Cestovanie

Ako spoznať Arad v Rumunsku – 2. časť

mapa mesta Arad v RumunskuAradom v Rumunsku preteká rieka Mures (Mureš), ktorá vytvára výraznú širokú slučku. Územie okolo rieky je upravené ako mestská rekreačná zóna: parky, detské ihriská, športoviská, letná reštaurácia (aj „pražská“ s českým pivom). Uprostred slučky je ostrov. Je na ňom plaváreň, kurty, ihriská a chatová osada. Na ostrov je možno za mierny poplatok prejsť po „lodičkovom“ moste.

Pozostatky pevnosti

Pri pohľade na mapu turistu zaujme nápadná pravidelná hviezdicovitá stavba. Voľným okom sú vidieť dve veže kostola (pri použití ďalekohľadu je poznať, že sú v troskách).

Ide o rozsiahle opevnenie vybudované za éry Márie Terézie pripomínajúce napríklad pevnosť Terezín alebo Hradec Králové.

K pevnosti sa od rieky nedá nijako oficiálne dostať. Keď sa tí odvážni napriek tomu podľa mapy k pevnosti vydajú, musia prekonať kroviny, výmole, priekopy, až narazia na vychodené cestičky vedúce medzi hradbami.

Snaha o obnovenie pamiatky

Pevnostné stavby stojace mimo hlavnej hradby je možno si pozrieť zvonku, do niektorých aj nahliadnuť (niekto očividne aj vstupuje). A potom sa zjaví hlavná hradba, vstupná brána, vojenský „škorec“ – a takisto tabuľa s dôraznými upozorneniami, že sa nachádzame v prísne stráženom vojenskom priestore (ale to stráženia nie je evidentne tak prísne).

Od brány vedie príjazdová cesta, ktorá poslúži k rýchlemu úniku a dovedie vás na koniec ostrova.

Podľa miestnych je pevnosť prísne tabu, bez ohľadu na práve panujúci režim. Aradčania by boli radi, keby sa pevnosť opravila a aspoň čiastočne slúžila napríklad aj ako turistická atrakcia. Rokovania sú ale vraj na mŕtvom bode.

Výrazný vplyv monarchie

Arad patril do Sedmohradska, a teda do Rakúska-Uhorska. Vplyv Viedne je zjavný na architektúre mesta. Málokde sa vidí tak rozsiahly súbor impozantných secesných budov ako v Arade.

pohľad na mesto AradNiektoré sú síce v dosť zúboženom stave, ale je evidentné, že postupne prechádzajú rekonštrukciou. Pri posune medzi pamiatkami je preto vhodné pozerať sa nahor, pretože len najvýznamnejšie secesné stavby sú na mapke označené.

V niektorých uliciach to je tak, že čo dom, to stavebný skvost.

Obchody v Rumunsku sú ako u nás

Doby, kedy sa v rumunských obchodoch dal zohnať obilný šrot a v zamrznutom ľade množstvo rýb, sú preč. V Arade je mnoho obchodov, super a hypermarketov, aj nám známych spoločností. Okrem iného Spar, Penny, Billa, Carrefour, Kaufland a ďalšie.

Nákupné prostredie je európsky štandard. Regály preplnené tovarom, nutné priznať, že výber v Rumunsku je širší ako u nás. Ceny sú rovnaké alebo o niečo nižšie.

Z rumunských výrobkov (sú označené vlajočkou) stoja za ochutnanie jogurty, smotanové výrobky, syry, rôzne pasty z rýb a kaviáru. Veľmi lacné sú čokolády a maškrty (aj známe značky). Je možné platiť kartami, len v malých obchodoch karty neberú – rovnako ako u nás.

Kam sa ísť v Arade najesť?

V Arade možno jesť v reštauráciách, ale nie sú „na každom rohu“, ako napríklad u nás (na mape mesta sú však vyznačené). A skoro vôbec tam nie sú vidieť nejaké pivárne, aradčania vysvetľujú, že to je z preventívnych dôvodov. Lenže turista ani nechce strácať čas posedávaním po krčmách.

street food v AradeNajesť sa dá u rôznych stánkoch: vynikajúca mititei (obdoba nám známeho čevabčiči), klobásy, bravčové a kuracie špeciality, všelijaké pečivo s náplňami (sladkými aj slanými, predávajú sa aj z okienka v obchode na chodník). a potom všadeprítomný nadnárodný „hotdog“, pizza, hamburgery (je tu aj McDonald), kebab a podobne – ako vo všetkých európskych mestách.

Ceny sú porovnateľné s našimi. Čo je ale veľmi lacné, je miestne dobré víno predávané aj v stánkoch (napríklad na tržnici) a pálenka tuica (čítame cujka). Máva  52 až 65 percent a je ponúkaná po sto gramoch. Možno požiadať o polovičné množstvo.

Francúzsky, nemecky aj anglicky

V náš neprospech ukazuje jazyková vybavenosť obyvateľov v Rumunsku. Že aj v časoch komunizmu hovorili skoro všetci francúzsky (a veľmi neradi rusky), je známa vec (historické väzby na Francúzsko). V súčasnej dobe hovoria okrem francúzštiny aj nemecky, a keď vidia, že sa turista „nechytá“, ospravedlnia sa, že je ich angličtina slabšia, a prejdú do angličtiny.

Keď vidia turistu váhajúceho nad mapou, prídu k nemu a ponúknu pomoc v jazykovej mutácii podľa turistovej znalosti reči. Mladší sa reči naučili v postkomunistických školách. Ľudia stredného veku vysvetľujú, že sa po páde Ceausescovho režimu sami učili reči, aby mali v novej spoločnosti lepšie uplatnenie.

Pre človeka ktorý nevie rumunčinu je výhodou, že sa jedná o románsky jazyk, takže z mnohých slov je zjavný latinský základ. Je to výhoda pri čítaní rôznych nápisov, označení a podobne. Hovorenej rumunčine nie je rozumieť (keď ju nepoznáte).

Miestenky sú povinné

Ak cestujete v Rumunsku vlakom, tak si musíte k spiatočnému cestovnému lístku kúpiť povinnú miestenku. Predáva sa na stanici. To platí aj pre prípad, že by ste chceli vlakom pokračovať ďalej.

V Rumunsku je veľa krásnych miest na objavovanie, stačí len vyraziť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button