Zdravie a krása

Ako zastaviť krvácanie z nosa?

krvácanie z nosaUrčite ste sa už stretli s tým, že vám niekedy tiekla krv z nosa, či už pri veľkej nádche alebo po čistení nosa. Najmä u detí je to častý problém. Viete, kedy je nutné navštíviť lekára a ako správne postupovať, aby ste krvácanie z nosa zastavili?

Čím je krvácanie z nosa spôsobené?

Sliznica vnútri nosa je pretkaná sieťou jemných ciev a ak dôjde k ich porušeniu, spustí sa krv z nosa. Obzvlášť u detí sú tieto cievy veľmi jemné a náchylné k mechanickému poškodeniu. Z toho dôvodu sa u detí objavuje krvácanie z nosa častejšie ako u dospelých a to aj pri bežných virózach alebo chrípke.

krvácanie z nosa u detíKrvácanie z nosa býva často spôsobené častým a silným kýchaním alebo smrkaním, mechanickým poškodením („špáraním sa v nose“), úderom do nosa alebo do hlavy. Krvácanie z nosa sa môže objaviť pri horúčkovitom ochorení alebo pri zápale horných dýchacích ciest. Tiež častá alergická nádcha narúša nosovú sliznicu, ktorá je potom náchylnejšia k poraneniu.

Nedostatok vitamínu C býva sprevádzaný častým krvácaním z nosa, pretože dochádza k stenčeniu cievnej steny.

Krvácanie z nosa môžu spôsobovať aj vážnejšie príčiny, ako je napríklad porucha zrážanlivosti krvi, vysoký krvný tlak alebo trombóza.

Ako zastaviť krvácanie?

Keď vám začne z nosa tiecť krv, je potrebné ju zastaviť. Posaďte sa do mierneho predklonu a stlačte si nosové krídla palcom a ukazovákom na približne 10 minút.

Zostaňte v pokoji, nerobte žiadne prudké pohyby, dýchajte ústami a prípadnú krv v ústach vypľúvajte. Môžete si na koreň nosa a čelo priložiť studený obklad, ale nie je to nutné. Obklad na zátylok sa nepovažuje za účinný.

Po 10 minútach opatrne povoľte stisk a ak vám krv tečie aj ďalej, stlačte nos znovu na ďalších 10 minút. Ak bude aj po tejto dobe krvácanie pokračovať, vyhľadajte lekára.

Nikdy si nos sami ničím neupchávajte. Hlavu nezakláňajte dozadu, pretože by vám krv tiekla aj do nosohltana a mohli by ste ju prehltnúť alebo vdýchnuť. Ak krv prehltnete, mohli by ste začať zvracať a to je nežiaduce.

Až krv zastavíte, nemali by ste robiť prudké pohyby, behať, predkláňať sa alebo prudko smrkať.

Kedy ísť k lekárovi?

Existujú situácie spojené s krvácaním z nosa, kedy by ste mali vyhľadať lekára.

V akútnych prípadoch

Lekára vyhľadajte vždy, ak krvácanie trvá dlhšie ako 20 minút alebo došlo k masívnej strate krvi, kedy môže postihnutý prejsť až do šokového stavu. Ten sa prejavuje zrýchleným pulzom, búšením srdca, zblednutím a môže viesť až poruchám vedomia.

Rovnako vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc, ak je krvácanie spojené s úrazom hlavy, je sprevádzané silnou bolesťou hlavy alebo je sprevádzané výtokom žltkastej tekutiny – mozgomiešneho moku.

Pri opakovanom krvácaní

ako zastaviť krvácanie z nosaAk môžete krvácanie ľahko zastaviť, ale opakuje sa príliš často, je vhodné navštíviť lekára, ktorý vás pošle k otorinolaryngológovi (na ORL) na vyšetrenie.

Časté krvácanie môže byť spôsobené narušenou cievou v nosovej dutine, ktorú je možné chirurgicky ošetriť, ale môže byť známkou neliečeného vysokého tlaku a množstva ďalších chorôb.

Ak užívate lieky na riedenie krvi a často vám tečie krv z nosa, mali by ste tiež navštíviť lekára.

Určite sa lekára nebojte navštíviť, pretože vám môže pomôcť sa krvácania z nosa zbaviť alebo aspoň obmedziť jeho frekvenciu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button