Ako zatepliť a zabývať podkrovie?
Úžitkový priestor v dome sa dá zväčšiť tým, že vytvoríte miestnosť v podkroví. Tento spôsob rozšírenia obytných priestorov je dnes veľmi využívaný. K tomu, aby ste podkrovie mohli využiť na bývanie, je potrebné ho kvalitne zatepliť. Ako zatepliť a zabývať podkrovie?
V článku sa dozviete:
- Materiály pre zateplenie podkrovia
- Vlastnosti dosiek z kamennej vlny
- Spôsoby zateplenia kamennou vlnou
Zateplenie pomocou dosiek z kamennej vlny
Materiály pre zateplenie podkrovia
Pre zateplenie podkrovia sa dá využiť niekoľkých materiálov. Nosná konštrukcia krovu je tvorená z dreva, prípadne sa používa aj železobetón alebo oceľ.
Polystyrén
Samotná izolácia je najčastejšie vykonaná z polystyrénu – PES. Ten sa umiestňuje vo forme narezaných blokov. Polystyrén je vhodným materiálom najmä z toho dôvodu, že má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti.
Na druhú stranu je ale náchylnejší na vlhkosť. V prípade, že dôjde k jeho kontaktu s vodou, dochádza k zníženiu jeho izolačných vlastností. Prednosťou polystyrénu je potom jeho pomerne nízka obstarávacia cena.
Minerálna vlna
Rovnako obľúbeným materiálom ako polystyrén je tiež minerálna vlna, ktorá sa vyrába z kremeňa alebo čadiča. Tieto horniny sú roztavené a vytvrdené. V konečnej fáze má vlna tvar dosiek, ktoré sa jednoducho inštalujú pod krov domu.
Minerálna vlna má podobné vlastnosti ako polystyrén, jej výhodou je ale dobrá odolnosť voči teplu a ohňu.
Prečítajte si tiež:
- Ako vykonať montáž sadrokartónu na strop
- Ako zatepliť plochú strechu s využitím penovej izolácie
Celulóza
Menej tradičným riešením je izolácia v podobe fúkanej celulózy. Jej najväčšou prednosťou je práve to, že sa zafúkava.
Vďaka tomu sa s ňou dajú veľmi dobre izolovať aj inak horšie dostupné miesta, v ktorých by bolo ťažké pokladať klasické izolačné materiály.
Kamenná vlna
Zaujímavým riešením je izolácia podkrovia kamennou vlnou. Tá má veľmi dobré izolačné vlastnosti, k tomu tiež odoláva vysokým teplotám pri prípadnom požiari. Používa sa buď fúkaná izolácia alebo dosky z kamennej vlny.
Vlastnosti dosiek z kamennej vlny
- Tvarovo stále
- Pružné
- Dobre priľnavé ku konštrukcii
- Perfektne vyplnia potrebný priestor
- Zamedzujú vzniku škár a tepelných mostov
- Nezosadajú
- Zamedzujú únikom tepla v zime
- Zamedzujú prehrievaniu interiéru v lete
- Majú zvukovo izolačné vlastnosti
- Nehorľavé
- Vodoodpudivé
- Odolné voči vlhkosti
Spôsoby zateplenia doskami z kamennej vlny
Nad krokvami
Prvou možnosťou, ako zatepliť podkrovie, je umiestnenie izolačných dosiek z kamennej vlny nad krokvami.
Toto riešenie je vhodné vo chvíli, kedy chcete v interiéri ponechať prirodzený vzhľad konštrukcie krovu. Ideálne sú tak v prípade drevených krovov.
Nad pôvodnými krokvami v tomto prípade musíte vytvoriť debnenie a konštrukciu pomocných krokiev so špeciálnymi držiakmi. Na debnenie sa potom pokladá ešte parozábrana. Nasleduje už samotné položenie dosiek z kamennej vlny, a to v dvoch vrstvách.
Posledná vrstva je potom tvorená hydroizoláciou, kontralatami pre upevnenie strešnej krytiny a samotnou strešnou krytinou.
Medzi a pod krokvami
Bežnejší je spôsob, kedy je izolácia umiestnená medzi a pod krokvami. V tomto prípade sa izolácia pokladá na drevenú konštrukciu krovu a potom aj pod ňou.
Pokladá sa pritom v niekoľkých vrstvách, minimálne však vo dvoch.
Prvá vrstva je daná výškou prídavného roštu
Potom sa pokračuje položením parozábrany a upevnením nosného roštu sadrokartónového podhľadu.
Nasleduje montáž sadrokartónových dosiek. Ponechá sa tu vzduchová medzera, ktorá sa vyplní ďalšou vrstvou izolácie. V konečnej fáze sa potom vykoná finálna montáž sadrokartónové dosky.