NávodyKuchyňa

Ako na vianočné stolovanie – rady, tipy, inšpirácie

ako na vianočné stolovanieVianoce sú synonymom ľudskej blízkosti, radosťou detí a špecifickej zimnej krásy a nálady. Ku všeobecnému súladu týchto krásnych sviatkov patria dekorácie a slávnostne prestretý stôl. Stolovanie cez vianočné sviatky je takmer dominantou všetkého diania, všetko je sviatočné, stôl je krásne prestretý. Veď tiež príprava, nakupovanie, varenie a pečenie vyžadovali dosť invencie a snaženia, aby sme si práve teraz, v čase vianočnom, v pohode a pokoji všetky tie dobrôtky užili a vychutnali. Na vianočnom stolovaní si teda radi dávame záležať. Pozrite si náš článok ako na vianočné stolovanie – rady, tipy, inšpirácie.

Čo na vianočné stolovanie treba:

  • sviatočný obrus
  • aranžmány
  • obrúsky
  • svietnik
  • kvet
  • váza

Vianočné dekorácie stola – aranžmán

drobné dekorácie na vianočnom stoleOzdobíme stôl vianočnou dekoráciou, ktorá vydrží po celý čas Vianoc. Návodov na aranžmán je veľa, ak si nie sme istí s našou kreativitou, nie je až tak podstatná. Jednoduché vianočné aranžmány zvládne každý.

Stačí vetvička ihličia s niekoľkými prírodnými ozdôbkami – šišky, jarabina, bukvica, plátky citrónu alebo pomaranča, šnúrky.                                                                                                            

Pôsobivá je lodička zo stromovej kôry, v ktorej môže byť jemné aranžmán zasadené. Je osvedčené voliť nižšie dekorácie a malé (nízke) vázy, ktoré neprekážajú vo výhľade a nepôsobia na stole rušivo.

Prihovorila by som sa k nejakému elegantnému živému kvetu vo váze, napríklad bielej ľalii. Nevolíme kvety vysoké, napríklad ruže, ani také, ktoré majú výraznú vôňu a pri jedle by mohli byť nežiadúce.

Sviatočný vianočný obrus a prestieranie

Základom je samozrejme sviatočný obrus. Na obruse by potom nemalo chýbať ani prestieranie, sviatočné taniere a príbory a pekné, najlepšie brúsené poháre.

dokonale ozdobený vianočný stôl počas vianočného stolovaniaNa slávnostný stôl patria aj poháre na víno a obrúsky. Dobre sa vyníma na stole misa s ovocím a na slávnostnej tácke cukrovinky.

Naaranžované obrúsky, najlepšie vyzerajú látkové, ladené do jedného tónu s celkovou estetikou stolovej dekorácie, môžu zostať na stole po celú dobu Vianoc.

Papierové obrúsky použijeme pri stolovaní tiež k praktickému využitiu, kde látkové nám väčšinou poslúžia ako dekorácia. Buďme kreatívni, dajú sa zložiť tak, aby splnili vynikajúci estetický zámer.

Bez vianočnej sviečky by to nešlo

pekne ozdobená sviečka na vianočnom stoleNa sviatočne prestretý vianočný stôl patrí sviečka alebo svietnik. Zapálená sviečka pôsobí dôverne a vytvára intímne svetlo domova.

Sviečky vyberáme klasicky v jednoduchých líniách a ladiacich farbách. Ale povedzme si, dlhé biele sviece sú neprekonateľné. Podľa typu stola zvolíme svietnik.

Na rustikálny stôl sa bude hodiť svietnik štýlový, tepaný. K modernému stolu by sa hodil svietnik dobový, moderný. Vyskúšajte si vyrobiť tiež svietnik zo zaváracích pohárov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button