Návody

Ako sa ubrániť pri prepadnutí (návod pre ženy)?

krádež kabelkyKaždú chvíľu počúvame v spravodajstve, kde došlo k prepadnutiu. Ukľudňujeme sa, že nám sa to predsa nemôže stať. Než sa presviedčať o bezpečnom prostredí, je lepšie byť neustále v strehu, pripravovať si v duchu možné scenáre, mať pri sebe vždy niečo, čo sa dá prípadne použiť ako zbraň a byť opatrný. Predovšetkým ženy sú obeťami násilných prepadnutí, pretože môžu „ponúknuť“ viac než len obsah svojej peňaženky. Prečítajte si naše tipy, ako sa ubrániť pri prepadnutí a ako na seba dávať pozor.

Základom ako sa ubrániť pri prepadnutí je byť obozretná!

ko sa ubrániť pri prepadnutíNechoďte večer cez neosvetlené miesta, temnými priechody alebo opustenými ulicami. Neverte cudzím ľuďom a radšej si neustále všímajte to, čo sa okolo vás deje.

Neprijímajte ponuky odvozu domov od ľudí, ktorých nepoznáte. Nestopujte.

Ak máte podozrenie, že vás niekto prenasleduje, pri najbližšej príležitosti vyhľadajte prítomnosť iných (aj cudzích) ľudí. Ak to nie je možné, aspoň predstierajte, že telefonujete.

Dopravné prostriedky a prepadnutie

Vo vlakoch si nesadajte do prázdneho kupé, ani do kupé s mužmi, na ktorých vidíte, že sa poznajú. Radšej si vyberajte dôveryhodných cestujúcich. Dôležité je pri nočnom cestovaní nezaspať.

V prípade mestskej hromadnej dopravy je ideálne, keď vás váš partner, príbuzný alebo kamarát na zastávke počká. Ak nemáte dohodnutý žiadny sprievod, pozorujte okolie a všímajte si podozrivých, prípadne si pripravte do ruky slzný plyn.

Čo sa týka automobilu, rozhliadnite sa, než nastúpite do automobilu, či nestojí niekto v blízkosti. Ak nie, zamknite po nástupe do auta všetky dvere. Pri jazde nezastavujte stopárom ani na osamelých a temných miestach.

Prepadnutie pri vchode do domu

Tam je najväčšie riziko prepadnutia, pretože sa nesústredíte na svoje okolie, ale hľadáte kľúče alebo odomykáte dvere. Ak môžete, stojte vždy radšej bokom, aby ste mohli periférne sledovať aspoň časť ulice.

Nevolajte o pomoc, volajte horí!

Ak chcete, aby vám niekto pomohol, nevolajte o pomoc. Volajte „Horí!“ Tejto vety sa každý zľakne vrátane útočníka a vy môžete využiť chvíle k úteku, alebo si vás aspoň všimnú ľudí v okolí. Ďalšou možnosťou je so sebou nosiť píšťalku a zapískať na ňu, akonáhle ste ohrozená. Útočníka to prinajmenšom vyľaká.

Ak chcete, aby vám niekto konkrétne pomohol, musíte mu povedať konkrétne. Pozerajte sa pritom priamo do očí a snažte sa presvedčiť pohľadom.

Buďte sebavedomá!

prepadnutie ženyÚtočníci napádajú väčšinou obete, ktoré vyzerajú slabé a ktoré sa nebudú môcť toľko brániť. Preto sa snažte ísť sebavedome, vzpriamene, neprístupne.

Aj zrýchlená nervózna chôdza napovedajúca strach, ale aj pomalá ležérna chôdza napovedajúca únavu a nesústredenosť môžu byť lákadlom pre útočníka.

Ak vyzeráte sebavedomo tak máte väčšiu šancu sa ubrániť pri prepadnutí, pretože útočník na vás vďaka tomu ani nemusí zaútočiť.

Začína to narážkami

Ak útočník neútočí hneď, ale najskôr vás len obťažuje a napríklad má nemiestne sexuálne narážky na váš vzhľad, snažte sa čo najskôr dostať z jeho dosahu, medzi ľudí.

Skúste to tiež psychologicky, skúste mu vyhovoriť jeho zamýšľaný čin. To je ale skôr pre silné povahy. Ak útočník narážky zosilňuje a vy stále ešte nie ste v dosahu iných ľudí, skúste jeho čin pozdržať. Môžete napríklad navrhnúť, že ak chce sex, tak môže ísť k vám domov, kde to bude príjemnejšie. Cestou sa potom snažte čo najskôr využiť situáciu a utiecť do bezpečia.

Pamätajte si tvár

Zapamätajte si tvár útočníka, ktorý vás obťažoval a nahláste to na políciu. Varujte ostatné ženy, ktoré by sa mohli stať ďalšou obeťou a možno by neboli schopné sa ubrániť pri prepadnutí.

Nehanbite sa za prepadnutie (ak to nie je priamo znásilnenie). Ak upozorníte políciu, môžete zabrániť tomu, aby páchateľ útočil znova.

Kurzy sebaobrany alebo zbraň

Ak viete, že musíte chodiť z práce temnými uličkami mesta alebo že chodíte z diskotéky sama, pretože nejde žiadna mestská hromadná doprava, tak si radšej kúpte slzný plyn. Nenoste ho ale nikdy v kabelke, z nej ho nikdy nestihnete vytiahnuť. Noste ho radšej v ruke schovaný v rukáve.

Ak nechcete investovať do špeciálneho spreju, noste so sebou lak na vlasy, kľúče, dáždnik alebo niečo, čo by ste prípadne mohli použiť ako zbraň. Ideálne je absolvovať kurzy sebaobrany, kde vás naučia, ako sa najlepšie ubrániť pri prepadnutí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button