Ako si vybraťDeti

Ako vybrať autosedačku?

ako vybrať autosedačkuPovinnosť používať pre jazdu v aute detskú autosedačku je daná zákonom. Každý kto chce voziť deti menšie ako 150 cm, musí mať v aute autosedačku a dieťa prepravovať v nej. Ak máte aj vy malé deti alebo čakáte bábätko, budete časom riešiť nákup novej autosedačky. Na trhu je veľký výber sedačiek rôznych parametrov a môže byť ťažké vybrať tú správnu. Poďte sa pozrieť na to, podľa akých kritérií a ako autosedačku vyberať.

Váha dieťaťa – delenie autosedačiek podľa váhových kategórií

Prvým parametrom, podľa ktorého autosedačku budete vyberať, je váha dieťaťa (nie vek alebo výška). Autosedačky sú rozdelené podľa hmotnosti dieťaťa do piatich kategórií.

0 – jedná sa o sedačku typu škrupina pre deti od narodenia do 10 kg (približne 1 rok dieťaťa). Dieťa v sedačke úplne leží a sedačka sa pripevňuje v aute v protismere jazdy.

0+ – škrupina pre deti od narodenia do 13 kg (do 12-18 mesiacov).

I – autosedačka pre deti s váhou 9-18 kg (od 1 do 4 rokov), ktorá sa pripevňuje v smere jazdy. Autosedačka sa pripevňuje do auta pomocou trojbodových pásov, ale dieťa pomocou pásov, ktoré sú súčasťou sedačky.

II – sedačka pre deti s váhou 15-25 kg (3-7 rokov). U tohto typu sa sedačka aj dieťa púta pomocou trojbodových pásov v aute.

podsedakIII – pre deti s váhou 22-36 kg (6-12 rokov). Tu sa môže jednať len o samostatný podsedák bez chrbtovej opierky.

Výrobcovia však vyrábajú sedačky, ktoré zahŕňajú aj viac váhových kategórií naraz. Najčastejšie ide o sedačky pre váhove kategórie 0-18 kg, 9-36 kg a 15-36 kg. Výhodou týchto sedačiek je, že vydržia dlhšie, ale nemusia byť až tak pohodlné.

Ako sa autosedačka v aute pripevňuje?

Pri výbere sedačky sa treba riadiť tiež typom vášho auta. Sedačky označené ako Universalpoužiteľné do takmer všetkých typov automobilov. U ostatných typov je potrebné si overiť na stránkach výrobcu, či je sedačka vhodná aj pre vaše auto.

Ak máte možnosť, vyskúšajte si montáž sedačky priamo do vášho auta a presvedčte sa, že je sedačka pevne prichytená a nijako sa nekýve. Ak sa vám prichytenie nezdá dostatočne pevné, neváhajte a sedačku vráťte.

Systém Isofix

system isofixNiektoré sedačky majú príchytný systém Isofix, ktorý umožňuje pripevniť sedačku priamo ku konštrukcii vozidla. Je ale nutné, aby aj vaše auto bolo vybavené systémom Isofix, ktorý bude kompatibilný s tým u sedačky.

Výhodou niektorých modelov sedačiek 0 a 0+ je základňa, ktorá zostáva pripútaná v aute a do nej škrupinu s dieťaťom len zacvaknete a jednoducho zaistíte pásom.

Vďaka tomu je manipulácia so sedačkou jednoduchšia  nemusíte ju zakaždým zložito pripútavať.

Bezpečnostné testy autosedačiek

Každá autosedačka by mala spĺňať bezpečnostné testy a byť označená značkou ECE R44/4. Ku každej sedačke musí byť tiež priložený podrobný návod v slovenčine.

Z bezpečnostného hľadiska nie je dobré kupovať sedačku z druhej ruky, pretože dobre nepoznáte jej históriu. Každá sedačka, ktorá raz prešla autonehodounie je z bezpečnostného hľadiska vhodná na používanie, pretože jej funkčnosť nemusí byť dostatočná.

Pohodlie dieťaťa v autosedačke

Pri výbere autosedačky treba okrem bezpečnosti zvážiť aj pohodlie dieťaťa. Poťah sedačky by mal byť mäkký a priedušný, výhodou je odnímateľný poťah pre ľahšie čistenie.

K sedačke možno tiež prikúpiť napríklad slnečnú striešku, nánožník alebo fusak pre väčší komfort dieťaťa. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť autosedačku.

Spiace dieťa v sedačke

Pre najmenšie deti funguje auto ako rýchly uspávací prostriedok, preto je dobré, aby sa sedačka dala polohovať. Keď dieťa položíte, nebude mu stále padať hlava dopredu. Pozornosť venujte tiež hlavovej opierke, aby bola hlava dobre fixovaná a v spánku nelietala zo strany na stranu.

U sedačiek pre väčšie deti sú výhodou nastaviteľné opierky chrbta, dostatočne veľké bočnice, opierky na ruky a polohovateľná opierka hlavy.

Ak rozmýšľate nad sedačkou alebo podsedákom pre už odrastenejšie dieťa, z bezpečnostného hľadiska je sedačka jasnou voľbou.

Tak si výber sedačky dobre premyslite, ide predovšetkým o bezpečie vášho dieťaťa. Je dobré autosedačky kupovať aj cez internet, pretože zvyčajne nájdete lepšiu cenuô.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button