Zvieratá

Ako chovať činčilu?

Činčila sivá a návod ako správne chovať činčiluČinčila je drobný hlodavec, ktorý pochádza z juhoamerického kontinentu. Tento drobný cicavec doputoval z juhoamerických hôr až k nám a stáva sa stále obľúbenejším domácim miláčikom. Ako činčilu správne chovať vám poradia nasledujúce riadky.

Ako sa starať o činčilu a jej charakteristika

Činčila pri miskeČinčila je roztomilé, drobné a veľmi inteligentné zviera. Jej srsť je vhodná pre alergikov.

Činčila je jedným z mála hlodavcov, ktorých srsť nevyvoláva u chorých detí alergické reakcie.

V priemere sa činčila dožíva ôsmich rokov, ale môže žiť dvanásť až osemnásť rokov.

Štandard a rôzne druhy činčíl

Existuje veľa druhov činčíl. Činčily, ktoré zakúpite vo zverimexe sú podstatne menšie ako tie, ktoré sú chované na činčilích farmách pre kožky.

Farebných variácií je veľa, najbežnejšie je grey velvet – šedá farba, ďalšími variáciami môžu byť: čierna, biela, béžová, čierna s bielym pálením na bruchu. Farebných variantov je naozaj veľa. Počítajte s tým, že najrozšírenejším a tým najdostupnejším variantom je šedá, ostatné varianty sú viac finančne náročné.

Chov činčily

Činčily môžete chovať takmer kdekoľvek v interiéri. Činčila je veľmi chúlostivá na prievan, vlhkosť, priame slnečné svetlo, dážď, mrholenie. Z týchto dôvodov nie je vhodné činčilu chovať na terase, balkóne alebo záhrade rodinného domu.

Pre chov činčily si pripravte veľkú klietku, je pomerne náročná na priestor. Činčila nepotrebuje klietku širokú, ale klietku, ktorá je čo najviac konštruovaná do výšky. Činčily veľmi rady šplhajú a lezú, majú rady dostatok pohybu.

Činčila je nočný tvor, ktorý cez deň spí. Pre umiestnenie klietky vyberte miesto, kde sa nebudete navzájom rušiť.

Vhodná klietka pre činčilu

ČinčilaKlietka musí byť predovšetkým dostatočne vysoká. Umiestnite do nej rôzne vetvičky a prekážky, činčily ich radi zdolávajú. Rôzne poličky či medziposchodia iste radi uvítajú. Sú výborní skokani.

V klietke nezabudnite (najlepšie do horných poschodí) umiestniť domček, do ktorého sa činčila môže počas dňa schovať. Je to dôležité pre pokojný spánok zvieraťa.

Ďalej klietku vybavte miskou na krmivo, napájačkou pre vodu (miska je nevhodná, činčily ju často prevrhnú) a ohrádkou na seno.

Správne krmivo

Najvhodnejším krmivom pre činčilu je seno alebo zelené granule. Krmivo, ktoré obsahuje sušené ovocie, rôzne zrno pod., je vhodné len ako spestrenie jedálnička činčily, nie ako základ kŕmnej dávky!

Svorka

Najvhodnejšie je chovať činčily v páre. Počítajte však s mláďatami – dvakrát ročne. Môžete si kúpiť aj dve samičky (najlepšie z jedného vrhu), ktoré budú spolu dobre vychádzať.

Pokiaľ chcete predísť chovu mláďat, kúpte si iba jednu činčilu. Činčila je kontaktné zviera, musíte jej chýbajúceho kamaráta v klietke nahradiť svojou pozornosťou a starostlivosťou.

Toto zvieratko sa dá ľahko skrotiť a vycvičiť, všetko záleží len na vás a vašom prístupe.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button