Zvieratá

Ako chovať andulku?

andulkyAndulky patria vďaka svojej priateľskej povahe, hravosti a cenovej dostupnosti k najpopulárnejším exotickým vtákom. Andulka je spoločenský papagáj, ktorý pri vhodnej starostlivosti bude príjemným spoločníkom a roztomilým domácim miláčikom. Ako chovať andulku a ako sa o tohto exotického vtáka vhodne starať vám poradia nasledujúce riadky.

Ako chovať andulku a základná charakteristika anduliek

Andulka pochádza pôvodne z Austrálie a Tasmánie, kde sa dodnes v prírode voľne vyskytuje. Andulka dosahuje v dospelosti dĺžky 18 – 23 cm.

Dožíva sa v priemere 10 rokov a existuje veľa farebných mutácií. Najčastejšie sa vyskytujú andulky s bielou hlavou a modrým bruchom.

Chov

ako chovať andulkuAndulku môžete chovať v páre, v skupinkách alebo samotnú. Ak chcete chovať andulku v skupinách, rozhodne dbajte, aby bol vždy nepárny samec.

Ak budete mať v skupine samicu navyše, počítajte s tým, že táto samica bude neustále vyvolávať spory s ostatnými a rozbíjať vajíčka alebo zabíjať mláďatá iných párov.

Vhodná klietka pre andulky

Klietka by mala byť dostatočne veľká a priestranná. Dôležité je, aby v nej andulka mohla roztiahnuť krídla. V klietke nesmú chýbať bidielka, ktoré sú pre brúsenie pazúrikov a zobáka andulky nevyhnutné. Najlepšie bidielka sú z konárov stromov. Dôležitá je tiež drevená búdka, ideálne rozmery sú 15x15x25 cm, vletový otvor s priemerom 5 cm je tiež úplne postačujúci.

Andulky sú veľmi prispôsobivé, dokážu zniesť teplotu až – 10 ° C. Ak chcete chovať andulky vo vonkajšej voliére, rozhodne ju vybavte dostatočne hrubým a silným bidielkom, na ktorých si andulky budú môcť schovať svoje končatiny do peria a tým sa zahriať a predísť omrzlinám.

Krmivo pre andulku

krmenie andulkyAndulku kŕmte vyváženou zrnovou zmesou (proso, ovos, niger, lesknica), ktorá je bežne dostupná v obchodných reťazcoch.

Okrem obilia môžete andulke dopriať trochu umytého ovocia, raz týždenne môžete andulke dopriať trochu bielkovín v podobe natvrdo uvareného žĺtka rozmiešaného v tvarohu (stačí pol malej lyžičky).

Andulke môžete prilepšiť tiež:

  • bylinkami (bazalka, čakanka)
  • zeleninou (petržlen, mrkva, cuketa)
  • ovocím (broskyňa, hrozno, jablko, hruška, banán, jahoda, melón, mandarínka, kivi, maliny, mango)

Andulka potrebuje každý deň čerstvú vodu.

Odporúčania ako správne chovať andulku

Andulku púšťajte von z klietky, aby sa mohla voľne preletieť. Dávajte však pozor, aby vám neuletela nadobro. Andulky milujú pohyb a tiež vodu.

Doprajte andulke občas kúpeľ v umývadle pod vlažnou vodou alebo ju čas od času osviežte vlažnou vodou pomocou rozprašovača na kvetiny.

Podobné články

4 Comments

  1. Dobry vecer chcen sa opytat mame styri sanice a sest samcov traja su zo znašky vyluahnuté a uz po dva krat nam vyhodili vajcia z budky a aj zavuli male andulky

  2. dobry den chcela by som sa spýtať mam doma dve andulky sú od chovateľa ktory im zrejme nedával vodu z napájadla ale z misky avsak ja by som ich chcela naučiť na napájadlo kvoli tomu ze misku maju hned špinavú mate nejake rady ?

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button