Drevený nábytok skvele dopĺňa akúkoľvek záhradu. Je krásny, elegantný a pohodlný. Ale aby nám vydržal svieži dlhšie ako jednu sezónu, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých rád.
Čo budeme na údržbu dreveného nábytku potrebovať
- záhradný drevený nábytok
Kúpa záhradného nábytku
V lete veľké teplo, v zime sneh, mráz a veľa vlhkosti. To sú podmienky nášho klimatického pásma. Drevo je ale materiál prírodný a bez náležitej údržby nebude tomuto obtiažnemu prostrediu odolávať dlho.
A s pravidelnou starostlivosťou o drevený záhradný nábytok je najlepšie začať už po nákupe.
Zbrúsiť a natrieť záhradný nábytok
Drevený nábytok prinesený z obchodu je s najväčšou pravdepodobnosťou morený a natretý olejom.
apriek tomu ho neuškodí ihneď po príchode domov zbrúsiť a dôkladne natrieť moridlom.
Používame čistý plochý štetec a ťahy skladáme odhora nadol. Po zaschnutí použijeme ešte špeciálny regeneračný olej na drevo.
Vhodné miesto pre drevený záhradný nábytok
Celý deň na priamom slnku alebo daždi, v noci pokropený rosou. Ak ste boli dodnes na takýto režim u svojho nábytku zvyknutí, zabudnite na to.
Zvlášť pri očakávanom daždi je nutné preniesť drevený záhradný nábytok pod strechu, aspoň do záhradného altánku.
Polstrovanie odopneme a odnesieme domov, aby nenavlhlo, stôl prekryjeme plastovou fóliou.
Škvrny a škrabance na záhradnom nábytku
Škvrny a ďalšie znečistenia je dobré umyť hneď, ako si ich všimnete. Použite kuchynskú hubku a vodu s prídavkom saponátu. Použiť môžete aj špeciálne čistiace prostriedky, ktoré navyše drevo oživia. Po aplikácii ale nezabudnite miesto umyť ešte čistou vodou a dobre osušiť.
Na nepekné škrabance použite brúsnu hubku o zrnitosti 180 – 220 a povrch jemne prebrúste. Ošetrenie doplňte ešte pretrením moridlom.
Zazimovanie záhradného nábytku
Pred i po sezóne ošetrite drevený nábytok moridlami a regeneračnými olejmi. Teakový olej je olej pre ochranu záhradného nábytku z teakového dreva.
Aj keď sa niektorí výrobcovia dušujú, že ich výrobky znesú aj hlboké mrazy a hrubé pokrývky snehu, neverte im. Iba ak vlastníte nábytok napr. z extrémne odolného teakového dreva, môžete si dovoliť ponechať ho vonku po celý rok.
V opačnom prípade nájdite najlepšie suchú pivnicu alebo garáž a stoly a stoličky preneste dovnútra pred prvým snehovým popraškom.
Hlavne nie plast
Všetko zakryte papierom alebo textíliou. Nepoužívajte plastové fólie, pod ktorými sa drží vlhkosť a s ňou aj najrôznejšie plesne a hniloba.
Ďalšie vychytávky do záhrady si môžete prečítať tu: