Záhrada

4 tipy, ktoré vám pomôžu pri rekonštrukcii terasy

Rekonštrukcia terasy sa viaže na ročné obdobie, pretože prebieha pod holým nebom. Nie je neobvyklé to, ak si niektoré rodiny tento program vyberú namiesto letnej dovolenky. Aj vás čakajú prázdniny plné rekonštrukčných prác? Prečítajte si nasledovné 4 tipy, ktoré urýchlia plánovanie a zjednodušia prípravu.

Návod ako zrekonštruovať terasu

Stavebné povolenie na rekonštrukciu terasy

Vybavenie stavebného povolenia býva pri rekonštrukciách a/alebo stavebných prácach takým krokom, na ktorý sa veľmi často zabúda. Máme pre vás dobrú správu: rekonštrukcia a výstavba terasy patrí vo väčšine prípadov do kategórie stavebných prác menšieho rozsahu, preto s veľkou pravdepodobnosťou nebudete potrebovať povolenie.

Napriek tomu sa obráťte na stavebný úrad vo vašom bydlisku (teda v obci, kde budú stavebné práce prebiehať), a uistite sa o tom, že sa do rekonštrukcie môžete pustiť bez týchto „papierovačiek“.

Stavebné povolenie na stavbu terasy

Kontrola stavu „pod povrchom“

Ak sa už pustíte do rekonštrukcie terasy, či už na prízemí alebo na poschodí, predpokladáme, že to chcete urobiť kvalitne a s dlhodobým výsledkom. Práve preto by ste sa nemali spoliehať na kontrolu jej stavu iba na základe toho, čo vidíte. Dôležité je aj to, čo sa skrýva „pod povrchom“.

Aj keď základ vašej terasy môže vyzerať stabilne, bez poškodení, nejaké poškodenia sa môžu ukrývať aj pod ním.

Často sa stáva to, že kvôli nesprávne vytvorenému systému odvádzania dažďovej vody dôjde k premočeniu, resp. k poklesu pôdy z rôznych iných dôvodov. To, či hrozí takéto riziko aj vo vašom prípade, sami asi nezistíte, radšej sa obráťte na skúseného odborníka.

Ako si skrášliť terasu

Na začiatku celého procesu obnovy terasy teda myslite na kontrolu a spevnenie základu, hydroizoláciu a rekonštrukciu obkladu. Povrchy, ktoré sú popraskané, je potrebné vymeniť.

Môžete sa samozrejme rozhodnúť aj pre vytvorenie tzv. opravnej vrstvy. Bude to lacnejšie, no oveľa náročnejšie na prípravu.

Kvalitná vonkajšia dlažba na terasu

Kvalitná vonkajšia dlažba

Pri výbere pokrývky povrchu majú mnohí tendenciu riadiť sa výlučne podľa estetických aspektov. Samozrejme, vonkajšia dlažba bude vo veľkej miere rozhodujúca v tom, ako bude vaša terasa vyzerať.

No okrem toho má dôležitú úlohu aj pri jej stabilite a trvácnosti. Namiesto impulzívneho nakupovania si najprv premyslite, aké funkcie by mala spĺňať vo vašom prípade. Ide napríklad o nasledovné faktory:

  • vlhkosť prostredia,
  • potreba protišmykovej vlastnosti (napríklad ak máte doma deti),
  • faktor zaťaženia,
  • prítomnosť ochrany strechou,
  • požiadavky na údržbu.

To, čo podľa nás v našich meteorologických podmienkach malo byť samozrejmosťou, je mrazuvzdornosť. Dlažba by totiž nemala byť odolná iba voči mechanickým záťažiam, ale aj vplyvom počasia.

Našťastie nemusíte si vybrať medzi kvalitou a vzhľadom, pretože na portáli kachlickovo.sk nájdete pozoruhodnú ponuku štýlových modelov, ktorá je rozdelená do rôznych kategórií.

Znamená to, že nemusíte skúmať, či vami vybraná dlažba je vyhovujúca na vonkajšiu terasu alebo skôr na balkón, iba sa pozriete na to, do ktorej skupiny je zaradená na stránke.

Akú dlažbu použiť na terasu

Vlastnosti preferovaného materiálu

Rôzne materiály majú rôzne faktory odolnosti, stupne náročnosti na opravu aj na údržbu a pôsobia inak v kontexte vzhľadu. Nie sú zanedbateľné samozrejme ani financie.

Najvďačnejším materiálom z pohľadu rekonštrukčných prác je betón. Odporúčame ho tým, ktorí sú odhodlaní sa do rekonštrukčných prác pustiť svojpomocne.

Ak však rovnako dôležitý je pre vás aj dizajn, mali by ste hľadať keramické obklady, pretože sú dostupné v rôznych farbách a s rôznymi povrchovými vzormi.

Podobné estetické výhody má aj gresová dlažba, ktorá je v poslednom období veľmi populárna. Vyznačuje sa aj vysokou kvalitou, je totižto prirodzene mrazuvzdorná.

Pekná drevená terasa na záhrade

Najprirodzenejší vzhľad vám zabezpečí drevo. Je živým materiálom, ktorý vytvára atmosféru blízkosti prírody, ale s moderným a zároveň nadčasovým dizajnom.

Mnohí sa obávajú toho, že údržba drevenej terasy je náročná. Práve preto by ste pri rekonštrukcii terasy nemali zabudnúť na lak na drevo. Na stránke farlesk.sk nájdete kvalitné produkty, ktoré dreveným povrchom dodajú krásny vzhľad, no zároveň sa vyznačujú aj vysokým stupňom ochrany proti meteorologickým a mechanickým faktorom.

Zdroj:https://www.lexikon.sk/vyberate-podlahu-na-terasu-ci-chodnik-okolo-domu-poradime-ako-si-spravne-zvolit-exterierovu-dlazbu/

Zdroj fotiek: freepik.com

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button