Návody

Ako zabrániť tmavnutiu striebra?

tmavnutiu striebraKaždá zo žien aspoň raz v živote dostane striebornú retiazku, náramok či prstienok. Väčšina z nich ale tiež zažije pocit, kedy chce striebro vytiahnuť na svet a ono už nie je strieborné ─ ale čierne! Kde je problém? A ako zabrániť tmavnutiu striebra? Bojujte proti tmavnutiu striebra krok za krokom.

Prečo striebro tmavne a černie

V prvom rade je potrebné ujasniť si, kde je „pes zakopaný“. Černenie nie je chybou šperku, ale je to prirodzená chemická reakcia striebra, ktoré v kombinácii so vzduchom oxiduje.

Prečo niektorým ľuďom šperk černie viac a iným menej? Tu hrá úlohu pot. niekto môže mať veľmi agresívny pot, a preto je šperk vystavený väčšiemu náporu. Ako teda predísť oxidácii? Poďme sa zamyslieť nad niekoľkými užitočnými radami.

striebraŠperk je určený pre okrasu, nie teda na spanie, kúpanie, športovanie či pracovné činnosti. Pri týchto činnostiach šperk nenoste! Pri športovaní telo vylučuje väčšie množstvo potu, čo je pre strieborný šperk škodlivé.

Zásadou je šperk preventívne nevystavovať činnostiam, s ktorými je spojené riziko jeho namočenia, oderu či iného poškodenia.

V praxi to znamená nielen nenosiť šperky pri kúpaní, ale tiež to znamená, že je potrebné sa pri nosení šperkov vyvarovať takým činnostiam, ako je lakovanie a farbenie vlasov alebo používanie parfumu či iných kozmetických prípravkov.

O strieborný šperk sa starajte

Ako udržať farbu šperku, okrem vyššie uvedených preventívnych opatrení? V obchode na šperky ─ teda v zlatníctve, je možné zakúpiť špeciálny kúpeľ, do ktorého sa šperk iba vloží a behom chvíle opäť vyzerá ako nový.

Potom je vhodné ho ešte vyleštiť handričkou na šperky. Ten by ste si mali zakúpiť aj do svojej šperkovnice, pretože vďaka jeho pravidelnému používaniu je možné zaistiť lesk šperku.

Tipy ako zabrániť tmavnutiu striebra

Ľudové odporúčania radia dať do hrnca alobal, na to striebro, potom kypriaci prášok a následne všetko zaliať vodou, ktorú sme predtým priviedli do varu, a nechať pôsobiť aspoň pol hodiny.

Takýto postup je ale určite na vlastné riziko. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť striebro.

Upozornenie

Ak je to možné, skôr sa obráťte na predajcu a prípadné otázky smerujte k nemu, aby nedošlo k znehodnoteniu vášho striebra. Klenotník vám môže vaše strieborné šperky môže vyčistiť pomocou  účinného ultrazvuku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button