Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať pozemok pre stavbu domu?

vybrať pozemok pre stavbu s výhľadomVýber vhodného pozemku je prvým a najdôležitejším krokom pred stavbou domu. Vybrať pozemok pre stavbu môžete cez internet, avšak osobná prehliadka ešte len ukáže skutočný stav pozemku, jeho okolie a ďalšie súvislosti. Vo vybranom prostredí budete žiť celý život, preto je nutné výberu venovať pozornosť a zamerať sa na dôležité aspekty.

Keď chcete vybrať pozemok pre stavbu, záleží na okolí

vyberanie pozemku pre stavbu na dedineZáleží na tom, či chcete žiť v meste, alebo v jeho blízkosti, alebo na dedine. Ďalej si musíte vybrať, či žiť v údolí alebo v kopcovitej krajine.

Dobré je vyberať lokalitu smerom na západ od mesta, odkiaľ prevažne prúdi západný vietor prinášajúci prach a smog

Pozor na komplikácie v prípade, že by pozemok ležal v blízkosti nejakej rieky alebo potoka, ktoré hrozí záplavami, v takom prípade počítajte s odvodnením pozemku.

V horšom prípade vám stavebný úrad môže stavbu domu zakázať

Samozrejme vybrať pozemok pre stavbu znamená aj zistiť, aká je občianska vybavenosť v danom mieste, dopravné spojenie, obchody, školy či lekár a pod.

Výber pozemku zahŕňa aj jeho veľkosť

okolie pre výber pozemku pre stavbu domuUjasniť si veľkosť domu a pozemku okolo neho. U väčšieho pozemku si môžete určiť okolia a výhľad z okien domu sami a nie váš sused

Na stavebnom úrade sa dozviete, na čo je pozemok a jeho okolie určený v územnom pláne mesta a či sa v blízkom okolí neplánuje do budúcnosti výstavba priemyselnej zóny alebo dôležité cesty a pod.

Zistite si, komu patrí prístupová cesta k vami vybranému pozemku. Či bude patriť vám, či obci alebo susedovi a či je v tom prípade na nej bremeno prístupu zaznamenané v katastri nehnuteľností

Vybrať pozemok pre stavbu je dobré overiť z rôznych aspektov

Ako je to s inžinierskymi sieťami v blízkosti pozemku? Informáciu je dobré si ešte overiť u dodávateľov jednotlivých médií.

Vyžiadajte si aktuálny výpis z katastra nehnuteľností a snímku pozemkovej mapy a zistite vlastníka pozemku, výmeru, prípadná vecné bremená alebo iné práva.

Oplatí sa zistiť geologické podložie pozemku. Ponúkanú cenu si porovnajte s inými ponukami v danej lokalite. Treba myslieť nie len na stavbu samotného domu, ktorého cena bude aj tak vysoká, ale je nutné počítať aj s cenami a platbami ostatných vecí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button