VzťahyPrávo

Ako rozpoznať domáce násilie a ako mu čeliť?

Ako rozpoznať domáce násilie a ako mu čeliťDomáce násilie je fenomén, ktorý je oveľa rozšírenejší, než sa na prvý pohľad zdá. Dôvodom je častá neochota ľudí priznať si skutočnosť, že sú obeťami domáceho násilia a strach z možnej reakcie prostredia. Na domáce násilie sa viaže rad ďalších psychických porúch. Ako je vzťahovačnosť alebo alkoholizmus, preto pre obete nie je ľahké sa zo vzťahu vymaniť a riešiť problémy, ktoré z rozchodu vyplývajú

Domáce násilie psychicky aj fyzicky

Domáce násilie sa neobmedzuje len na priame fyzické inzultácie. Rozlišuje sa tiež na psychické násilie, ktoré spočíva v ponižovaní obete verbálnymi prostriedkami, dlhodobým podceňovaním, vyhrážaním sa, vynucovaním si sexu.

Domáce násilie môže byť tiež obmedzenie osobnej slobody, prehnaná žiarlivosť, stála kontrola alebo zákaz kontaktu s vybranými priateľmi alebo rodinou.

V čom sú hlavné problémy s identifikáciou domáceho násilia?

Domáce násilie je zložitý psychický proces, najmä kvôli emocionálnej vzájomnej závislosti agresora a obete. Toto prepojenie zvyšuje ťažkosti pri opustení vzťahu a pri prijatí pravdy.

Mnohí ľudia, ktorí sú obeťami domáceho násilia, uprednostňujú život v sebaklame a radšej veria agresorovým sľúbom, že s tým prestane a možnosť, že nejde o domáce násilie si neprípušťa.

Obete môžu byť aj muži

Hoci sa najčastejšie hovorí o mužoch agresor a ženách obetiach sú známe aj prípady, keď je to naopak a domáce násilie sa objavuje aj medzi homosexuálnymi pármi, alebo jeho obeťami môžu byť deti, či starí ľudia.

Fázy pokoja a fázy výbuchu

nedovoľte domáce násilieV priebehu domáceho násilia sa fázy relatívneho mieru striedajú s fázami agresívnych výbuchov.

Tieto fázy sa môžu predlžovať alebo skracovať, ale nezabúdajte, že agresia sa zvyčajne stupňuje, nemá cenu sa znovu a znovu nechávať uchlácholiť, domáce násilie môže končiť aj vraždou, alebo nevratným psychickým poškodením.

Obeť je emocionálne spojená s agresorom

Domáce násilie prehlbuje závislosť na agresorovi a zvyšuje jeho silu vo vzťahu, čím sa situácia obete stáva čoraz zložitejšou. Agresori majú nad obeťami veľkú moc, najmä po dlhšej dobe trvania domáceho násilia, obete môžu pôsobiť ako nesvojprávne, každé stretnutie s agresorom, alebo aj len pomyslenie na neho v nich vzbudzuje strach až paniku.

Aj cez všetko zlo, ktoré obeť utŕžila môže byť pre ňu agresor stále veľkou autoritou, zvlášť potom v prípadoch, keď obeti bol po dlhú dobu znemožnený vzťah s okolím bez prítomnosti agresora.

Čo robiť v prípade domáceho násilia

Ak ste obeťou domáceho násilia, okamžite sa pokúste opustiť vzťah a hľadať pomoc! Nemá zmysel hanbiť sa, mal by sa hanbiť agresor, vy za to nemôžete. V prvých chvíľach môže byť najlepšie zveriť sa niekomu, komu plne dôverujete, aby vám pomohol získať kontakty na právnika a odborníkov na pomoc obetiam domáceho násilia.

Prípadnú sociálnu pomoc (existuje rad zariadení a občianskych združení zameraných na obete domáceho násilia ponúkajúcich napríklad azylové bývania pre matky s deťmi). Osoba, ktorej dôverujete, vás môže tiež podporiť, nech začnete pochybovať o vašom rozhodnutí a opustíte vzťah.

Ako môže agresor reagovať

Agresor, ak netrpí výčitkami svedomia, zvyčajne si uvedomuje nešťastie svojich činov, aj keď sám pred sebou si ich môže ospravedlniť inak. Preto sa bude za každú cenu snažiť zabrániť obetiam kontakt s okolím, najmä s organizáciami a ľuďmi, ktorí sa zameriavajú na domáce násilie.

stop domácemu násiliuZ týchto dôvodov môže dôjsť k ďalšej vlne presvedčovania, hrozieb alebo sľubov, ktoré majú odradiť obeť od snahy o opustenie vzťahu.

Okrem toho môže navonok hrať rolu ochrancu obete (najmä po dlhom období domáceho násilia, mnohé z jeho obetí môžu byť skutočne zmätené).

Z dlhodobého hľadiska vám najlepšie pomôžu vyškolení odborníci

Odborníci z organizácií domáceho násilia sú v týchto situáciách dobre vyškolení a rozoznajú potreby obetí.

Preto je dobré sa na nich obrátiť hneď teraz a čo najskôr. Toto nebezpečenstvo je naozaj vysoké a zvyšuje sa pri každom obnovení agresívneho správania (aj keď po pomerne dlhšej prestávke).

Odporúčanie

Ak viete o domácom násilí vo vašom okolí, pokúste sa zasiahnuť.

Varovanie

V žiadnom prípade domáce násilie nepodceňujte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button