NávodyZdravie a krása

Ako vybrať kliešťa?

ako správne vybrať kliešťaChytiť kliešťa je naozaj nepríjemné. Sú ľudia, ktorí môžu chodiť vo vysokej tráve ako sa im zapáči a kliešťa nechytia a potom tí, ktorí sa nastriekajú repelentom, nechodia do vysokej trávy a majú kliešťov za sezónu hneď niekoľko. Ak sa na vás tento nepríjemný živočích prisaje, musíte ho odstrániť. A ako na to? Ako správne vybrať kliešťa?

Kde môžete kliešťa chytiť?

Kliešte sa najradšej vyskytujú v listnatých lesoch, vo vysokej tráve a zarastených krovinách, ale chytiť ich môžete prakticky všade tam, kde je trocha zelene.

Kliešťa si môžete priniesť z mestského parku, z vlastnej záhradky, ale napríklad aj z kúpaliska.

Aké choroby môže kliešť prenášať?

Veľa ľudí má z kliešťov strach, a to hlavne preto, že prenáša na človeka niektoré infekčné choroby. Sú to predovšetkým lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Počty kliešťov prenášajúcich tieto ochorenia každoročne stúpajú. Encefalitídou vás kliešť môže nakaziť už hodinu po prisatí, boreliózou za 12-24 hodín.

Lymská borelióza sa väčšinou pozná podľa toho, že sa vám po prisatí kliešťa utvorí na koži začervenaná škvrna so svetlým stredom. Nie je to ale pravidlom a nakazení môžete byť aj bez akýchkoľvek znakov na koži. Keď choroba prejde do chronického štádia, napáda nervovú sústavu a srdce. Ak je včas podchytená, lieči sa antibiotikami. Proti lymskej borelióze zatiaľ neexistuje žiadne očkovanie.

Proti kliešťovej encefalitíde je možné sa nechať očkovať. Vakcína nie je hradená poisťovňami a je na každom, či sa pre toto očkovanie rozhodne. Choroba napáda mozog a mozgové blany a v závažných prípadoch môže končiť až smrťou.

V prvej fáze sa prejavuje len ako bežné vírusové ochorenie alebo chrípka, až v ďalšej fáze prichádzajú silné bolesti hlavy, vysoké horúčky a poruchy motoriky. Encefalitída u detí má výrazne ľahší priebeh ako u dospelých.

Ako kliešťa odstrániť?

choroby prenášané kliešťomKeď na svojom tele kliešťa objavíte, je dôležité ho čo najrýchlejšie odstrániť. Často ho nájdete v podkolennej jamke, v podpazuší, trieslach, za ušami a u detí tiež vo vlasoch, ale môže byť prisaté aj kdekoľvek inde.

Napred si nachystajte špeciálne klieštiky, pinzetu alebo kartu na vyťahovanie kliešťov, dezinfekciu, kúsok toaletného papiera, prípadne gumové rukavice.

Kliešťa uchopte pinzetou alebo klieštikmi čo najbližšie ku koži a kývavými pohyby zo strany na stranu ho pomaly vykývajte.

Pri použití klieštikov alebo pinzety dávajte pozor, aby ste kliešťa nestlačili – mohol by vypustiť do tela dávku slín, ktoré môžu byť infikované. Musíte postupovať opatrne a jemne, aby ste kliešťa nepretrhli.

Karta na vytiahnutie kliešťa má na oboch stranách špeciálne zárezy, ktorými kliešťa podoberieme a vykývame. V tomto prípade je riziko rozpučenia kliešťa naozaj malé.

Po odstránení kliešťa ranu vydezinfikujte a kliešťa zlikvidujte. Je potrebné s ním zaobchádzať ako s infekčným materiálom, nesiahajte na neho holými rukami, rozhodne ho nerozpučte medzi nechtami, ani nijako nedrvte. Najlepšie je kliešťa zabaliť do malého kúsku papiera a na nehorľavom podklade ho spáliť.

Kliešť sa nesmie dusiť

Nikdy na kliešťa nenanášajte žiadny krém, olej, maslo alebo iný tuk. Kliešť by sa začal dusiť a do rany by vypustil všetky vírusy a baktérie, ktoré obsahuje.

Čo keď sa kliešť pretrhne?

kliešť v prírodeKeď sa vám nepodarí vytiahnuť kliešťa celého a zostanú vám v rane hryzadlá, neprepadajte panike. Hryzadlá nebezpečné nie sú a nehrozí zvýšené riziko nákazy.

Telo sa k nim bude správať ako napríklad ku trieske a po čase vyhnisajú. Ak ste nervózny, navštívte lekára, ktorý vám hryzadlá odstráni ihneď a ranu vydezinfikuje.

Kliešťa by ste mohli jednoducho pretrhnúť v prípade, že ho budete odstraňovať vytáčaním, preto tento spôsob nepoužívajte.

Aký je ďalší postup po odstránení kliešťa?

Keď ste kliešťa odstránili, je dobré si dať pozor na nasledujúce situácie.

Sledujte reakcie na koži

V nasledujúcich troch týždňoch sledujte miesto prisatia.

Malá červená škvrnka, ktorá môže svrbieť je normálna, ale ak by v priebehu troch dní nevymizla, ba naopak sa začala zväčšovať alebo jej stred sa zosvetlil,navštívte lekára. Ten vám s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše antibiotiká proti lymskej borelióze.

Pozor na príznaky chrípky

Ak na sebe v nasledujúcich týždňoch ucítite príznaky chrípky alebo virózy, tiež sa vydajte k lekárovi a informujte ho o tom, že ste mali kliešťa. Môžete mať kliešťovú encefalitídu.

Vyšetrenie kliešťa v laboratóriu

Ak chcete mať istotu, že kliešť nebol nakazený, po vytiahnutí ho uložte do uzatvárateľného vrecka alebo do čistej fľaštičky od liekov a pošlite ho do laboratória na vyšetrenia na prítomnosť chorôb. Je to síce trochu nákladnejšie, ale určite sa to oplatí. Adresu na laboratórium, kde sa testy vykonávajú, nájdete na internete.

Ak ste na kliešti naniesli dezinfekciu alebo olej, na výsledky vyšetrenia to nebude mať vplyv.

Prevencia proti kliešťom

Najlepším variantom je vôbec kliešťa nechytiť. Preto pred výletom do prírody používajte repelent proti kliešťom, a to najmä od kolien dole.

Ak je to možné, neľahnite si ani nesadajte do trávy, nechoďte vo vysokej tráve, v kroví alebo chodníkoch vyšliapaných od zveri.

Do lesa chodievajte vo vysokých topánkach alebo čižmách a noste svetlé oblečenie, na ktorom by ste kliešťa lepšie zazreli. Vždy po príchode z miest, kde je výskyt kliešťov pravdepodobný, starostlivo prezrite celé svoje telo, aby ste kliešťa mohli včas odstrániť.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button