Ako vymeniť piesok vo filtrácii od bazéna?
Každý vlastník bazéna, túži po tom, aby v ňom po celú dobu bola krištáľovo čistá voda. Kto si ale myslí, že napustením vody do bazéna všetka starostlivosť končí, je na veľkom omyle. Na udržiavanie čistého bazéna i vody je nutné používať filtráciu. A viete, ako vymeniť piesok vo filtrácii?
Ako funguje piesková filtrácia v bazéne?
Piesková filtrácia má veľký vplyv na kvalitu vody. Pomáha pri odstraňovaní rias, usadenín a nečistôt, ktoré do bazéna napadali.
Filtrácia používa na zachytenie nečistôt kremičitý piesok, ktorý kladie pretekajúcej vode v bazéne prirodzený odpor a zachytáva tak v medzerách väčšinu nečistôt. Vyčistená voda sa potom vracia späť do bazéna.
Ako často piesok meniť?
Kvalitný piesok vydrží až šesť rokov. Má ostré rohy, ktoré filtrujú. Pri každom zapnutí filtrácie sa zrnká piesku začínajú jemne zaobľovať a zmenšujú sa.
Akonáhle sa obrúsi, je piesok prakticky k ničomu, stráca totiž svoje vlastnosti a nezachytáva tak mikroorganizmy a riasy.
Niekedy sa stane, že jemné časti piesku putujú až do samotného bazéna. V tom prípade je najvyšší čas na výmenu filtračného piesku!
Vyberte kvalitný piesok určený do filtrácií!
Výber vhodného filtračného piesku je veľmi dôležitý. Dobre zvolený piesok vám zaistí perfektne prefiltrovanú vodu. Navyše môže ovplyvniť aj nutné množstvo použitých chemických prostriedkov.
Na trhu sa objavujú filtračné piesky s rôznymi vlastnosťami a odlišnou zrnitosťou. Použitím piesku s vhodnou zrnitosťou zaistíte dobre fungujúcu filtráciu.
Ideálny je kremičitý piesok so zrnitosťou 0,6 – 1, 25 mm. Piesok sa predáva v balení po 25kg a 50 kg a radšej pre neho zájdite do predajne, ktorá sa na tento tovar špecializuje. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén.
Ako postupovať pri výmene piesku?
- Uzavrite ventily tak, aby do filtrácie nemohla pritekať ďalšia voda
- Filtračná nádoba má pod ňou ventil, kadiaľ vypustíte z filtračnej nádoby zostávajúcu vodu.
- Zložte viaccestný ventil – väčšinou je priskrutkovaný cez 2 skrutky k hrdlu nádoby – prstencom. Potom už uvidíte piesok a uprostred trubicu, na ktorej je nasadený viaccestný ventil. Trubica vedie až na dno, kde nájdete sací kôš.
- Starý piesok vyberte z filtračnej nádoby rukou alebo môžete použiť menšiu lopatku, zvyšok vysypte. Nádobu dôkladne prepláchnite. Trubica so sacím košom je voľne položená, nie je k ničomu primontovaná.
- Zatvorte výpustný ventil naspodku filtrácie. Upravte trubicu so sacím košom doprostred filtračnej nádoby, tak, že bude kôš položený na dne. Na trubicu nasadíme tzv. klobúčik, ktorý býva štandardne súčasťou dodávky filtrácie. Ten zaručí, že zostane trubica presne uprostred a nevnikne do nej piesok. Klobúčik nemáte? Dajte cez trubicu igelitové vrecko. Snažte sa počas sypania piesku udržať trubicu v strede nádoby. Postupujte opatrne, ak sa trubica vykloní, ťažko už ju bez poškodenia vrátite späť do stredu, ak už je nádoba plná piesku. A ešte jedna rada – je vhodné pred sypaním piesku naplniť nádobu do jednej tretiny vodou, nebude sa prášiť, keď budete sypať piesok do vody.
- Nasaďte viaccestný ventil, (trubica do neho zapadne) a zatiahnite skrutky.
- Otvorte ventily a nechajte filtráciu zaliať vodou. Potom už môžete normálne filtrovať.
Užívajte si svoj čistý bazén tak často, ako vám to počasie dovolí!