Cestovanie

Ako spoznať Arad v Rumunsku – 1. časť

mapa Rumunska s mestom Arad

Arad v západnom Rumunsku nemôže turista prichádzajúci z našej krajiny minúť. Bola by veľká škoda pri dovolenke v Rumunsku sa aspoň na dva dni v tomto skôr Sedmohradskom meste nezastaviť. Arad nežije len svojou bohatou históriou. Je to moderné prosperujúce mesto, ktoré turistovi ponúka dokonalé zázemie a servis.

Lokalizácia v Rumunsku

Mesto Arad leží v západnom Rumunsku asi 50 kilometrov od maďarských hraníc. Od roku 1920, na základe Trianonskej dohody, je rumunské, dovtedy patrilo k Rakúsku-Uhorsku. V Arade žije podľa mestskej štatistiky 183 939 obyvateľov (2014).

Uvádza sa, že v Arade je najvyšší príjem na obyvateľa z celého Rumunska. Arad má podľa bohatú históriu, ale tá je dohľadateľná z iných prameňov. Ponúkame praktické skúsenosti, ktoré môže využiť turista pri návšteve Aradu.

Cestovanie

Ako spoznať Arad v RumunskuDo Aradu v Rumunsku môžeme ísť autom alebo vlakom. Cestovanie verejnými autobusy by bolo príliš zdĺhavé.

Najrýchlejšie sa po ceste do Aradu dostaneme cez Bratislavu, Budapešť, Szeged, hraničný prechod Nagylak / Nadlak.

Použitie diaľnic a rýchlostných komunikácií je v Maďarsku spoplatnené diaľničnými známkami. Je možnosť kúpiť si týždennú známku (platí deväť dní), a to na priechodoch, u benzíniek alebo elektronicky.

Podrobnosti a ceny sú na špecializovaných weboch pre motoristov. V Rumunsku je tiež potrebné kúpiť si známku, sú lacné, napríklad týždenná je asi za štvrtinu ceny maďarskej. Vzdialenosti: z Prahy 793, z Ostravy 759, z Brna 595, z Bratislavy 467 kilometrov.

Colné kontroly sú v Rumunsku bežné

Ak pôjdeme do Aradu vlakom, musíme najskôr do Budapešti. Vlaky od nás prichádzajú na stanici Keleti (Východná), odkiaľ tiež odchádzajú vlaky do Rumunska (do Bukurešti). Arad je na trati. Rumunsko nie je v schengenskom priestore, a tak nás na hraničnom priechode Lőkösháza (Maďarsko) a Curtici (Rumunsko) nesmú prekvapiť kontroly colnej polície.

Ak má niekto slovenský občiansky preukaz starého typu (stále platný), môže sa stať, že z neho sú rumunskí colníci prekvapení a budú ho dôkladne skúmať, prípadne aj konzultovať. Ale dopadne to dobre.

Ubytovanie

Zohnať ubytovanie v Arade nie je problém, ak si človek spomenie včas. Arad je mesto s bohatým obchodným a kultúrnym životom, sídlia v ňom dve univerzity s mnohými fakultami, a tak v ňom chcú prespať nielen turisti, ale aj ľudia prichádzajúci z pracovných či iných dôvodov. Spoľahnúť sa na poslednú chvíľu a zháňať niečo až na mieste sa nemusí vyplatiť.

Hotely a penzióny mávajú svoje webové stránky a sú zaregistrované v rôznych on-line rezervačných systémoch, takže nie je problém vybrať si a objednať z domu. Na webe je tiež možné si prezrieť zariadenie a prípadne prečítať referencie. Penziónu, ktorý sa prezentuje na internete a v medzinárodnom systéme, možno veriť.

Oficiálne je v Arade k dispozícii 1300 lôžok. Ceny sú rôzne. S kompletným pohodlím sa možno ubytovať za desať euro na osobu.

Pekné ubytovanie v Rumunsku si zarezervujte cez booking.com

Mestská doprava v Arade

verejná doprava v Arade

V Arade je hustá sieť mestskej dopravy. Zaisťujú ju autobusy a električky (české a vyslúžené nemecké – „dederonské“).

Systém liniek je dosť ťažké zistiť, ale v informačnom centre alebo aj v nejakej cestovnej kancelárii  vám isto poradia. Je dobré si to zapísať do mapky.

Cestovné lístky sú jednorazové, neprestupné. Predávajú sa v stánkoch, ktoré bývajú v blízkosti zastávky. Lístok na celý deň sa žiaľ nedá kúpiť. Jeden lístok stojí dve lei, asi 40 centov. (Informácia z 2014).

Turistické mapy

Mesto Arad vydalo turistické mapy (formátu našich turistických máp), na ktorých sú označené významné pamiatky. Mapa znázorňuje celé mesto, na druhej strane detail centra, je prehľadná (a ulice sú riadne značené po každej križovatke).

Za dva dni sa dajú obísť všetky odporúčané miesta, ale človek sa nabehá, aj keď sú skoro všetky zaujímavosti sústredené v malej vzdialenosti od centra. Mapky možno získať v informačnom centre (Bulevardul Revolutiei, hlavná trieda), v cestovných kanceláriách či na recepciách hotelov a penziónov.

Tip

Ak vás tento článok zaujal určite neprehliadnite pokračovanie: Ako spoznať Arad v Rumunsku – 2. časť

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button