizeň treba vyprať, aj keď je suchá a jej funkciou je odvádzať pot z tela preč. Pri vyparovaní potu sa v termo-bielizni udržujú tiež čiastočky vypotenej soli a iné nečistoty, ktoré môžu spôsobiť nevzhľadné škvrny.

Funkčnú bielizeň je možné prať v práčke, ale pozor: len do 40°C a v niektorom zo šetrných pracích programov. Najšetrnejšie pranie je v ruke.

Ako sa správne starať o funkčné prádlo?

Funkčnú bielizeň neperte v bežnom pracom prášku a nepoužívame ani aviváž alebo zmäkčovače vody. Odporúčam prať v prostriedkoch určených pre pranie membránového oblečenia. Aviváže a zmäkčovače vody narúšajú štruktúru vlákien, znižujú ich pevnosť a kapilárny výkon. Pozor na pracie prášky, ktoré aviváž obsahujú.

funkčné prádlo a starostlivosť oňV prípade, že použité termoprádlo je veľmi znečistené, použijeme kefu a vlažný mydlový roztok, ktorými najprv vyčistíte znečistené miesta (najčastejšie to je golier, rukávy alebo koniec nohavíc). Termoprádlo perieme vždy naruby. Chránime ho pred prípadným žmolkováním.

Ak to tak neurobíte, len zbytočne znížite životnosť takéhoto prádla, v horšom prípade ho poškodíte alebo úplne zničíte, dajte si preto na to dobrý pozor.

Po vypraní necháme funkčné prádlo voľne vyschnúť. Nepoužívame sušičku v práčke ani iné sušiace programy. Termoprádlo po vypraní schne veľmi rýchlo. V žiadnom prípade nevyužívajte urýchlene sušičky ani nič podobné. Vlákna sú na takéto zmeny teploty vo vlhkom prostredí (teda prádlo samo o sebe je po vypratí mokré) veľmi citlivé a môže dôjsť k poškodeniu.

Rady a tipy na starostlivosť o funkčné prádlo

Hoci sa to zdá ako úplná banalita, nieje tomu len tak. Predsa len sa starať o funkčné prádlo vyžaduje určitú dávku praxe, aspoň malej. Pokiaľ ste neprali takéto funkčné prádlo (a verte, že aj to sa stáva) radšej sa spýtajte niekoho kto s tým už skúsenosť má. Predsa len sú v tom peniaze a zbytočne zničíte inak veľmi užitočný kus odevu, ktorý sa vám hodí do rôznych situácii.

Ak už predsa len nejaké skúsenosti máte, stačí sa len riadiť radami vyššie, dávať si pozor na označenie prádla, čo môžete a nemôžete naň použiť a pravidelne sa oň starať a určite vám poslúži ešte veľmi dlhú dobu. Dúfame, že sme vám týmto článkom trochu pomohli a dúfame, že vám vaše funkčné prádlo poslúži ešte veľmi veľmi dlho.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button