Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti zlepovali a zlepujú sa dodnes. Lenže staré lepidlá použité na opravy porcelánu sa vekom zafarbujú. Ide o prirodzený proces starnutia. Ak takýto spoj už esteticky vadí, nezostáva nič iné, ako odstránenie lepidla a zlepenie znovu dohromady. Prečítajte si návod a postup ako odstrániť lepidlo z porcelánu.
Čo je potrebné ak chcete odstrániť lepidlo z porcelánu:
- Plastová nádoba
- Voda
- Denaturovaný lieh
- Acetón
Odstránenie lepidla vodou
Lepidiel používaných v minulosti bolo niekoľko druhov. Sú to predovšetkým lepidlá živočíšneho pôvodu, ktoré časom hnednú. Tieto, a aj PVA (poly-vinyl acetátové) lepidlá sa dajú odstrániť po ponorení do horúcej vody.
Odporúča sa to v plastovej nádobe naplnenej teplou vodou, keď na dno položíme nejakú látku alebo penovú podložku.
Postupne zdvíhame teplotu prilievaním horúcej vody. Lepidlo by malo postupne mäknúť, a potom ho možno malým tuhým štetcom alebo zubnou kefkou odstrániť. Väčšie kúsky je možné odstraňovať špičkou noža.
Tiež šelak má starobou hnedú farbu a odstráni sa podobne vodou.
Keby sa to nepodarilo, môžeme lepidlo zmyť tak, že na staré lepidlo položíme vatové kúsky namočené v denaturovanom liehu a necháme pôsobiť.
Rovnako tak môžeme denaturovaným liehom rozlepiť spoje, ktoré nejdú ľahko od seba.
Kúsky vaty s liehom priložíme z oboch strán spoja a čakáme, kým lieh prenikne do spoja a uvoľní ho. Namiesto liehu možno použiť aj odstraňovač náterov.
Odstránenie lepidla pomocou odstraňovaču náterov
Odstraňovač starých náterov tiež pomáha odstrániť epoxidové a kaučuková lepidlá. Pozor na to, že môže neblaho pôsobiť na maľbu porcelánu. Preto aplikujeme odstraňovač len z vnútornej strany nádoby.
Pri použití odstraňovača na hlinených predmetoch je dobré ich vopred namočiť do vody. Pri práci s odstraňovačom starých náterov je potrebné používať rukavice, ochranné okuliare a je nutné postupovať podľa návodu.
Odstránenie sekundového lepidla
Nové špeciálne lepidlá už nenechávajú po nanesení žiadne viditeľné stopy a nimi zrenovované predmety vydržia dlhšie bez ďalších nutných opráv.
Na rýchle opravy keramiky sa v súčasnej dobe používajú tzv. sekundové lepidlá. Sekundové lepidlo schne počas malého okamihu. Jeho pevnosť je taká veľká, že ak dôjde pri lepení k chybe, nedá sa už napraviť.
Väčšinou sa používa lepidlo vo forme gélu. Ten má výhodu proti kvapalnej verzii, že trochu vyplní menšie nerovnosti v spoji. Pozor by sme si mali dať, aby predmety zlepené sekundovým lepidlom neboli používané na potraviny, pretože obsahujú kyanoakrylát.
Spoj so sekundovým lepidlom má nevýhodu, že nie je pružný, ale na druhú stranu dokáže spojiť diely zložitého tvaru bez použitia nejakých upínacích zariadení. Lepidlo kvapneme na povrch plochy, kvapka sa rozleje do tenkej plôšky, priložíme druhú stranu a jemne pohneme, aby sme našli správnu polohu. Diely k sebe pritlačíme.
Odstraňovač sekundového lepidla
Ak zasiahnete sekundovým lepidlom niečo, čo sme nechceli, môžeme použiť odstraňovač sekundového lepidla.
Môžeme predmet, pokiaľ je to možné, ponoriť do horúcej vody. Keď nič nezaberie, odstránenie lepidla môžeme dosiahnuť ak použijeme acetón alebo pilník.