Úvod / Ako liečiť / Ako na placebo efekt?

Ako na placebo efekt?

ako na placebo efektČo je to placebo efekt a ako funguje? Na tému placebo efektu vzniklo už nespočetne veľa štúdií. Čo to vlastne je a na čom je založený? Štúdia väčšinou dokazujú, že ľudská myseľ, nádeje a viera sú možno dôležitejšie ako všetky lieky sveta. Čítajte viac o placebo efekte.

Čo vlastne placebo efekt a placebo liečba je a čo nie je?


Môže mať v podstate akúkoľvek formu. Môže sa jednať o tabletky, masti, akupunktúru, terapiu, masáž alebo dokonca vymyslenú zostavu cvikov, u ktorej pacient verí, že mu pomáha.

psychika a placebo efektNázory na to, ako presne placebo liečba funguje sa podľa odborníkov rôznia, ale na jeho základe sa zhodnú všetci. Dôležitú úlohu pri liečbe placebom hrá pacientova autosugescia. A preto nech už placebo efekt funguje na základe podmieneného reflexu alebo efektu psychoanalytického prenosu, všetci súhlasia s tým, že má placebo na pacientov stav pozitívny vplyv. S prehltnutím každej tabletky totiž prehĺtajú nádej na uzdravenie.

Odborné testovanie

liečba placebo talbletkamiTestov, či a ako placebo funguje alebo nie, bolo vykonaných nespočetne. Štúdia psychosomatického lekárstva napríklad uvádza, ako podnety ovplyvňujú astmatické záchvaty. Skupina pacientov bola požiadaná o vdýchnutie látky, ktorá mala ich stav dočasne zhoršiť a mnohí z nich naozaj dostali astmatický záchvat so všetkými jeho typickými príznakmi ako je sipenie a lapanie po dychu.

Výskumníci im preto podali liek, ktorý im mal pomôcť, a pacienti sa mali upokojiť. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby obe látky, ktoré im lekári podali, neboli obyčajný soľný roztok.

Reálny príbeh


Dvadsaťpäťročná čitateľka Lucia z Trnavy sa nám zverila so svojím zážitkom s autosugesciou. Lucia si išla zabehať s kamarátkou. “Počas cesty sa ma kamarátka spýtala, kam sa podeli moje problémy s astmou. Naznačovala, že preháňam a neustále ma hecovala v tom, aby som pridala, hoci už som nemohla,” hovorí bežkyňa.

Po chvíli sa Lucia rozkašľala, dostala astmatický záchvat a upokojil ju až jej liek. “Vyvolala som si astmatický záchvat tým, že som si uvedomila, že mám astmu a nemala by som takto behať. Spätne som z reakcie svojho tela bola v šoku, ale môj lekár potvrdil, že sa nejedná o niečo neobvyklé. “

Ako na placebo efekt?
5 (99.17%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vybranie antikoncepcie

Ako si vybrať správnu antikoncepciu?

Antikoncepcia a plánované rodičovstvo, obzvlášť v tejto dobe, je dozaista dôležitou záležitosťou. Ženy by si mali …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *