Návody

Ako vyrobiť leštidlo na drevený nábytok?

lestidlo na nabytokNávod ako si vyrobiť leštidlo na nábytok. Drevený nábytok je stále v obľube, pretože na veľa z nás pôsobí útulne a „teplo“. Ak aj vy máte doma stôl či skriňu z tohto prírodného materiálu, potom možno používate prostriedky, ktoré sa o drevo starajú. Návod na to, ako si vyrobiť leštidlo na nábytok so včelím voskom, nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Čo potrebujete ak si chcete vyrobiť leštidlo na nábytok:

  • hrniec, miska, špachtľa, váha a odmerka
  • čistá nádoba na skladovanie leštidla s viečkom
  • 50 g včelieho vosku
  • 50 ml mandľového oleja
  • 50 ml terpentínu
  • 5-7 kvapiek éterického oleja

Postup výroby leštidla na drevený nábytok krok po kroku

Príprava surovín

lestidlo na dreveny nabytokNa výrobu budete potrebovať 3 základné suroviny – včelí vosk, mandľový olej a terpentín. Čo sa oleja týka, môžete použiť aj iný ako mandľový.

Namiesto mandľového možno použiť, napríklad kokosový alebo olivový olej.

Kto chce mať leštidlo voňavé, môže použiť ešte éterický olej, avšak ide o nepovinnú zložku. V kombinácii so včelím voskom a terpentínom skvele vonia sladká alebo citrusová vôňa.

Odporúčame preto siahnuť teda po vanilkovom, pomarančovom alebo mandarínková éterickom oleji.

Rozohriatie včelieho vosku

Včelí vosk, ideálne nalámaný, rozohrejte pomaly na miernom ohni vo vodnom kúpeli, podobne ako keď rozpúšťate čokoládu.

V mikrovlnnej rúre ho možno rozpustiť tiež, ale riskujete, že vosk začne prskať a mikrovlnnú rúru si znečistíte.

Uprednostňujte radšej teda vodný kúpeľ, ak je to možné. Proces urýchlite miešaním, navyše zaistíte, že sa vosk neprichytí k povrchu misky. Medzitým si odmerajte terpentín a olej.

Pridávanie mandľového oleja a terpentínu

Keď je vosk tekutý, prilejte do misky mandľový olej (alebo iný z uvedených), premiešajte a odstavte z horáka.

Potom pridajte aj terpentín, prípadne aj éterický olej. Všetko poriadne premiešajte a nalejte do skladovacej nádoby. Pravdepodobne sa v leštidle spočiatku vytvoria malé hrudky, ale to na jeho funkčnosti nijako neuberie. Umiestnite nádobku napríklad za okno na slniečko, alebo ju zabaľte, aby vydržala dlhšie v teple. Terpentín by mal uľahčiť dodatočné rozpustenie vosku.

Niekedy sa terpentín pridáva do vosku a oleja ešte na sporáku. Síce sa tak zaručene vyhnete tvorbe hrudiek, ale tento krok údajne nie je bezpečný, preto takýto postup neodporúčame!

Použitie a skladovanie leštidla na drevený nábytok

ako vyrobit lestidlo na dreveny nabytokVezmite si čistú, suchú a jemnú handričku, na ktorú naneste trochu leštidla, a potom krúživými pohybmi utrite nábytok. Po nanesení leštidla, je vhodné drevo ešte vyleštiť ďalšou suchou handričkou.

Pravidelným používaním leštidla (t. j. zhruba raz za 4 mesiace) ochránite drevo pred predčasným starnutím a ľahkým oderom, a navyše mu dodáte lesk.

Leštidlo na drevený nábytok skladujte na tmavom a suchom mieste, napríklad v špajze alebo v skrinke.

Varovanie

Vždy si prečítajte inštrukcie od výrobcu, ako presne sa daný kus nábytku udržiava. Leštidlo by sa nemalo používať na materiály, ktoré sú drevu iba podobné, pretože hrozí ich poničenie nevhodnou starostlivosťou, alebo na kusy nábytku, na ktorom je nanesený lak.

Vždy sa odporúča najskôr vyleštiť kúsok plochy, ktorá nie je „na očiach“ a vyskúšať tak, či leštidlo naozaj môžete použiť na celý kus.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button