Financie

Ako sa vysporiadať s neschopnosťou splácať hypotéku?

splatenie hypotékyStrata zamestnania, dlhodobá pracovná neschopnosť, trvalá invalidita, mimoriadne výdavky na opravu nehnuteľnosti a pochopiteľne ďalšie neočakávané udalosti môžu spôsobiť to, že nebudete môcť riadne splácať hypotéku. Varovanie pre všetkých: situáciu okamžite riešte s poskytovateľom hypotekárneho úveru, nenechajte ich zájsť až do krajností, spoločne môžete nájsť riešenie, ktorého dôsledkom nie je exekúcia a strata strechy nad hlavou.

Prevencia je pred neschopnosťou splácať hypotéku je najdôležitejšia

Aj tu platí pravidlo, že preventívne opatrenia môžu vytrhnúť tŕň z päty. K dlhodobému dlhu by mali ľudia pristupovať zodpovedne. Čo to znamená? Zhodnotiť riziká hypotekárneho úveru, uzavrieť poistenie schopnosti úver splácať a mať dostatočnú finančnú rezervu pre neočakávané udalosti.

splácať hypotékuFinanční poradcovia odporúčajú disponovať voľnými finančnými prostriedkami, ktoré zodpovedajú príjmom aspoň šiestich kalendárnych mesiacov.

Ak sa ocitnete v situácii, keď nie ste schopní splátky hypotéky uhradiť, zvážte, či sa s problémom budete potýkať dlhodobo, alebo sa jedná o krátkodobé obdobie v rozsahu napríklad šiestich mesiacov.

Navštívte svojho bankového poradcu alebo poskytovateľa hypotéky, zoznámte ho s dôvodmi, prečo nemôžete splátky hypotéky hradiť a poraďte sa nad spoločným riešením.

Splácať hypotéku môžete aj s jej odložením

Obvykle možno dohodnúť odklad splátok istiny, tzn. že poskytovateľovi hypotéky hradíte po dohodnutú dobu len úroky. Druhým najčastejšie ponúkaným riešením je odklad splátok, zvyčajne však šesť mesiacov.

ako splácať hypotékuAk zistíte, že problém so schopnosťou splácania hypotéky bude dlhodobejší, nehnuteľnosť prenajmite a splátky hypotéky uhraďte z prenájmu. Samozrejme si musíte nájsť iné bývanie.

Ak máte naďalej mesačný príjem, ale výška splátok hypotekárneho úveru je pre vás ďalej neúnosná, zažiadajte banku o reštrukturalizáciu, čiže refinancovanie hypotéky. Predĺžite si dĺžku splácania hypotéky, mesačne však hradíte nižšie splátky.

Ponuky bankových domov sa líšia, môže vám byť ponúknutá možnosť, kedy existujúca hypotéka je nahradená novým úverom s nižšími mesačnými splátkami.

Poslednou možnosťou ako splácať hypotéku je predaj nehnuteľnosti

Predať nehnuteľnosť, na ktorú máte hypotéku, by mala byť až poslednou možnosťou. Ak je tento krok nevyhnutný, snažte sa nehnuteľnosť predať sami.

Banka či jej sprostredkovateľ ju takmer určite predá pod cenu. S kupcom sa môžete dohodnúť na prevzatí hypotekárneho úveru, alebo za získané peniaze hypotéku uhradiť naraz.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button