Ako liečiť

Ako liečiť opar?

liečiť oparS problémom pri opare, respektíve to, ako liečiť opar, sa stretne každý človek aspoň raz za život. Avšak iba niektorí zostanú nositeľom vírusu a opary sa u nich vyskytujú úplne pravidelne. Je jasné, že ide o veľmi nepríjemnú záležitosť a každý by sa jej najradšej zbavil. Poďme sa pozrieť na to, ako sa takého oparu zbaviť.

Ako liečiť opar a rôzne druhy oparov

Opar (herpes) delíme do troch typov kožných ochorení:

Opar pier

Opar pier je zo všetkých troch najrozšírenejší a tiež najviditeľnejší, pretože sa tento opar tvorí v oblasti tváre, najčastejšie okolo úst, brady a nosa.

Na tento typ oparu sa zameriame, pretože s ním má skúsenosť až 90% našej populácie, takže ide o ten najbežnejší opar, ktorý sa pri ľuďoch vyskytuje a samozrejme nikto nechce, aby bol ostatným na očiach.

liečba oparuOpar genitálií

Tento opar sa radí medzi pohlavne šíriteľné choroby.

U žien preniká do hĺbky a môže zasiahnuť aj močový mechúr, u mužov zasahuje vonkajšie pohlavné orgány.

Ide pomerne o najnepríjemnejší druh oparu, pri tomto druhu okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste sa ho mohli čo najrýchlejšie zbaviť.

Pásový opar

Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele. Prvé prejavy sú bolesti a pálenie kože, neskôr vytvorenie pľuzgierikov usporiadaných v pásoch. Pľuzgiere môžu praskať a zasychať vo chrasty, ktoré u tohto typu môžu zanechať jazvy.

Preto ani tento opar nieje nijako príjemný, môže byť až veľmi bolestivý a asi nikto nechce aby po ňom zostávali jazvy.

Postup ako liečiť opar

Herpes vírus, ktorý tieto opary spôsobuje, sa po prvotnej nákaze uhniezdi v ľudskom tele v nervových bunkách a vyčkáva na svoju príležitosť k útoku. To môže byť napríklad vaša oslabená imunita, prílišné slnenie, horúčky, choroby, menštruácia, ale príčiny môžu byť aj psychického rázu ako napríklad zvýšený stres.

ako-na-liečenie-oparuKoža vás začne páliť a nepríjemne svrbieť. Následne sa vám postihnuté miesto pokryje mokvavým pľuzgierikmi, ktoré po pár dňoch zasychajú a odlúpnu sa.

Už pri prvom náznaku oparu, ako je svrbenie a pálenie, je vhodné oblasť mazať voľnopredajnými hojivými masťami a prípravkami na opary.

Je vhodné zvýšiť príjem vitamínov, obzvlášť B12, E alebo vitamín C a zinok, ktoré posilnia vašu imunitu a podporia hojenie oparu. Keď už sa vám vytvoria pľuzgiere, obyčajné masti nebudú stačiť.

Priamo na pľuzgieriky aplikujte masti a oleje s antiseptikom určené na vysušenie pľuzgierikov. Potom si oblasť poriadne strážte, aby sa vám do nej nezaniesla bakteriálna infekcie. Dbajte na zvýšenú opatrnosť pri nanášaní mastí na opar.

Čo iné sa dá ešte s oparom robiť?

Ak chcete správne liečiť opar, potom pľuzgieriky za žiadnu cenu neprepichujte, nestláčajte ani sa ich nepokúšajte akokoľvek násilne odstrániť. Môžu zostať nepekné jazvy. Pri liečbe oparu (alebo pri prevencii) vám čiastočne môžu pomôcť aj stravovacie návyky. Pre zníženie tvorby oparov obmedzte konzumáciu orechov, čokolády, cestovín a obilnín. A naopak si neupierajte mäso, mliečne výrobky, ryby, ovocie, zeleninu a pivné kvasnice.

V priebehu celej infekcie s oparom si postihnuté miesto v žiadnom prípade neškrabte, ani inak netrite alebo nestrhávajte.

To platí ako o pľuzgieroch a chrastách, tak o okolitej podráždenej koži. Veľa ľudí, ešte skôr ako si uvedomia existenciu oparu, poprípade čo robiť a ako liečiť opar, začnú infikované miesto škrabať, strhávať a celkovo dráždiť čím si to len zhoršia.

Opar nevlhčite ani nenamáčajte. Po každom kontakte s infikovaným miestom si dôkladne umyte ruky. Pozor na zanesenie do očí, sú na infekcie veľmi citlivé. Snažte sa obmedziť kontakt infikovanej oblasti s okolím, pre menšiu pravdepodobnosť prenosu infekcie. Snažte sa dodržiavať perfektnú hygienu nielen vašich rúk ale aj celého zvyšku tela.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button