Ako liečiťChudnutie

Ako rozpoznať poruchy príjmu potravy?

ako rozpoznať poruchy príjmu potravyPoruchy príjmu potravy sú v dnešnom modernom svete bohužiaľ veľmi rozšírené. Ide o psychické poruchy, kedy si daný jedinec myslí, že je obézny a drží násilné hladovky (mentálna anorexia) alebo dokonca konzumovanú potravu vyvráti (bulímia). Ako rozpoznať poruchy príjmu potravy?

U koho sa tieto poruchy najčastejšie vyskytujú?

Tieto choroby sa vyskytujú najmä u dievčat v puberte. Môže ich spôsobiť mnoho faktorov, hlavným z nich je nespokojnosť s postavou.

zvracanie bulímia a anorexiaHlavným príznakom je samozrejme vysoký pokles hmotnosti (o 15% a viac), vznikajúcu chorobu však môžete odhaliť už v začiatkoch. Ak sledovaný jedinec nie je spokojný so svojou váhou a prehnane kritizuje svoju postavu, aj keď je v norme.

Ďalším bodom je odmietanie potravy či dokonca jej príjmu, alebo následné vracanie.

Takto sa väčšina chorých snaží poruchu tajiť. Vám sa môže javiť, že normálne prijíma potravu, ale opak je pravdou. U dievčat môže váhový úbytok spôsobiť prerušenie menštruačného cyklu a iné hormonálne zmeny.

Liečba poruchy príjmu potravy

Liečba týchto porúch sa vykonáva cez psychológa, ktorý spolupracuje s detským lekárom. Liečba prebieha pomocou terapií a predpisovaných liekov.

Ak je však štádium choroby už rozvinuté, môže byť nutná hospitalizácia v nemocnici a podávanie umelej výživy.

Môže hroziť pri poruchách príjmu potravy aj smrť?

Ak máte vo svojom okolí človeka, ktorý trpí niektorou z týchto porúch, tak jedinca priveďte k lekárovi. Ak to nie je možné, tak o tomto stave aspoň informujte jeho najbližších príbuzných (rodičia, súrodenci).

V žiadnom prípade to nenechávajte bez povšimnutia. Snažte sa akokoľvek problém riešiť. Poruchy príjmu potravy sú veľmi zákerné a v krajných prípadoch môžu spôsobiť aj smrť.

Pozrite si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button