Záhrada

Ako opraviť záhradný drevený nábytok?

oprava záhradného nábytkuAj nábytok určený do záhrady sa po čase môže nejako poškodiť. Kvôli zaťaženiu, dlhodobému vystaveniu vonkajším podmienkam (záhradný drevený nábytok nie je na zimu uskladnený) alebo jeho veku. Niektorých opráv záhradného nábytku sa ale zvládneme úspešne zhostiť sami. Bez toho aby sme volali stolára alebo pozerali v aktuálnom letáku po nábytku novom. Záhradný nábytok k životu na záhrade patrí, a preto s opravami neotáľajme dlho. Pár tipov ako opraviť záhradný drevený nábytok sa dozviete v tomto článku.

Čo je potrebné ak chcete opraviť záhradný drevený nábytok:

  • pilník
  • zverák
  • lepidlo
  • vŕtačka
  • ďalšie náradie

Ako sa záhradný drevený nábytok väčšinu poškodí?

záhradný drevený nábytokZáhradný nábytok sa väčšinou rozbije v miestach najväčšieho zaťaženia, v kĺboch a podobne. Práve v kĺbov je to ešte sťažené tým, že je tu potrebné pre rôzne čapy a otvory nosný materiál zúžený.

Teraz by mala padnúť otázka, ako máte vybavenú dielňu? Zverák, vŕtačky, pracovný stôl (ponk), zváračka? Pokúsime sa vám poradiť tak, ako keby ste mali len to základné vybavenie.

Výmena kolíka

Poškodený kus nábytku rozmontujeme. Drevený nábytok, záhradný nevynímajúc, býva obvykle lepený a ešte kolíčkovaný. Takže pod jednoduchou výmenou kolíčku si predstavujeme odstránenie pôvodného, ​​poškodeného kolíka a nahradenie novým o ​​rovnakej veľkosti. Takáto výmena ale môže byť problém, ak kúsok kolíka nejde von. V takom prípade je ho potrebné odvŕtať.

Náhradné kolíky možno kúpiť napríklad aj s drážkovaním po obvode v hobby markete, ale môžeme si ich vyrobiť sami doma. Odporúčame ich vyrobiť alebo kúpiť niekoľko aj do zásoby. V budúcnosti sa budú určite hodiť.

Na štipce a na vnútornú časť otvorov sa nanesie slabá vrstva kvalitného disperzného lepidla. Ak môžeme, spoj pri schnutí zaťažíme alebo zovrieme vo zveráku. Doba schnutia býva obvykle okolo dvoch hodín.

Oprava nôh stolu

oprava nohy stoluKeď nejde o kolíček, ale napríklad koniec nohy v miestach, kde je otočný kĺb (čap a pod.), je najlepšie vyrobiť diel úplne nový.

Ak to nie je možné a ani obyčajné zlepenie nebude stačiť (kusy dreva chýbajú, je spráchnivené a pod.) ,je potrebné vyrobiť „protézu“.

Môžeme na to použiť silnejšie plech, len je potrebné myslieť na to, že je ho potrebné riadne zabezpečiť, najlepšie ďalším plechovým protikusom.

Trochu myslite aj na estetiku, napríklad tým, že podobný kus vyrobíte aj na druhú nohu, aj keď to nie je ešte potrebné.

Poškodený záhradný drevený nábytok a menšie opravy

Ak sa nám niektoré časti záhradného nábytku len roztiahli, mali by sme použiť kvalitnejšie lepidlo, než aké bolo použité pri výrobe.

Dnes sa ponúkajú vynikajúce lepidlá na báze polyuretánu. Obdobne môžeme toto lepidlo použiť aj na praskliny v spojoch. Nanesieme vrstvu lepidla a spoj zaťažíme alebo stiahneme vo zveráku, ostatne to sa robí pri lepení vždy. Lepidlo, ktoré vyliezlo sa spojov, odstránime včas pred zatvrdnutím.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button