Domácnosť

Ako upraviť vrchnú časť omietky metódou štukovania?

štukovaniePri rekonštrukcii interiérov bytov a úprave vzhľadu ich stien je jednou z metód, ktorá sa dá použiť pri finálnej úprave omietky štukovanie. V tomto článku vám vysvetlím, ako sa štukovanie vykonáva a ako upraviť vrchnú časť omietky metódou štukovania.

V článku sa dozviete:

  • Čo je štukovanie
  • Postup štukovania
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Čo je to štukovanie?

ako opraviť omietku metodou štukovaniaŠtuková omietka sa definuje ako finálna omietka na steny v interiéroch i exteriéroch bytov, ktorá je vyrobená zo zmesi vápna a piesku.

Piesok pritom musí byť dostatočne jemný, ak ho chcete využiť práve na omietky v interiéroch, kde majú byť dokonale hladké steny.

Postup štukovania

Príprava miestnosti

Pred tým, než sa pustíte do samotnej aplikácie štuku, je potrebné si najprv pripraviť miestnosť, ktorú upravujete.

Rovnako ako u ostatných maliarskych prác aj tu odporúčam vypratať miestnosť tak, aby tu neprekážal žiadny nábytok. Ten by sa navyše počas prác mohol znečistiť. Myslite aj na podlahy a koberce.

Príprava steny na štukovanie

V ďalšej fáze sústreďte svoju pozornosť na prípravu steny. Pred nanášaním štuky musí byť stena zbavená pôvodného štuku.

Ak sú na stene tapety, potom ich rozhodne tiež odstráňte. Ak nepôjdu jednoducho zoškrabať, najprv ich namočte a až vtedy, keď budú vlhké, ich začnite odlupovať.

Stena musí byť pred nanášaním nového štuku zbavená nečistôt a mastnoty. K tomu vám postačí ju pretrieť obyčajnou vodou s trochou jari alebo podobného prípravku.

Nanášanie štuku

Po odmastení na stenu naneste penetračný náter a vyrovnajte každú prípadnú nerovnosť, ktoré by na múre po konečnej úprave neboli pekné. Na nerovnosti vám postačí špachtľa s trochou sadry alebo tmelu.

A teraz už môžete pristúpiť k samotnému štukovaniu. Štuk si rozmiešajte v nádobe podľa návodu a pomocou plastového hladidla ho začnite nanášať na stenu, a to smerom od zeme k stropu. Je dôležité, aby ste nanášanie prevádzali na čo najmenej ťahov a zároveň dbali na to, aby vrstva štuku bola po celej stene rovnomerná.

Vyhladenie štuku

hladidlo na štukovnaieNa záver je potrebné štuk ešte vyhladiť. Počkajte s tým až do okamihu, kedy bude nanesená vrstva už tuhšia, nesmie byť ale úplne suchá. K vyhladeniu použite filcové hladidlo.

Namočte ho do vody a následne s ním pohybujte po povrchu steny, a to krúživými pohybmi. Nesmiete však príliš tlačiť, inak by mohlo dôjsť k narušeniu štruktúry štuku.

Čo je potrebné na štukovanie?

  • štuk
  • špachtľa
  • voda
  • murárska lyžica
  • penetračný náter
  • plastové hladidlo
  • filcové hladidlo
  • sadra, tmel

Ako dlho štukovanie potrvá?

Štukovanie jednej miestnosti vám nezaberie viac ako hodinu až dve práce.

Myslite však aj na prípravné práce, následné upratovanie a hlavne na to, že štuk musí po finálnej úprave dobre preschnúť.

Aké budú náklady na úpravu omietky?

Štuková hmota pre interiérové ​​využitie nie je moc drahá. Štvorkilogramové balenie vás vyjde na cca 2,5 €. Hladidlá, či už filcové alebo plastové, sa pohybujú v cenách okolo 3 – 5 €.

Toto sú najdôležitejšie a najdrahšie položky, ktoré potrebujete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button