Ako liečiťChudnutie

Ako bojovať proti anorexií?

ako bojovať proti anorexiíAnorexia je psychická porucha príjmu potravy. Spoločne s bulímiou patri k najznámejším ochoreniam tohto typu. Objavuje sa najčastejšie u dievčat v pubertálnom veku. Jej hlavnou príčinou je nespokojnosť jedinca so svojou váhou alebo postavou. Chorí sa často domnievajú, že sú tuční, aj keď sú štíhli. Tento pocit vedie k nechutenstvu do jedla a rapídnemu znižovaniu váhy. Je potrebné si uvedomiť, že anorexia môže byť vo svojom rozvinutom štádiu aj životne nebezpečná. O to viac je táto choroba zákernejšia, pretože sa veľmi ťažko na chorom spoznáva. Ako bojovať proti anorexií?

Príznaky a boj proti anorexií

anorexia a ako proti nej bojovaťHlavným príznakom je úbytok váhy a neustále chudnutie. K tým vedľajším patrí prerušenie menštruačného cyklu a podráždenosť, tá súvisí predovšetkým s veľkým psychickým vypätím.

Chorí predstierajú, že sa stravujú a jedlo pritom vyhadzujú.

Snažia sa správať normálne a akýkoľvek náznak problému ihneď popierajú. Tvrdia o sebe, že sú obézni a môžu dokonca aj prehnane športovať. Hoci schudnú, tak nie sú so svojou postavou spokojní a zachádzajú ešte ďalej.

Liečba anorexie

Liečba anorexie môže začať až po rozpoznaní anorexie, preto sú jej identifikačné prvky dôležité. Ak ide o pokročilejšie štádium, tak je potrebná umelá výživa a hospitalizácia.

Nevyhnutná je samozrejme pomoc psychológa. Liečba je dlhodobá a dôležité je v nej vytrvať.

Pomoc pri anorexií

Ak si myslíte, že je vo vašom okolí niekto, kto môže trpieť anorexiou, tak sa ho snažte dostať k lekárovi alebo to aspoň dajte vedieť jeho najbližším príbuzným.

Bez toho, aby ste si to uvedomovali teraz, môžete dotyčnému človeku zachrániť život.

Pozrite si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button