Ako chovať andulku?

andulkyAndulky patria vďaka svojej priateľskej povahe, hravosti a cenovej dostupnosti k najpopulárnejším exotickým vtákom. Andulka je spoločenský papagáj, ktorý pri vhodnej starostlivosti bude príjemným spoločníkom a roztomilým domácim miláčikom. Ako chovať andulku a ako sa o tohto exotického vtáka vhodne starať vám poradia nasledujúce riadky.


Ako chovať andulku a základná charakteristika anduliek

Andulka pochádza pôvodne z Austrálie a Tasmánie, kde sa dodnes v prírode voľne vyskytuje. Andulka dosahuje v dospelosti dĺžky 18 – 23 cm. Dožíva sa v priemere 10 rokov a existuje veľa farebných mutácií. Najčastejšie sa vyskytujú andulky s bielou hlavou a modrým bruchom.

Chov

ako chovať andulkuAndulku môžete chovať v páre, v skupinkách alebo samotnú. Ak chcete chovať andulku v skupinách, rozhodne dbajte, aby bol vždy nepárny samec.

Ak budete mať v skupine samicu navyše, počítajte s tým, že táto samica bude neustále vyvolávať spory s ostatnými a rozbíjať vajíčka alebo zabíjať mláďatá iných párov.


Vhodná klietka

Klietka by mala byť dostatočne veľká a priestranná. Dôležité je, aby v nej andulka mohla roztiahnuť krídla. V klietke nesmú chýbať bidielka, ktoré sú pre brúsenie pazúrikov a zobáka andulky nevyhnutné. Najlepšie bidielka sú z konárov stromov. Dôležitá je tiež drevená búdka, ideálne rozmery sú 15x15x25 cm, vletový otvor s priemerom 5 cm je tiež úplne postačujúci.

Andulky sú veľmi prispôsobivé, dokážu zniesť teplotu až – 10 ° C. Ak chcete chovať andulky vo vonkajšej voliére, rozhodne ju vybavte dostatočne hrubým a silným bidielkom, na ktorých si andulky budú môcť schovať svoje končatiny do peria a tým sa zahriať a predísť omrzlinám.

Krmivo

krmenie andulkyAndulku kŕmte vyváženou zrnovou zmesou (proso, ovos, niger, lesknica), ktorá je bežne dostupná v obchodných reťazcoch.

Okrem obilia môžete andulke dopriať trochu umytého ovocia, raz týždenne môžete andulke dopriať trochu bielkovín v podobe natvrdo uvareného žĺtka rozmiešaného v tvarohu (stačí pol malej lyžičky).

Andulke môžete prilepšiť tiež:

  • bylinkami (bazalka, čakanka)
  • zeleninou (petržlen, mrkva, cuketa)
  • ovocím (broskyňa, hrozno, jablko, hruška, banán, jahoda, melón, mandarínka, kivi, maliny, mango)

Andulka potrebuje každý deň čerstvú vodu.

Odporúčania ako správne chovať andulku

Andulku púšťajte von z klietky, aby sa mohla voľne preletieť. Dávajte však pozor, aby vám neuletela nadobro. Andulky milujú pohyb a tiež vodu.

Doprajte andulke občas kúpeľ v umývadle pod vlažnou vodou alebo ju čas od času osviežte vlažnou vodou pomocou rozprašovača na kvetiny.


Mohlo by vás zaujímať

Hypoalergenné krmivo pre psov

Ako je pripravované hypoalergénne krmivo?

Trpí váš psík nejakou alergiou alebo mu niektoré suroviny nevyhovujú? V takomto prípade by ste …

4 komentáre

  1. Moja andulka neviem lietať
    Co S tym?

  2. Dobry vecer chcen sa opytat mame styri sanice a sest samcov traja su zo znašky vyluahnuté a uz po dva krat nam vyhodili vajcia z budky a aj zavuli male andulky

  3. dobry den chcela by som sa spýtať mam doma dve andulky sú od chovateľa ktory im zrejme nedával vodu z napájadla ale z misky avsak ja by som ich chcela naučiť na napájadlo kvoli tomu ze misku maju hned špinavú mate nejake rady ?

  4. Možno má nejaké zdravotné problémy alebo je ešte malá a proste to nevie..

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.