Domácnosť

Ako zatepliť a zabývať podkrovie?

ako zatepliť podkrovieÚžitkový priestor v dome sa dá zväčšiť tým, že vytvoríte miestnosť v podkroví. Tento spôsob rozšírenia obytných priestorov je dnes veľmi využívaný. K tomu, aby ste podkrovie mohli využiť na bývanie, je potrebné ho kvalitne zatepliť. Ako zatepliť a zabývať podkrovie?

V článku sa dozviete:

 • Materiály pre zateplenie podkrovia
 • Vlastnosti dosiek z kamennej vlny
 • Spôsoby zateplenia kamennou vlnou

Zateplenie pomocou dosiek z kamennej vlny

Materiály pre zateplenie podkrovia

Pre zateplenie podkrovia sa dá využiť niekoľkých materiálov. Nosná konštrukcia krovu je tvorená z dreva, prípadne sa používa aj železobetón alebo oceľ.

Polystyrén

Samotná izolácia je najčastejšie vykonaná z polystyrénu – PES. Ten sa umiestňuje vo forme narezaných blokov. Polystyrén je vhodným materiálom najmä z toho dôvodu, že má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti.

Na druhú stranu je ale náchylnejší na vlhkosť. V prípade, že dôjde k jeho kontaktu s vodou, dochádza k zníženiu jeho izolačných vlastností. Prednosťou polystyrénu je potom jeho pomerne nízka obstarávacia cena.

Minerálna vlna

podkrovieRovnako obľúbeným materiálom ako polystyrén je tiež minerálna vlna, ktorá sa vyrába z kremeňa alebo čadiča. Tieto horniny sú roztavené a vytvrdené. V konečnej fáze má vlna tvar dosiek, ktoré sa jednoducho inštalujú pod krov domu.

Minerálna vlna má podobné vlastnosti ako polystyrén, jej výhodou je ale dobrá odolnosť voči teplu a ohňu.

Prečítajte si tiež:

Celulóza

Menej tradičným riešením je izolácia v podobe fúkanej celulózy. Jej najväčšou prednosťou je práve to, že sa zafúkava.

Vďaka tomu sa s ňou dajú veľmi dobre izolovať aj inak horšie dostupné miesta, v ktorých by bolo ťažké pokladať klasické izolačné materiály.

Kamenná vlna

Zaujímavým riešením je izolácia podkrovia kamennou vlnou. Tá má veľmi dobré izolačné vlastnosti, k tomu tiež odoláva vysokým teplotám pri prípadnom požiari. Používa sa buď fúkaná izolácia alebo dosky z kamennej vlny.

Vlastnosti dosiek z kamennej vlny

 • Tvarovo stále
 • Pružné
 • Dobre priľnavé ku konštrukcii
 • Perfektne vyplnia potrebný priestor
 • Zamedzujú vzniku škár a tepelných mostov
 • Nezosadajú
 • Zamedzujú únikom tepla v zime
 • Zamedzujú prehrievaniu interiéru v lete
 • Majú zvukovo izolačné vlastnosti
 • Nehorľavé
 • Vodoodpudivé
 • Odolné voči vlhkosti

Spôsoby zateplenia doskami z kamennej vlny

Nad krokvami

ako zabývať podkroviePrvou možnosťou, ako zatepliť podkrovie, je umiestnenie izolačných dosiek z kamennej vlny nad krokvami.

Toto riešenie je vhodné vo chvíli, kedy chcete v interiéri ponechať prirodzený vzhľad konštrukcie krovu. Ideálne sú tak v prípade drevených krovov.

Nad pôvodnými krokvami v tomto prípade musíte vytvoriť debnenie a konštrukciu pomocných krokiev so špeciálnymi držiakmi. Na debnenie sa potom pokladá ešte parozábrana. Nasleduje už samotné položenie dosiek z kamennej vlny, a to v dvoch vrstvách.

Posledná vrstva je potom tvorená hydroizoláciou, kontralatami pre upevnenie strešnej krytiny a samotnou strešnou krytinou.

Medzi a pod krokvami

Bežnejší je spôsob, kedy je izolácia umiestnená medzi a pod krokvami. V tomto prípade sa izolácia pokladá na drevenú konštrukciu krovu a potom aj pod ňou.

Pokladá sa pritom v niekoľkých vrstvách, minimálne však vo dvoch.

Prvá vrstva je daná výškou prídavného roštu

Potom sa pokračuje položením parozábrany a upevnením nosného roštu sadrokartónového podhľadu.

Nasleduje montáž sadrokartónových dosiek. Ponechá sa tu vzduchová medzera, ktorá sa vyplní ďalšou vrstvou izolácie. V konečnej fáze sa potom vykoná finálna montáž sadrokartónové dosky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button