Ako liečiť

Syndróm vyhorenia: Príznaky a liečba

príznaky a liečba syndrómu vyhoreniaMedzi moderné „choroby“, ktoré trápia čoraz väčšie percento ľudí, sa zaradzuje aj takzvaný syndróm vyhorenia. Určite ste o ňom minimálne počuli. Mnohí z vás ho dokonca prežili, alebo ho práve prežívajú, bez toho aby si to uvedomovali. Až si prečítate, aké sú vlastne príznaky syndrómu vyhorenia, je možnosť, že konečne budete vedieť, prečo sa v poslednej dobe nemôžete v práci sústrediť a vaše výkony nie sú tak dobré ako v minulosti. Syndróm vyhorenia: Príznaky a liečba.

V článku sa dozviete:

 • Čo je syndróm vyhorenia
 • Čo tento syndróm vyhorenia spôsobuje
 • Aké sú jeho príznaky
 • Ako liečiť syndróm vyhorenia

Čo je to syndróm vyhorenia?

Syndrómom vyhorenia sa dá označiť psychický stav, keď sa cítite z neznámych príčin unavení, doslova sa z vás vytráca energia.

V horšej forme potom prichádzajú aj vážnejšie psychické problémy, kedy sa dostavujú pocity úplnej beznádeje a apatie ku všetkému. Ovplyvňovať to môže nielen priamo vaše psychiku, ale aj váš pracovný výkon aj súkromie, lebo na nič nemáte chuť.

Fázy syndrómu vyhorenia

syndróm vyhoreniaSyndróm vyhorenia má niekoľko fáz. Kým v ranej fáze sa stále cítite plní energie, postupne sa u vás začína prejavovať opadávanie elánu, znižuje sa energia a výkonnosť.

Nasleduje fáza frustrácie až apatia, kedy už sa sotva púšťate do akejkoľvek práce, robíte len to, čo vyložene musíte.ň

V najhoršej fáze už ste úplne vyčerpaní. Vážnym následkom syndrómu vyhorenia môže byť aj to, že kvôli zníženému pracovnému nasadeniu prídete o zamestnanie, čo potom pocity frustrácie a beznádeje ešte len viac zhorší.

Čo syndróm vyhorenia spôsobuje?

Najčastejšie sa syndróm vyhorenia spája s psychickým vyčerpaním, ktoré je spôsobené pracovnou záťažou. Spôsobuje ho stres v práci, keď sú na vás kladené vysoké nároky.

Zvýšený stres a frustrácia sú hlavnými prejavmi, ktoré syndrómu vyhorenia predchádzajú.

Aké sú príznaky syndrómu vyhorenia?

Príznaky syndrómu vyhorenia sa prejavujú hlavne na psychike, avšak môžu ich sprevádzať aj príznaky fyzické.

Medzi hlavné psychické príznaky patria:

 • Apatia
 • ako sa zbaviť trémyStrata elánu
 • Zníženie pracovného nasadenia v dôsledku nechuti
 • Stres
 • Strata koncentrácie
 • Zvýšená agresivita
 • Pocity beznádeje

Ak sa syndróm vyhorenia prehlbuje, je viditeľný aj na fyzických prejavoch.

Hlavné fyzické príznaky:

Ako liečiť syndróm vyhorenia?

Pri liečbe syndrómu vyhorenia je najlepším riešením zveriť sa do starostlivosti odborníkov. Pomôcť vám môžu návštevy psychológa či dokonca psychiatra. Výraznou pomocou je aj pomoc zo strany priateľov a rodiny.

Okrem toho je dobré sa snažiť nejako zmeniť pracovné prostredie. Treba sa dohovoriť so zamestnávateľom na tom, že vám po nejakú dobu nebude ukladať toľko pracovných povinností. Ak je to možné, potom skúste premýšľať aj o tom, že zmeníte zamestnanie. To môže byť dokonca v niektorých prípadoch úplne zásadným faktorom pre prekonanie týchto ťažkostí.

Niekomu stačí syndróm vyhorenia prekonať tým, že si dá dlhšiu dovolenku. Dôležitá je tiež komunikácia s okolím – kolegami, priateľmi a rodinou.

V neposlednom rade na vyhoreni zaberá najmä vyššia miera odpočinku, relaxácia, ale aj šport.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button