Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať pozemok pre stavbu domu?

Tipy a odporúčania ako vybrať stavebný pozemok

vybrať pozemok pre stavbu s výhľadomVýber vhodného pozemku pre stavbu rodinného domu je základom každej investície. Aj keď je možné vybrať si pozemok cez internet, osobná prehliadka je nevyhnutná, aby sa zistil skutočný stav pozemku a jeho okolia. Výber pozemku je kľúčový, pretože sa v ňom bude žiť celý život, preto je dôležité venovať pozornosť a zamerať sa na dôležité aspekty.

Výber vhodného pozemku je prvým a najdôležitejším krokom pred stavbou domu. Vybrať pozemok pre stavbu môžete cez internet, avšak osobná prehliadka ešte len ukáže skutočný stav pozemku, jeho okolie a ďalšie súvislosti. Vo vybranom prostredí budete žiť celý život, preto je nutné výberu venovať pozornosť a zamerať sa na dôležité aspekty.

Keď chcete vybrať pozemok pre stavbu, záleží na okolí

Pri výbere pozemku pre stavbu domu záleží na mnohých faktoroch. Hľadajte lokalitu, ktorá vyhovuje vašim preferenciám. Ak hľadáte pokojné prostredie, môže byť vhodnejšia dedina alebo vidiek. Pre tých, ktorí preferujú mestské prostredie, je lepšie hľadať pozemky v meste alebo jeho blízkosti.

Výhodou je vyberať lokalitu smerom na západ od mesta, kde vietor prináša prach a smog. Pri výbere pozemku je dôležité zvážiť aj dopravnú dostupnosť, občiansku vybavenosť, školy a lekárov. Pozor treba dať na blízkosť riek alebo potokov, ktoré môžu spôsobiť záplavy.

vyberanie pozemku pre stavbu na dedineZáleží na tom, či chcete žiť v meste, alebo v jeho blízkosti, alebo na dedine. Ďalej si musíte vybrať, či žiť v údolí alebo v kopcovitej krajine.

Dobré je vyberať lokalitu smerom na západ od mesta, odkiaľ prevažne prúdi západný vietor prinášajúci prach a smog

Pozor na komplikácie v prípade, že by pozemok ležal v blízkosti nejakej rieky alebo potoka, ktoré hrozí záplavami, v takom prípade počítajte s odvodnením pozemku.

V horšom prípade vám stavebný úrad môže stavbu domu zakázať

Samozrejme vybrať pozemok pre stavbu znamená aj zistiť, aká je občianska vybavenosť v danom mieste, dopravné spojenie, obchody, školy či lekár a pod.

Výber pozemku zahŕňa aj jeho veľkosť

okolie pre výber pozemku pre stavbu domuUjasniť si veľkosť domu a pozemku okolo neho. U väčšieho pozemku si môžete určiť okolia a výhľad z okien domu sami a nie váš sused

Na stavebnom úrade sa dozviete, na čo je pozemok a jeho okolie určený v územnom pláne mesta a či sa v blízkom okolí neplánuje do budúcnosti výstavba priemyselnej zóny alebo dôležité cesty a pod.

Zistite si, komu patrí prístupová cesta k vami vybranému pozemku. Či bude patriť vám, či obci alebo susedovi a či je v tom prípade na nej bremeno prístupu zaznamenané v katastri nehnuteľností

Pri výbere pozemku na stavbu domu je dôležité zohľadniť jeho veľkosť. Veľký pozemok umožňuje väčšiu slobodu pri plánovaní dispozície domu a jeho okolia. Zároveň však treba dbať na zastavanú plochu, ktorá by nemala prekročiť tretinu celkovej rozlohy pozemku.

Pri výbere pozemku treba tiež zvážiť jeho tvar a svahovitosť, ktoré môžu ovplyvniť výstavbu a náklady na ňu. Rovný pozemok je výhodnejší pre stavbu bungalovu, zatiaľ čo pozemok so svahom môže byť vhodnejší pre poschodový dom s terasami.

Vybrať pozemok pre stavbu je dobré overiť z rôznych aspektov

Pri výbere pozemku pre stavbu domu je dôležité zvážiť viaceré faktory. Je potrebné zistiť, či pozemok disponuje prístupovou cestou a či sú k dispozícii inžinierske siete, ako sú napríklad vodovod, kanalizácia, plyn a internet.

Taktiež je potrebné zistiť územný plán, vlastnícke vzťahy a prípadné záložné práva. Je vhodné zistiť aj geologické podložie pozemku a zistiť, či sa nachádza v ochranných pásmach alebo záplavových územiach.

Ako je to s inžinierskymi sieťami v blízkosti pozemku? Informáciu je dobré si ešte overiť u dodávateľov jednotlivých médií.

Vyžiadajte si aktuálny výpis z katastra nehnuteľností a snímku pozemkovej mapy a zistite vlastníka pozemku, výmeru, prípadná vecné bremená alebo iné práva.

Oplatí sa zistiť geologické podložie pozemku. Ponúkanú cenu si porovnajte s inými ponukami v danej lokalite. Treba myslieť nie len na stavbu samotného domu, ktorého cena bude aj tak vysoká, ale je nutné počítať aj s cenami a platbami ostatných vecí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button