Ako liečiť

Ako ošetriť odreniny a drobné poranenia kože?

odreniny a poranenia kožeDeti majú cez prázdniny veľa voľného času, a tak majú čas robiť rôzne vylomeniny. Potom veľmi rýchlo rastie  pravdepodobnosť, že prídu k nejakému drobnému poraneniu kože. Typicky sa jedná hlavne o odreniny. Tie si samozrejme môžu spôsobiť aj dospelí. Ošetrenie kože patrí medzi základné znalosti, ktoré by mal každý z nás ovládať. Ako ošetriť odreniny a drobné poranenia kože?

V článku sa dozviete:

  • Kedy poranenia kože ošetrovať
  • Postup ošetrenia
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Kedy poranenia kože ošetrovať?

Je potrebné si ujasniť, kedy si s odreninami či iným poranením kože poradíte sami a kedy je naopak lepšie zájsť k doktorovi. V okamihu, keď rana silnejšie krváca a je otvorená, bude ju treba zošiť. V tomto prípade ihneď bežte k doktorovi. Pokiaľ ide o poranenia na tvári, je nutné byť ešte oveľa opatrnejší.

Lekársku pomoc v každom prípade volajte v okamihu, keď nemôžete zastaviť krvácanie. Rovnako potom vo chvíli, keď je rana viditeľne hlbšia.

Rovnako tak by ste mali privolať doktora v prípade, že je rana silne znečistená a začína hnisať. Je to podobné ako v prípade, keď potrebujete zastaviť krvácanie z nosa. Ak sa vám to nedarí, je tiež nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Postup ošetrenia odrenín

ošetrenie odreninyPokiaľ nie je poranenie pokožky nijako zásadné, vystačíte si na to sami, bez pomoci doktora. Pri každej odrenine či podobného poranenia kože je postup v zásade rovnaký.

Vzniknutú ranu je potrebné okamžite očistiť a umyť, osušiť a následne zaviazať náplasťou alebo obväzom.

Vyčistenie a umytie rany

Z odreniny opatrne odstráňte väčšie nečistoty, a to ručne, prípadne čistou kefkou. Zároveň ju umyte pod pitnou vodou. Opäť ale zdôrazňujeme, že ak je rana väčšia a hlbšia, radšej navštívte zdravotnícke zariadenie.

Okrem pitnej vody možno použiť aj sterilnú vodu, ktorá by mala byť v každej lekárničke. Rovnako je možné na ranu použiť peroxid vodíka. Ten ju dezinfikuje.

Obklad rany

V prípade malej ranky si vystačíte s obyčajnou náplasťou. Tú vyberte z obalu a priložte na ranu. Náplasť musí byť pevne uchytená, aby pri pohybe nespadla.

Ak je poranenie kože väčšie a je tak predpoklad dlhšieho hojenia, je efektívnejšie použiť obväz. Ideálny je obväz pre vlhké hojenie rán. Ten totiž obsahuje tekutinu, ktorá poranenej pokožke dodáva vlhkosť. Vlhké prostredie potom prispieva k rýchlejšej regenerácii kožných buniek. Navyše zabraňuje vzniku chrasty.

Použiť možno tiež nepriľnavé obväzové materiály, ktoré sú pletené. Aj tie bývajú napustené liečivými látkami, ktoré prispievajú k rýchlejšej regenerácii pokožky.

Zafixovanie rany

leukoplastK fixácii rany použite leukoplast, u väčších poranení potom gázu a ovínadlo. Tie zabránia prístupu vzduchu do rany. Opäť je nutné ich dôkladne obviazať, aby sa počas pohybu nezosunuli.

Na upokojenie pokožky je vhodné použiť regeneračný gél. Pre deti odporúčame zvoliť nejaký detský gél na drobné poranenia, ktorý obsahuje výťažky z aloe.

Tie prispievajú k rýchlejšej regenerácii pokožky, a to aj vďaka tomu, že ju zvláčňujú a tvoria na nej akýsi ochranný filter.

Čo je potrebné na ošetrenie drobných rán kože a odrenín?

  • Dezinfekcia
  • Gél
  • Náplasť
  • Ovínadlo a gáza

Ako dlho ošetrenie odrenín a poranení kože potrvá?

Ošetrenie drobnej odreniny je otázkou maximálne 5 minút. V prípade, že rana neprestáva krvácať po dobu dlhšiu ako 10 minút, radšej vyhľadajte lekársku pomoc.

To isté platí aj v prípade, ak sú odreniny silne znečistené.

Aké budú náklady na ošetrenie?

Balenie obyčajných textilných náplasti, ktoré patria do základnej výbavy a pri ošetrení odrenín sú najčastejšie využívané, stoja cca okolo jedného eura. Dezinfekčné prípravky na poranenie sa dajú zakúpiť v cene do troch eur, rovnako tak aj ovínadla.

Ak budete ošetrovať poranenia u malých detí, je vhodné použiť chladivé detské gély. Detský gél na drobné poranenia vás vyjde v 20 ml balení na 3 eurá.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button