Domácnosť

Ako zabezpečiť schodisko do rodinného domu?

zabezpečiť schodisko v domeVybrať a zabezpečiť schodisko do rodinného domu je veľmi častý spôsob ponúkaný odborníkmi, avšak je možné ho vybrať pomerne jednoducho aj svojpomocne. Rovnako tak ako u všetkého, tak i pri výbere schodiska sa skrátka postupuje podľa určitých kritérií, ktoré je nutné dodržiavať. Do schodiska môžete preniesť svoju fantáziu a vybrať si také, po ktorom ste vždy túžili. Ako si zaistiť schodisko?

Zabezpečiť schodisko na mieru či ako stavebnicu?

Najskôr sa rozhodnite, či máte určitú predstavu, ktorej sa chcete držať. Ak áno, tak si vyberte schodisko na mieru a špecialistovi povedzte svoje požiadavky.

Ak si chcete postaviť a vybrať schodisko sami, tak sa zvyčajne jedná o systém stavebnice, kedy si nakúpite potrebné diely, ktoré sa budú zostavovať alebo rôzne kombinovať.

Tvar schodiska

zabezpečnie schodiska v domácnostiUrčte si, aký má mať schodisko tvar, ten voľte predovšetkým podľa priestoru.

Točité schodisko voľte len v krajnom prípade, pretože je nepraktické, ťažko sa opravuje a je mnohokrát aj nebezpečné.

Najčastejšie používané je priame schodisko a potom tu sú  typy schodiska do tvaru „L“ a do „U“. Výber môže byť závislý aj na tom, či chcete mať pod schodiskom úložný priestor.

Rozmery schodiska

ako si zabezpečiť schodisko

Myslite pri rozmeroch tak, aby v jednom smere bolo maximálne 18 schodov a potom nasledovala podesta alebo odpočívadlo.

Dĺžka podesty je najlepšia vtedy, ak má 63cm. Samotný profil schodu by mal mať rozmery 17x29cm.

Zabezpečiť schodisko zahŕňa predovšetkým materiál

Štandardne si voľte drevo, pokiaľ nechcete mať iný netypický materiál. Vyberá sa obvykle bukové alebo dubové drevo.

Na výber máte aj štandardné betónové schody, kovové schody a sklenené schody.

Ak chcete zabezpečiť schodisko, mali by ste mať premyslené, či bude na schodoch dlažba, koberec, alebo nebude na schodoch nič.

Bezpečnosť schodiska

Vždy je potrebné, aby bola textúra schodu protišmyková a aby išla ľahko čistiť. Vždy dbajte aj na výber zábradlia, ktorého výška by mala mať minimálne 90cm.

Stupnica a pod-stupnice

Stupnica je spodná časť schodu a pod-stupnice sú vertikálna časť schodu. Moderné schody často pod-stupnice ani nemajú, pretože stupnice nadväzujú priamo na seba. Zvážte či sú pre vás pod-stupnice vôbec nutné.

Vzhľad je tiež dôležitý pokiaľ chceme zabezpečiť schodisko

Schodisko si vždy vyberajte tiež podľa toho, aby sa dokonale hodilo do vášho interiéru a teda aby pekne ladilo s ostatnými prvkami v miestnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button