Zvieratá

Ako chovať kanárika?

chovať kanárikaChovať kanárika je ideálne pre začínajúcich chovateľov, ak mu dokážete pripraviť podmienky a splniť jeho skromné ​​nároky. Ideálny je chov po pároch vo voliérach, kde majú dostatok priestoru, slnečného svitu a čerstvého vzduchu. Párik kanárikov vám môže robiť radosť dlhé roky a môžete odchovať aj mláďatá. Existujú štyri druhy kanárikov a to farební, postavoví, spevaví a kríženci. Kanáriky možno bez obáv chovať so všetkými mierumilovnými druhmi vtákov. Pre chov kanárikov v kŕdli alebo samostatne neexistuje žiadna univerzálna rada. Zásadou je len to, že nesmiete chovať viac samcov pohromade, ale vždy len jedného a k nemu optimálne 2-3 samičky.

Čo je potrebné, ak chcete chovať kanárika:

chov kanárikaSkôr ako si zaobstaráte kanárika, musíte vyriešiť niektoré otázky spojené s chovom. Nejedná sa predsa o žiadnu vec, ale o živého tvora. Preto si musíte ujasniť:

  • či niekto v rodine netrpí alergiou na perie a ako je rodina pripravená na prevzatie zodpovednosti za jeho spokojný život po dobu napríklad až 14 rokov
  • ako vyriešite nebezpečenstvo, ktoré by mu mohlo hroziť od vášho psa, mačky či iných zvierat
  • kto sa o vtáčika postará v čase vašej dovolenky
  • či môžete kanárikovi vyhradiť určité stále miesto v domácnosti
  • či mu budete tolerovať poškodenie tapiet, znečistenie nábytku, obrázkov či konzol, keď mu dáte občas voľnosť

Vhodná klietka pre kanárika

Vyberajte pre kanárika klietku minimálne s rozmermi 50x30x40 cm. Jej dno vysteľte novinami, ktoré budete pravidelne vymieňať.

Do klietky nainštalujete bydlo, najlepšie tenké vetvičky a dve kŕmidlá, kde sa kanáriky budú kŕmiť,  a napájačku. Okrem toho ešte plastovú kúpeľničku a nejakú zavesenú hračku.

Klietka by mala byť umiestnená najlepšie do výšky 150 cm od zeme, aby na kanárika bolo dobre vidieť, ale nikdy nie pri okne alebo pri radiátore. Najlepší je roh miestnosti, aby mal kanárik pokoj a prehľad po celej miestnosti.

Náročnosť chovu kanárikov

ako chovať kanárikaChovať kanárika je prekvapivo veľmi jednoduché. Dôležité je denne vymieňať obilie a vodu a pre spestrenie podávať vtáčikovi čerstvé ovocie a zeleninu, najmä mrkvu, jablko a banán.

V rámci hygieny čistite klietku každý deň a pritom umožnite kanárikovi preletieť sa po miestnosti, samozrejme pozor na zatvorenie okien a vypnutie vetrákov.

Pri odchyte ho držte jemne, aby ste mu nepoškodili krídla a pazúry.

Varovanie

Ak chcete chovať kanárika, tak pri výbere kanárika zo zverimexu sa uistite, že kupujete samčeka. Samec kanárika krásne spieva, samičky vydávajú zvuky, ktoré nemusia byť pre chovateľov príjemné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button