Domácnosť

Ako opraviť poškodený povrch nábytku?

povrch nábytkuNič nebude slúži večne, ani starý nábytok, resp. povrch nábytku, ktorý sa časom poškodí. Aj pri dôslednej starostlivosti sa niekedy môže poškodiť. Ak je vada povrchová, môžete jasať, pretože nábytok je možné ľahko opraviť. Renovácia veľmi zdevastovaného alebo poškodeného nábytku je potom ale už len práca pre profesionálnych remeselníkov. Priblížme si drobné opravy poškodeného nábytku, ktoré zvládnete s potrebnou trpezlivosťou, starostlivosťou a potrebným vybavením svojpomocne.

Čo je potrebné ak chcete opraviť poškodený povrch nábytku:

  • chemické prostriedky na hubenie červotočov
  • štetec
  • brúsna pasta
  • nože, dláta
  • injekčná striekačkaako na poškodený povrch nábytku
  • tmel na drevo
  • politúry, farby
  • voskový tmel (vosk a farbivo)
  • vosk na nábytok
  • brúsne papiere
  • krémy na topánky
  • ocot
  • riedidlo (lieh a pod.)
  • voda
  • postrekovač na kvety
  • soľ
  • kyselina citrónová
  • lak na nechty
  • fixky vo farbách dreva
  • olejové farby

Postup ako opraviť poškodený povrch nábytku

Drevený nábytok sa môže buď opotrebovať bežným používaním, alebo príčinu jeho poškodenia hľadajte v červotočoch a inom hmyze, zuboch a pazúroch domácich zvierat alebo aj hnilobe či kvôli vysokej vlhkosti alebo nevhodnému uskladneniu.

ako opraviť poškodený povrch nábytkuJe pravda, že niekedy sa niektoré chyby doteraz berú ako zanedbateľné, ale keď má nábytok slúžiť dlhodobo, musí byť po bezpečnostnej a hygienickej stránke úplne poriadku.

Zo všetkého najskôr teda nábytok prezrite a pokúste sa určiť príčinu a rozsah poruchy. Potom si určte vhodný postup na odstránenie závady.

Červotoče a povrch nábytku

Najrozšírenejším škodcom nábytku je červotoč a iný drevokazný hmyz. Odstrániť ho z nábytku je možné za použitia biocídnych účinkov ionizujúceho žiarenia čo je vysielanie rádioaktívnym izotopom kobaltu. Tak sa komerčne ošetrujú napríklad vzácne a historické predmety ako napríklad dvere na zámku v Roztokách pri Prahe.

S červotočmi v nábytku môžete bojovať taktiež chemicky. Podľa starých receptov sa drevo napúšťalo octom, roztokom liehového mydla a zohriatym naftalínom. Osvedčenou metódou bol údajne aj postup, pri ktorom sa varila kuchynská soľ s korením, horčičným semienkom, palinou a octom.

oprava povrchu nábytkuTo sa celé odfiltrovalo, jeden deň nechalo odstáť a potom sa drevo týmto natieralo. Inokedy pomohlo, keď sa drevený nábytok nechal niekde na vysokom mieste a v suchom mraze.

Plynovanie kyanovodíkom alebo sírovodíkom sa ukázalo ako životu nebezpečné. Dnes na červotoča platia obyčajné prípravky pre chemické ošetrenie v drogériách.

Drevený nábytok alebo predmet z dreva sa chemickým prípravkom natiera podľa návodu, menšie predmety sa môžu namáčať. V istých prípadoch možno použiť aj injekčnú striekačku, ktorá vstrekuje drevo ošetrujúcimi látkami do dier od červotočov. Nespornou výhodou chemických prípravkov je to, že už po jednom použití ďalej slúžia ako ochrana nábytku.

Zhorený alebo popálený nábytok

Keď je nábytok popálený, musíte poškodené miesto vybrúsiť napríklad brúsnou pastou, ale pri väčšom poškodení použite na vyrezanie nôž či dlátko.

Chýbajúce miesto vyplňte tmelom na drevo a povrch zrovnajte politúrou. Miesto potom starostlivo zafarbite, aby ste opravu nábytku zamaskovali.

Ako opraviť poškodený povrch nábytku s dierami

Na malé dierky, napríklad po červotočoch, použite voskový tmel. Rozpustíte vosk a zmiešate ho so zodpovedajúcim farbivom, potom jeho kúsky vtláčajte do dier nožom alebo dlátkom. Nakoniec miesto zbrúste brúsnym papierom a naneste prípadne leštiaci vosk.

opraviť poškodený povrch nábytkuNa väčšie diery v dreve budete používať priemyselný tmel na drevo, ktorý dostanete v obchode v rôznych odtieňoch. Tmel na drevo vtlačte nožom a po zatvrdnutí ho prebrúste jemným brúsnym papierom.

Na opravy poškodených hrán nábytku sa používajú dvojzložkové tmely.

Natlačte dostatočne veľký kus na postihnuté miesto, vytvarujte a po zatvrdnutí tmelu miesto prebrúste a prefarbite podľa okolitého materiálu.

Škrabance na nábytku sa dajú zamaskovať bezfarebným či farebným leštidlom. Pokiaľ sú ale ryhy hlboké, použite ako výplň tmel, ktorý po zabrúsení musíte dofarbiť podľa okolia.

Ako opraviť škrabance na povrchu nábytku

Niektoré škrabance na nábytku môžete odstrániť aj brúsnou pastou a miesto potom nafarbíte hnedým či okrovým krémom na topánky, podľa farby nábytku.

poškodený povrch nábytkuŠpina pri nábytku sa odstráni chemickými prostriedkami na čistenie nábytku. Dá sa pripraviť aj doma, a to zmiešaním jedného dielu octu, jedného dielu riedidlá a jedného dielu vody. K zmesi pridajte malé množstvo detergentu (Purex či nejaký iný čistiaci prostriedok) a to celé sa nastrieka na povrch nábytku postrekovačom na kvety. Nábytok utriete, než zmäknutý povrch opäť stuhne.

Atramentové škvrny na povrchu dreveného nábytku sa čistia kyselinou šťaveľovou, ale bezpečnejšia pre zdravie je soľ a kyselina citrónová.

Lak na nechty použijete ako výplň poškodených miest lakovaného povrchu. Nanesiete vrstvu tak, aby vystupovala nad povrch, a po dôkladnom zatvrdnutí laku brúste povrch jemným brúsnym papierom na použitie za sucha i za mokra, ale trochu ho navlhčite vodou.

Pár tipovaAko opraviť poškodený povrch nábytku

K napodobeniu sfarbenia dreva použite fixu vo farbe povrchu nábytku. Pokiaľ sa ale dané miesto musí najprv opraviť plnivom, vyriešite to zahustením zodpovedajúceho odtieňa maliarskej olejovej farby čírym voskom na nábytok, nanášate maliarskym štetcom.

Nevhodný prostriedok alebo nesprávne zvolená metóda odstránenia závad môže drevený nábytok poškodiť. Pred začatím prác svojpomocne sa uistite, že použité prípravky sú bezpečne, hygienicky nezávadné a odborníkmi odporúčané pre váš typ nábytku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button