Právo

Ako sa nenechať napáliť realitnou kanceláriou?

predaj nehnuteľnosti s realitnou kanceláriouNajskôr to vyzerá idylicky: Potrebujete predať nehnuteľnosť, ktorú vlastníte, preto si vyberiete realitnú kanceláriu, ktorá sa o predaj postará. Vám sa len pripíšu na účet peniaze, za ktoré si konečne kúpite svoje vysnívané bývanie, a to treba zase prostredníctvom realitnej kancelárie. Ak nemáte radi plytvanie časom, radšej sa obrňte trpezlivosťou. Celý proces bude pravdepodobne trvať niekoľko mesiacov, ale pokojne aj rokov a má aj viacero úskalí. Prečítajte si článok ako sa nenechať napáliť realitnou kanceláriou.

Cena bytu a ako sa nenechať napáliť od realitky

Keď predávate byt, dom alebo chalupu, rozhodujúca je pre vás cena, ktorú vám kupujúci za nehnuteľnosť zaplatí.

V prípade, že sa rozhodnete nehnuteľnosť predať cez realitnú kanceláriu, musíte navyše počítať s odmenou pre realitného makléra, pretože zadarmo vám nikto predaj nehnuteľnosti obstarávať nebude.

Výška odmeny je súčasťou sprostredkovateľskej zmluvy, ktorú uzavriete s realitnou kanceláriou. Odmena býva najčastejšie uvádzaná v percentách (napr. 2% z ceny nehnuteľnosti, alebo 4% z ceny nehnuteľnosti). Každá realitná kancelária si samozrejme účtuje inú províziu, zvyčajne ale okolo 4 – 5%.

ako sa nenechať napáliť realitnou kanceláriouDve, ​​alebo štyri percentá, nie je to celkom jedno? Nie je! Ak budete mať dom v hodnote 100 000 eur, jedno percento je 1 000 eur.

A je predsa rozdiel, či odmena realitného makléra bude 1 000 eur alebo 4 000 eur  alebo napríklad ešte viac.

Ak sa vám suma zdá prehnaná, vyberte si inú realitnú kanceláriu, na trhu ich pôsobí veľké množstvo. Prípadne si dajte inzerát do novín/na internet a skúste nehnuteľnosť predať svojpomocne. Bojíte sa, že neviete napísať kúpnu zmluvu? Realitný maklér si ju tiež nepíše sám, urobí to za neho právnik, ktorého v závere rovnako zaplatíte vy!

Ak sa nechcete nenechať napáliť realitnou kanceláriou, tak sa zaujímajte o to, čo všetko táto suma zahŕňa, či aj odmenu pre právnika plus ďalšie náklady, ktoré si predaj nehnuteľnosti vyžiada, alebo nie.

Ako už bolo povedané, zmluvu budete podpisovať nielen za účasti realitného makléra, ale predovšetkým za účasti právnika. A aj toho musí niekto zaplatiť.

Ako sa nenechať napáliť pri zmlúvach

Sprostredkovateľská zmluva

vzor zmluvy o zmluveS realitnou kanceláriou najčastejšie uzavrite sprostredkovateľskú zmluvu.

Na základe tejto zmluvy sa realitná kancelária (sprostredkovateľ) zaväzuje obstarať vám (záujemcovi) príležitosť uzavrieť zmluvu a naopak vy sa zaväzujete k tomu, že realitnej kancelárii poskytnete odmenu, ak sa dosiahne výsledok pričinením realitnej kancelárie.

Zjednodušene povedané má realitná kancelária nárok na dohodnutú odmenu až vtedy, ak vám skutočne obstará kupca. Za predpokladu, že sa jej kupca nepodarí zohnať (nehnuteľnosť nikto nebude chcieť), nemusíte nič platiť.

Možno ste sa už s týmito termínom niekedy stretli. Čo vôbec znamená, respektíve aký je rozdiel medzi tzv. výhradnou a nevýhradnou zmluvou?

Nevýhradna sprostredkovateľská zmluva

ako sa nenechať oklamať od realitnej kancelárieAk uzavriete Nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu, môžete osloviť ešte inú realitnú kanceláriu, prípadne sa pokúsiť nehnuteľnosť predať sami.

Pokiaľ predáte nehnuteľnosť svojim pričinením (dáte si inzerát do novín, na základe ktorého vás osloví kupec), realitnej kancelárii nevznikne nárok na odmenu!

Rovnako tak – keď už sa rozhodnete predať nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie- je výhodné, aby vašu nehnuteľnosť súbežne ponúkalo viac realitných kancelárií. Je totiž väčšia pravdepodobnosť, že dom či byt skutočne predáte za danú cenu.

Výhradná (exkluzívna) sprostredkovateľská zmluva

Naopak EXKLUZÍVNA sprostredkovateľská zmluva vám nič podobné neumožňuje.

Zmluva sa uzatvára na dobu určitú (napríklad na pol roka), kedy je predaj vašej nehnuteľnosti plne v réžii jednej realitnej kancelárie. Je teda menšia pravdepodobnosť, že si kupujúci inzerovanú nehnuteľnosť všimne.

Čas a ako sa nenechať napáliť ohľadom termínov

Čím viac subjektov do celého procesu predaja nehnuteľnosti interesujeme, tým je to náročnejšie na čas. Nikdy nezostane pri jednom stretnutí!

Preto musíte nájsť takú dobu (čas stretnutí v praxi určí realitná kancelária a to spravidla na dopoludňajšie hodiny!), kedy sa zídete nielen vy (ako predávajúci) s kupujúcim, ale aj realitný maklér, právnik realitná kancelária, prípadne aj finančný poradca sprostredkujúci hypotéku. Ak máte časovo náročné zamestnanie, vyberte si takú realitnú kanceláriu, ktorá vám vyjde čo najviac v ústrety.

Realitný maklér, ktorý nemá čas popoludní, by vám nemusel vyhovovať.

Upozornenie

Článok má len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button