Ako si vybraťEtiketa

Ako vyberať oblek?

návod ako si správne vyberať oblekOblek v dnešnej dobe predstavuje už neoddeliteľnú súčasť pánskeho šatníka. Mnohokrát oblek patrí ku klasickému dress codu moderného a úspešného muža, môžeme ho teda celkom smelo zaradiť medzi pracovné uniformy. Aj keď oblek k svojej práci nepotrebujete, vždy je dobré aspoň jeden nadčasový v skrini mať. Výber a nákup oblekov však nepatrí práve medzi obľúbené mužské činnosti a nie je to ani jednoduché. Viete, ako vyberať oblek? Ak nie, poradíme vám …

Čo je potrebné ak si chcete správne vyberať oblek:

 • Meter
 • Znalosti
 • Trpezlivosť
 • Seba na vyskúšanie
 • Prípadne poradcu, ktorému veríte

Veľkosť obleku

V prvom rade oblek vyberajte podľa jeho veľkosti. Aj keď udáte nejakú veľkosť a do ruky dostanete niekoľko oblekov, skôr ako ho kúpite, musíte si oblek vyskúšať. Oblek vám totiž musí sedieť.

U obleku si všímajte:

 • podľa čoho si vyberať oblekDĺžky rukávov, ktoré by aj napriek ohybu alebo zdvihnutí ruky nemali byť krátke a nemali by ťahať. Dôležité je, aby cez rukávy saka vyčnievali manžety košele. Rukávy sák nesmiete mať teda dlhšie ako košeľu!
 • Ramená vám musia sedieť. Látka medzi ramenami vás nesmie ťahať a to ani pri pohybe rúk.
 • Pri skúšaní sa v obleku prejdite, skúste sa zohnúť aj drepnúť. Oblek nesmie nikde škrtiť, ťahať, ale ani plápolať.
 • Dĺžka nohavíc musí v zadnej časti spadať až k päte a vpredu by mala byť nahrnutá na prednú časť.
 • Rozkrok nohavíc musíte mať vskutku v rozkroku a nie niekde inde!
 • Sako vám musí obkresľovať vašu postavu. Keď zdvihnete ruky, nesmie vám zostať nad bruchom. Čo to znamená? Pas musí byť vytvorený, ale nesmie byť ani príliš obopnutý, ani príliš voľný.
 • Stehná nesmiete mať príliš obopnuté, pretože by sa vám zle sadalo.

Farba obleku

Farba obleku je veľmi dôležitým faktorom. Farbu obleku si vyberajte podľa toho, na aké účely je oblek určený (kam v ňom budete chodiť).

Okrem toho by farba obleku mala svedčiť vašej tvári (farebnému typu). Univerzálna farba obleku je čierna, námornícky modrá, čiernošedá a grafitová. Vhodným oblekom je však tiež aj biely oblek, šedý oblek a hnedý oblek.

Vhodný materiál

modrý pánsky oblekPri výbere obleku si všímajte materiál. Vskutku kvalitný oblek by mal byť z 100% bavlny. Na obleku by mala byť uvedená aj jej kvalita, pokiaľ nie je, neznamená to nič dobré.

Pozerajte sa preto na označenie obleku a kupujte najlepšie taký, ktorý má vlny 130,140,150 alebo 180.

Podšívka by mala byť ideálne z hodvábu. Vedľa vlny (bavlny) môže byť oblek tiež vyrobený z kašmíru, ľanu alebo mohéru.

Pozor, neberte žiadnu syntetiku, nielenže klesá kvalita obleku, ale aj jeho pohodlnosť. Prečítajte si aj články aký oblek si obliecť a zobrať na pohovor, na svadbu a do opery.

Štýl obleku

Oblek vyberajte tiež podľa štýlu. Všeobecne poznáme 4 štýly oblekov, – britský, európsky, modifikovaný európsky a americký. Každý z nich má isté špecifiká, ktoré predstavujú nielen inú siluetu obleku, ale tiež sa hodí aj k inej postave.

 • Britský štýl vznikol v tridsiatych rokoch minulého storočia. Tento oblek dobre sedí a sleduje pohyb tela. Sako má ramená ľahko vypchaté, pas vykrojený, zapínanie dvojradové na 4 alebo 6 gombíkov.
 • Európsky štýl obleku je súčasný hit. Oblek má zvýraznené ramená a boky, pásu nevenuje príliš veľkú pozornosť, rozparky na ňom nenájdete, klopy vreciek sú širšie a celkovo je tento oblek vhodnejší pre mužov vyššej postavy, ktorí potrebujú opticky zvýrazniť hornú časť tela.
 • Európsky modifikovaný štýl predstavuje tradičný model z polovice osemdesiatych rokov minulého storočia. Súčasní talianski návrhári tento model odľahčili a je tým pádom pohodlnejší. Tento oblek má typické prieramky, takže výborne padne cez prsia, má jednoduché klopy vreciek, ktoré sú bez pätiek. Silueta tohto obleku pristane najviac vyšším mužom.
 • Americký štýl vznikol už na prelome osemnásteho a devätnásteho storočia. Toto sako má prirodzené ramená a úplne bez vypchávok. Toto sako je oveľa kratšie ako tradičné európske modely. Klopy saka sú úzke a špicaté, po okrajoch preštepované, čo im dodáva oveľa mäkšie hrany. Uprostred sako nemá rozparok. Toto sako je ideálny pre mužov s plnším pasom (bruchom väčším, než hrudník).

Na cenu obleku sa pozerajte až nakoniec.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button