AkoaPreco.com / Zvieratá / Ako správne kŕmiť šteňa?

Ako správne kŕmiť šteňa?

ako správne kŕmiť šteňaBudúci majitelia chlpatého štekajúceho miláčika riešia mnoho vecí: pelech, hračky, mláčky na koberci, ale zabúdajú na to najdôležitejšie, ako kŕmiť šteňa dobre vyváženou stravou v správnom množstve. Kvalitný štart života dokáže predísť mnohým problémom.


Čo je potrebné na správne kŕmenie šteniatka:

Jedálniček pre psa

Kŕmiť šteňa a zostaviť mu jedálnička je veľmi zložité. Správny pomer, tukov, bielkovín a ďalších dôležitých látok je životne potrebný pre efektívne vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov. Napríklad vápnik potrebuje k dobrému ukladaniu fosfor, ktorého ale musí byť “tak akurát.” Príliš málo či veľa fosforu naruší proces výživy a psík bude v starobe trpieť osteoporózou, problémami s kĺbmi a ďalšími neduhmi. A toto pravidlo platí aj pre ďalšie výživové prvky.

Najlepšie je preto kúpiť kvalitné kŕmenie vo forme granúl. Šetriť sa rozhodne nevypláca. Bielkoviny získané z mäsa a kostnej múčky rozhodne nemajú rovnakú výživovú hodnotu ako bielkoviny získané z poctivého mäsa.

Veľkou chybou je tiež dodávanie akýchkoľvek výživových doplnkov (tvarohu, vitamínových preparátov a pod.). Tu opäť dochádza k narušeniu rovnováhy v prijímanej potrave. Ak psíkovi niečo chýba, veterinár to veľmi skoro odhalí a odporučí správny postup. Najrôznejšie maškrty sú samozrejme dovolené, ale v rozumnom množstve.


Kedy a ako kŕmiť šteňa

Kŕmiť šteňa začíname vo veku 3-4 týždňov. Nový majiteľ si psíka zvyčajne prevezme o štyri týždne neskôr, kedy by už šteňa malo mať zažité základné stravovacie návyky. Ide predovšetkým o frekvenciu kŕmenia. V tomto období vyžaduje psík malé prísuny potravy 4-5x denne.

malý psíkMedzi 3. a 5. mesiacom postupne znížime kŕmenie na 3-4 dávky za deň a po šiestom mesiaci môžeme potravu ustáliť na dve porcie denne. U malých plemien môžeme postupne prejsť aj na jednu porciu kŕmenia denne, u stredných a veľkých plemien dodávame potravu 2x denne minimálne počas prvých dvoch rokov alebo aj po celý život.

Kŕmenie šteňaťa musí mať poriadok

jedlo pre šteňaNiektorí chovatelia odporúčajú odobrať psíkovi misku s nezjedenými granulami po desiatich minútach a ďalšiu porciu doniesť až v určený čas. U niektorých psov to ale vedie k hltavosť a zažívacím problémom, takže túto techniku ​​nemožno všeobecne odporučiť.

Bezprostredne po kŕmení neberieme psíka na dlhé prechádzky ani s ním príliš nedovádzame, pokiaľ to on sám nevyžaduje. Hodinka pokojného trávenia je to najlepšie pre spokojné zažívanie vášho miláčika.

Pamätajte si, že akonáhle si psík zvykne na jednu značku krmiva, nie je dobré ju meniť. Psie trávenie sa totiž zmenám prispôsobuje veľmi pomaly.

Tip


Niekedy sa môže stať, že pes granule zhltá a potom ich vyvráti. Je to normálne. Telo sa tak bráni príjmu nespracovanej potravy. Také granule neupratujte, psík si ich najskôr za niekoľko chvíľ pozbiera sám. Ak je vám tento pohľad nepríjemný, odíďte do inej miestnosti. Bohužiaľ, väčšinou s týmto problémom nemožno nič robiť. Niektorí psíkovia sú proste takí 🙂


Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť psie sušienky

Ako upiecť sušienky pre psov?

Prinášame vám recept ako upiecť sušienky pre psov. Každý, kto má doma psíka, má tiež …

Jeden komentár

  1. My kvoli presnemu potrebnemu zlozeniu vyvazenej stravy z vitaminov, omega kyselin, esencialnych a neesencialnych mastnych kyselin a minerálov kŕmimr nášho psíka brit junior granulkami a k tomu dávame brit monoprotein salmon lebo ten má navyše aj omega-3-mastne kyseliny ktore robia dobre na srst, oci a svaly takže má všetk očo potrebuje pre svoj vývoj a navyše mu to chutí tak že máme vylízané misky doslova 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.