Zvieratá

Ako kŕmiť kanáriky?

ako kŕmiť kanárikyMáte v pláne zaobstarať si kanárika? Ak sa nechcete chovom zaoberať profesionálne, sú to vtáčiky nenáročné a vhodné aj pre začiatočníkov. Určite vás zaujíma ako a čím ho kŕmiť, aby bol kanárik spokojný a pekne spieval. Ako kŕmiť kanáriky?

Rastlinné krmivo pre kanáriky

Hlavnou zložkou krmiva pre kanáriky je rastlinná potrava, ktorá zahŕňa zrno, ovocie a zeleninu a iné zelené krmivo.

Zrno

Najjednoduchšie je zakúpiť v chovateľských potrebách zmes obilia určenú kanárikom. Tieto zmesi obsahujú vyvážený pomer jednotlivých semien, ako je lúpaný ovos, lesknica, repka, semenec, ľanové semienko, modrý mak, slnečnica, proso, pohánka alebo mohár. Správny pomer medzi jednotlivými druhmi obilia je dôležitý preto, aby kanáriky netlstli a mali krásny hlas.

Vtáky kŕmime zrnom raz denne do kŕmnej misky. Staré krmivo je vždy potrebné odstrániť, aby sa nám nemiešalo staré obilie s novým.

Naklíčené a máčané zrno

nakličene zrnoObilie pre kanáriky (napr. pšenicu, nelúpaný ovos alebo proso) môžete tiež vopred namočiť alebo nechať naklíčiť.

Jednotlivé druhy obilia ale musíte nechávať klíčiť samostatne, pretože každé klíčia po inej dobe. Tu je treba dávať pozor, aby semená nezačali plesnivieť alebo sa inak kaziť. Takéto zrno vtákom rozhodne nedávajte.

Ak zrno len namáčate, stačí ho máčať 12 hodín a pred podaním kanárikom ho riadne prepláchnite a osušte. Ak nechávate zrno klíčiť, môžete ho vtáčikom predložiť, akonáhle sa objavia malé klíčky. Aj tu je nutné najprv obilie riadne prepláchnuť a osušiť.

Naklíčené a máčané zrno dávajte do samostatného kŕmidla a nezozobané zrno odstráňte z klietky približne po 4 hodinách, aby nezačalo v klietke hniť.

Ovocie a zelenina

Každý deň môžete kanárikom dopriať aj kúsok ovocia alebo zeleniny. Potrava nesmie byť nikdy studená, preto jedlo nechajte najprv zohriať na izbovú teplotu.

Ovocie alebo zeleninu najprv umyte vlažnou vodou. Kanárici budú radi za kúsok jablka, banánu, mrkvy, hrozna, jahody, melónu alebo kiwi. Ale majú radi aj varené zemiaky, šalátovú uhorku alebo výhonky žeruchy siatej.

Ostatné rastlinné krmivo

Svojim miláčikom môžete tiež pre zmenu dopriať aj zelené krmivo z prírody. Radi vyzobávajú semienka z tráv (napr. lipnica, reznačka), ktoré môžete zavesiť do klietky. Rovnako tak im môžete ponúknuť špenát, listy púpavy, skorocel alebo žihľavu. Tieto rastliny im môžete pridávať tiež do vaječnej zmesi.

Keď do klietky kanárikovi zavesíte konárik nejakého nejedovatého stromu, bude mať o zábavu postarané a ešte si pochutí.

Živočíšne krmivo

Ďalším a nemenej dôležitým druhom krmiva je živočíšne krmivo, ktoré kanárikom dodá potrebné bielkoviny a ďalšie potrebné látky.

Vajíčko a vaječná zmes pre kanáriky

Hlavným živočíšnym krmivom je slepačie vajíčko uvarené na tvrdo, tj. varené 5-8 minút.

vaječna zmesK nastrúhanému varenému vajíčku pridajte strúhanku z rožkov, nastrúhanú surovú mrkvu a zmesku premiešajte, aby bola vláčna. Tým získate vaječnú zmes, do ktorej môžete tiež pridať napríklad mak alebo nasekanú mladú žihľavu.

Vaječná zmes je dôležitou súčasťou potravy najmä pre samičky, ktoré sa starajú o mladé alebo pri strácaní peria. Ostatným vtákom by sa nemala dávať denne, aby nepriberali.

Dajte pozor, pretože vaječná zmes sa rýchlo kazí a je potrebné ju z kŕmidiel odstrániť.

Ostatné živočíšne krmivo

Kanáriky majú radi tiež sušené mravčie larvy, ktoré buď môžete dávať samotné alebo ich tiež primiešavať do vaječnej zmesi. Kukly je potrebné najprv spariť a osušiť a až potom ich môžete použiť.

Rovnakým spôsobom sa používajú na kŕmenie múčne červy.

Čistá voda

Ako každý živočích, aj kanárik potrebuje piť. Je dôležité, aby mal v napájačke čistú vodu, ktorá nesmie byť studená. Vymieňať by sa mala každý deň, najlepšie za vodu už deň odstátu.

Doplnky stravy pre kanáriky

Kanárik by mal mať vo svojej klietke zavesenú sépiovú kosť, ktorá je pre neho zdrojom vápnika a vtáčik si o ňu obrusuje svoj zobák.

V klietke by nemal chýbať čistý riečny piesok alebo špeciálny piesok pre exotické vtáky, ktorý pomáha s trávením.

Kŕmte kanáriky len neskazeným krmivom

Majte na pamäti, že všetko krmivo, ktoré svojmu kanárikovi dávate, by malo byť čisté a rozhodne by nemalo byť pokazené. Preto mu nedávajte zrno, ktoré je plesnivé, zatuchnuté, napadnuté hmyzom alebo je inak závadné.

Keď budete dávať vášmu kanárikovi kvalitné kŕmenie, iste sa vám odmení krásnym spevom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button