DomácnosťNávody

3 spôsoby ako odstrániť červotoče z dreva

červotočČervotoč je hmyzom, ktorý sa rád uchyľuje v dreve. Ako náhle zistíte, že v nábytku doma či na záhrade máte červotoča, je potrebné s ním čo najrýchlejšie zatočiť, inak bude nábytok za chvíľu vo veľmi zlom stave, dôjde postupne k jeho deštrukcii a bude na vyhodenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť červotoča. Okrem tradičných, ktoré sa využívajú už po desiatky rokov a sú viac či menej účinné, je možné zvoliť tiež moderné metódy s využitím chemických prípravkov alebo napríklad mikrovlnného žiarenia.

Postup odstránenia červotočov

1. Tradičný postup ako odstrániť červotoče

Osvedčeným postupom, ktorý sa využíva už roky, je využitie domácich prípravkov, ktoré má bežne každý z vás k dispozícii.

Stačí vziať koncentrovaný ocot. Do neho pridáte umývací prípravok na riad, a to v pomere 10: 1. Do roztoku potom doplníte ešte korenie. Všetko dôkladne premiešate a roztokom potrite napadnuté miesta.

Odporúčam použiť naozaj veľké množstvo roztoku tak, aby bol dostatočne účinný. Červotočov sa týmto spôsobom zbavíte ľahko, rýchlo a hlavne lacno. Ako alternatívu potom môžete zvoliť roztok z lúhového mydla.

2. Použitie chemických prípravkov na červotoče

chemický prípravok na červotočeV dnešnej dobe sa dajú na ničenie červotočov využiť najrôznejšie chemické prípravky. Tie sú k dostaniu v drogériách. Príkladom takýchto prípravkov je produkt zvaný Červostop.

Prípravky sa obvykle jednoducho nanesú na poškodené miesta nábytku či iných drevených materiálov a nechajú sa po určitú dobu pôsobiť.

Ide o účinné riešenie, avšak len v prípade, že sa červotoč nedostal príliš hlboko do dreva.

3. Využitie mikrovlnného žiarenia

Pomôcť môže tiež metóda, kedy je využité mikrovlnné žiarenie o kmitočte od 300MHz. Červotoče budú v dôsledku žiarenia doslova varené vo vlastnej šťave.

Je ale nutné podotknúť, že toto riešenie má iba dočasný účinok, nezabráni prípadnému ďalšiemu výskytu hmyzu. Pri využití mikrovlnného žiarenia tak vykonajte následnú impregnáciu dreva, ktorá bude slúžiť na jeho väčšiu ochranu.

Čo je potrebné k odstráneniu červotočov

 • Ocot, umývací prostriedok, korenie
 • Chemický prípravok na hubenie červotočov (Červostop a ďalšie)
 • Prístroj na vysielanie mikrovlnného žiarenia

Ako dlho odstránenie červotočov potrvá?

drevo a červotočeTradičné i moderné postupy vám zaberú niekoľko málo minút. Aplikácia prípravkov a zmesí je veľmi jednoduchá, rýchla a účinná.

Odstránenie pomocou mikrovlnného žiarenia však zvyčajne vykonávajú odborníci.

Aké budú náklady na odstránenie červotoča?

Ak zvolíte prvý postup, budú náklady minimálne, prakticky nulové. Snáď každý z vás má doma ocot, korenie a jar alebo iný prípravok na umývanie riadu.

V prípade využitia chemických prípravkov budú náklady predsa len vyššie. Najznámejší prípravok Červostop sa dá zakúpiť v litrovej fľaši od cca 2 €.

Podobné články

3 Comments

 1. Prosba o radu – červotoč

  Mám zrejme problém s červotočom, pretože diery na kôre dreva sú od 1mm-2mm a keď som to nožom odkryl, boli tam biele larvy dĺžky asi 1cm.
  Mám v miestnosti 3x5m uskladnené už tri roky narezané bukové drevo na kúrenie (niektoré aj skôrou) a nejaké smrekové dosky zo starých paliet, ktoré mali aj kôru, plus aj veci do záhrady, kosačka, fúrik, náradie apod.
  Dva roky bol kľud, ale tento rok v lete sme začali počuť nejaký škrabot. S hrôzou som zistil, že pod kôrou smrekových dosiek, ako aj pod kôrou narezaných a nakáľaných cca 30 cm bukových polien si biele 1cm dlhé červíky pochutnávajú na dreve.
  Polená mám uložené 4 rady za sebou. Nad drevom je vedenie vykurovacieho plynu (tekutý plyn Propan).
  Je to vlastne interiér, kde si denne aj sadneme a oddychujeme, ale potraviny tam neskladujeme, nie je problém v prípade potreby to nechať hermeticky uzavreté aj dlhší čas.

  Otázka:
  Čo by ste mi poradili? Ako sa toho najrýchlejšie zbaviť, bude treba všetky tie klátiky samostatne ošetriť, alebo je nato nejaký dymový výrobok? Proste aký spôsob a prípravok by na to bol najlepší a najefektívnejší?

  Ďakujem za ochotu pomôcť a za radu.

 2. S hrózou zisťujeme že pod drevenými parapetmými doskami máme zrejme červitoč. Nič nie je vidieť. len každý večer počuť akoby chrumkanie silné. Okná sú nové. drahé. Ako urobiť nejaký postrek, keď nič nie je vidieť.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button