Aké sú funkčné vlastnosti živicových podláh?
Vizuálny interiérový dojem vytvára nielen samotné vybavenie, ale aj charakter a vzhľad podláh.Podlahy nesú základnú kontaktnú a deliacu funkciu medzi jednotlivými prvkami v miestnosti. Dlhotrvajúci trend rozlišuje epoxidové a liate podlahy, pričom ich zaraďuje do rovnakej kategórie živicových podláh.
Čo vlastne predstavujú živicové podlahy?
Živicové podlahy nie sú typické pre domácnosti a obytné priestory. Skôr sa tento trend uplatňuje v administratívnych a obchodných domoch.
Vzbudzujú silný reprezentatívny dojem. Neraz totiž ide o kreatívny umelecký alebo všeobecne platný, grafický spôsob komunikácie.
Dobre sa vysvetľuje na štandardných epoxidových podlahách vo vzoroch živicového náteru na povrchovej vrstve. Môže ísť o rôzne vzory náteru na odlíšenie cestnej, parkovacej alebo príjazdovej komunikácie.
Vzory na podlahách často súvisia so zefektívnením orientácie v priestore alebo celkovou organizačnou štruktúrou danej budovy.
Živicové podlahy fungujú za striktne dodržiavaných pravidiel
Preto je funkčné kategorizovať živicové podlahy a na základe toho rozlišovať daný spôsob aplikácie.
Ako sme už naznačili, jednu z kategórií tvoria epoxidové a my len dodávame, že druhú liate podlahy v odolnom a kvalitnom nátere.
Za vznikom akejkoľvek živicovej podlahy sa totiž nachádza dokončovací náter.
Miešajú sa rôzne chemikálie pre trvácnosť a odolnosť voči UV pôsobeniu, zaťaženiu chôdzou alebo mechanizmami.
Keď ide často o priemyselné a obchodné prostredie, výnimkou nie je žiadna ochranná membrána. Sú to silne zaťažované podlahy v každodennom kontakte s nečistotami zvonku, s rôznou klímou, vodou až chemikáliami.
Pozor ale, medzi ich prídavné funkcie patrí ochrana kovových a betónových povrchov. Neslúžia teda len ako typické dokončovacie nátery pre veľkoplošné podlahy.