Zvieratá

Ako kastrovať mačku?

čo robiť, keď chceme kastrovať mačkuPremýšľať nad tým, či si dáte kastrovať mačku, by ste mali vtedy, keď nechcete, aby vám mačka priniesla domov malé mačiatka alebo aby vám kocúr počas svojej ruje značkoval domácnosť a bol agresívny, alebo skrátka nechcete počúvať zábavu mačiek počas ich ruje Kastrovať môžete ako samicu, tak aj samca mačky domácej. Tento postup je u nás bežný a prináša so sebou mnoho výhod nielen pre mačku ale v konečnom dôsledku aj pre vás. Preto sme pre vás pripravili postup a pár tipov ohľadom tejto trochu zvláštnej a citlivej témy. Ako teda na takúto kastráciu mačky?

Kedy a ako nechať kastrovať mačku?

Ak sa rozhodnete pre kastráciu vášho mačacieho miláčika, ale neviete kedy ho objednať na zákrok, poraďte sa veterinárom. Spravidla je tento zákrok najvhodnejšie vykonať hneď po ich prvej ruji.

Kastráciu vykonáva veterinár a jedná sa o malý zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii a u samcov trvá len pár minút, u samíc potom asi pol hodiny.

kastrácia mačkyPreto sa nemusíte vôbec obávať toho, že by vás domáci miláčik počas zákroku trpel alebo pociťoval akékoľvek bolesti. Po silnej anestézii mačka nebude ani tušiť, že sa s ňou niečo deje.

U kocúrov kastrácia spočíva v odstránení semenníkov a je to naozaj malý zákrok.

U samíc je kastrácia zložitejším zákrokom, kedy sa vykonáva buď len odstránením vaječníkov, alebo odstránením ako vaječníkov, tak i maternice.

Potom sa pacient nechá u veterinára v pokoji prebudiť z anestézie a cca po dvoch hodinách si ho môže majiteľ odniesť domov. Ak chcete, aby sa váš miláčik prebúdzal z narkózy v domácom prostredí, a veterinár vám toto umožní, je vhodné ho po prevezení domov nechať na teplom a pokojnom mieste a hlavne na takom mieste, aby nemohol spadnúť.

Čo všetko by sme mali vedieť, keď si chceme nechať kastrovať mačku?

Cena za kastráciu sa u kocúrov pohybuje okolo 20 až 30 Eur, u mačiek je cena kastrácie okolo 40 až 50 Eur. Pooperačná rekonvalescencia trvá u samcov iba dva dni, u samice je zákrok zložitejší, preto i rekonvalescencia trvá oveľa dlhšie ako u samcov, a to až niekoľko týždňov.

ako kastrovať mačkuPočas rekonvalescencie je potrebné dôsledne dohliadnuť na to, aby si mačka nelízala pooperačnú ranu a nevytrhávala si stehy, je teda veľmi vhodné napr. ihneď u veterinára zaobstarať plastový lievik okolo krku, ktorý toto mačke veľmi dobre znemožní.

Bojíte sa, že kastráciou svojmu miláčikovi uškodíte? Nebojte sa, nie je to pravda.

Naopak jej môžete týmto činom pomôcť a dokonca predĺžiť život, pretože kastrácia môže znížiť riziko niektorých mačacích chorôb. Kastrácia má tiež vplyv na psychiku zvieraťa, pretože ak je jedinec dlhodobo sexuálne neuspokojený, stáva sa z neho nervózny tvor. Kastrácia vášho maznáčika upokojí.

Vykastrovaný mačací jedinec sa však tiež môže po kastrácii stať lenivejším, preto je vhodné mu začať strážiť jedálniček a používať špeciálne krmivo pre kastrované zvieratá, ktoré sú u nás bežne dostupné.

Ak sa vám páčil postup ako kastrovať mačku, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button