Ako si vybrať

Ako si vybrať žehliacu dosku?

ako na vyberanie dosky na žehlenieVybrať tú správnu žehliacu dosku nieje práve jednoduchá záležitosť. Aj na žehliacu dosku existuje veľa kritérií, ktoré by sme nemali podceňovať. Veľakrát totiž zlý výber žehliacej dosky zistíme až v praxi. Prevenciou pred zlým nákupom sú teda dôležité položky, ktoré by mali byť pri novej žehliacej dosky jej súčasťou.

Žehliacu dosku vyberajte podľa jej stability

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý hrá vo výbere žehliacej dosky rolu, je stabilita dosky. Pozerajte sa teda na detaily, ktoré v sebe zahŕňajú gumu alebo guma na konci nožičiek dosky. Doska tak bude držať k podlahe ako pribitá a nebude sa vám pri manipulácii s bielizňou všemožne posúvať.

ako na výber žehliacej doskyAk je žiaduca ľahká žehliaca doska, mala by mať tiež robustný rám, ktorý sa pri vašom žehlení nenakloní alebo neprehne. Stabilná doska uľahčuje žehlenie a môže zabrániť nehodám, akými sú dosky, ktoré padajú na malé deti.

Rozhodujúcou vlastnosťou je aj nastaviteľná výška žehliacej dosky.

Jednotlivé drážky, ktoré nastaví doska do požadovanej výšky, musia byť samozrejmosťou. Umožňujú pohodlné žehlenie bez väčšej záťaže na chrbticu. Žehliaca doska by mala mať nastaviteľnú výšku, ale zároveň aj predpoklad pre rýchle a jednoduché rozloženie a zloženie.

Rôzne typy žehliacich doskiek

Dnešná doba ide dopredu a ponúka okrem možnosti mechanickej manipulácie aj plne automatizované dosky, ktoré vám zaručene uľahčia život, respektíve žehlenie. Stačí si ich len lepšie prezrieť a vybrať tú správnu. Komfortné žehlenie vám zaistí dostatočne veľká plocha na žehlenie.

ako vybrať žehliacu doskuAk budete mať túto plochu menšiu, budete musieť častejšie posúvať bielizeň, ktorú chcete vyžehliť. Jedno vyžehlenie košele vám tak môže trvať aj dvakrát dlhšie a ako sa hovorí, čas sú peniaze.

Preto dobre zvážte akú veľkú plochu skutočne potrebujete a neuskromnite sa s menšou.

Materiál, ktorým sa bude pýšiť vaša žehliaca doska, môže byť hneď v niekoľkých prevedeniach. Jedným z nich je drevotrieska, ale môže to byť napríklad aj kov alebo plast. Záleží na vás, čomu dáte prednosť. S použitým materiálom úzko súvisí aj cena a tiež životnosť.

Staršie žehliace dosky boli často vyrobené z dreva. Veľmi robustný, ale veľmi ťažký a nie ideálny materiál pre efektívne žehlenie. Jednoduchá kovová doska je ľahšie nastaviteľná a skladovateľná. Takisto vám umožňuje pohybovať sa z jedného miesta na druhé s menším úsilím.

Kov je veľmi populárny, pretože je dlho trvanlivý. Samozrejme je v mnohých prípadoch ťažší, než napríklad plast. Existujú aj odľahčené formy kovu, čo iste oceníte. Žehliace dosky môžu tak fungovať na princípe udržiavania tepla alebo naopak ochladzovania a prepúšťania pary. Pozor aj na mriežky, ktoré môžu spôsobiť odtlačok vzoru na bielizeň.

Ako vybrať žehliacu dosku s odkladačom?

Správny odkladač by mal žehličku vypínať. Menší uhol sklopenia bude žehličku naparovať, čo nie je iste účelom. Musíte potom vypínať naparovanie a zbytočne vás to bude zdržiavať. Tvar odkladača môže byť prispôsobený aj pre ľavákov. Keď sa budete rozhodovať, akú vybrať žehliacu dosku, premýšľajte aj nad týmto.

žehliacu dosku a jej výberPrenosné žehliace dosky sa zvyčajne nachádzajú v dvoch veľkostiach, samostatne a na stole. Výhodou prenosnej žehliacej dosky je, že ju môžete presunúť z miestnosti do miestnosti.

Vstavané žehliace dosky sú zvyčajne inštalované v zásuvke alebo nástennej skrini profesionálnymi inštalatérmi v práčovni alebo v spálni.

Sady sú k dispozícii pre majiteľov domov na montáž dosiek na dvere šatníka alebo do špeciálneho panelu.

Táto žehliaca doska je upevnená v hornej časti, ukotvená iba na jednom konci a vypadáva z dverí. Táto možnosť je skvelý priestorový šetrič. Mali by ste zvážiť, aké nástroje môžu byť potrebné na montáž žehliacej dosky a či máte na to technické znalosti.

Bavlnený poťah je pre žehlenie ideálny. Samozrejme sa dá aj vymeniť, ale prečo, keď už si ho môžete kúpiť tak, ako sa vám páči ako celok. Pozerajte sa aj na ďalšie prídavné funkcie, moderné žehliace dosky obsahujú aj trendy, komponenty, ktoré sú zahrnuté v príslušenstve k doske, napr. rukávniky, výsuvné vešiaky na ramienka, zásuvky, atď.

Pri výbere žehliacej dosky nezabúdajte aj na príslušenstvo

Ak urobíte veľa žehlenia, plánujete si vybrať žehliacu dosku, tak možno budete chcieť zvoliť tieto ďalšie funkcie, ktoré zlepšia vaše výsledky a uľahčia vašu prácu.

  • vyberanie žehliacej doskyNástavec na rukáve – malá doska – asi 2 stopy dlhá a široká 6 až 8 palcov – je pripevnená k hlavnej doske a používa sa na žehlenie rukávov a malých predmetov oblečenia.
  • Opierka železa – vstavaná na širokom konci dosky, ktorá rozširuje využiteľnú plochu na žehlenie a bráni vypadnutiu železa z dosky.
  • Závesný stojan – pripevnený na širokom konci dosky, je stojan aspoň na hlave vysoko na zavesenie novo-žehlených šiat.
  • Úložný háčik/Organizér – udržuje žehliacu dosku z podlahy a všetkých žehliacich nástrojov spolu.

Na dosiahnutie dobrých výsledkov je nevyhnutné pokrytie žehliacej dosky s dobrým polstrovaním. Väčšina dosiek má kryt, ktorý je súčasťou nákupu. Možno však budete chcieť aktualizovať.

Niektoré kryty majú nelepivé alebo reflexné povrchy. Nelepivé vlastnosti zabraňujú priľnutiu odevov na dosku; Odrazné plochy prenášajú teplo späť do odevov, čo uľahčuje prácu. Kryt by mal byť hladký a priepustný voči teplu a pary. Bavlnené obaly potiahnuté teflónom sa nebudú držať na vašom oblečení a uľahčí sa ich čistenie a odstraňovanie škrobu. Najlepšia podložka je lemovaná ťažkou plsťou. Jej tvar bude lepší ako penová vložka.

Posledný tip, aby ste vybrali tú správnu žehliacu dosku

Krycia žehliaca doska je ďaleko od bežnej šedej až po každú farbu a dizajn. Môžete nájsť jeden, ktorý zodpovedá takmer akémukoľvek zdobeniu štýlu alebo hobby.

Väčšina z nich je vybavená ťažnou šnúrkou, ale môžete ich nájsť s elastickým lemovaním. K dispozícii sú tiež klipy, ktoré pomáhajú držať kryt na mieste.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button