Nezaradené

Ako sa dá využiť nanotechnológia v domácnosti?

nanotechnológia v domácnostiPojem nanotechnológia znie pre mnohých z vás cudzo a možno netušíte, na čo je vlastne takáto technológia dobrá. O tom, že sa využíva v priemysle, možno máte potuchy. Viete ale, že sa dá v mnohých oblastiach využiť aj v bežnom živote? Prípravky, ktoré využívajú nanotechnológiu, sa dnes dajú aplikovať aj v domácnosti.

 

Princíp nanotechnológie

Pred tým, než si povieme, aké možnosti nám nanotechnológia prináša, je dobré sa zmieniť o tom, čo sa pod týmto pojmom vlastne rozumie. Ide o oblasť vedy, ktorá sa zameriava na manipuláciu s atómami. Určite viete, že sa každý predmet skladá z atómov.

Vďaka výskumu v posledných rokoch vedci dokázali využiť princípy nanotechnológie a preniesť ich do praxe, a to nielen v oblasti priemyslu.

Nano produkty dokážu vďaka tomu, že „idú až do atómov“, perfektne ochrániť mnoho predmetov pred poškodením a rýchlym opotrebením.

Efekt lotosového kvetu

Pre lepšiu predstavu sa v prípade nanotechnológie používa porovnanie s vodnou rastlinou – lotosom. Určite si vybavíte, o ako krásnu rastlinu ide. Hoci rastie v bahnitých vodách, na povrchu je neustále perfektne čistá.

Ako je to možné? Jednoducho vďaka tomu, že listy rastliny majú na celom svojom povrchu miniatúrne tenké hrbolčeky. Tie ich chránia pred usadzovaním nečistôt a tiež pred vodou. Práve z toho dôvodu sú lotosové kvety vždy nádherne čisté a suché.

Efekt lotosového kvetu využili vedci tiež pri vývoji produktov, ktoré sú na báze nanotechnológie. Predmety, ktoré sú ošetrené nanotechnologickými prípravkami, lepšie odolávajú nečistotám. Majú samočistiace vlastnosti. Zároveň dokážu odpudzovať vodné kvapky.

Využitie v domácnosti

Princíp nanotechnológie využívajú rôzne produkty. Jedná sa o úplne inovatívne produkty, ktoré sa dajú aplikovať v mnohých oblastiach.

nanotechnologické utierkyV domácnosti sa vám budú hodiť napríklad prípravky, ktoré fungujú ako impregnácia. Či už sa jedná o impregnáciu obuvi a oblečenia, prípadne tiež ošetrenie nábytku, textilu a kože.

Pokiaľ na impregnáciu obuvi použijete nejaké produkty, vyvinúte na základe nanotechnológií tak napríklad, topánky lepšie odolajú vlhkosti. Vodné kvapky nepreniknú skrz povrch topánok do ich vnútra.

Obuv bude takisto lepšie chránená proti znečisteniu. To isté platí aj o impregnačných prípravkoch na oblečenie. Nanotechnológia sa využíva tiež na impregnáciu stanov, kde je ochrana pred vodou obzvlášť dôležitá.

nanotechnologické stieračeZoznam využitia nano prípravkov tým ale zďaleka nekončí. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené takzvané neviditeľné tekuté nano stierače na sklá automobilov. Zaisťujú ideálny výhľad cez sklo aj počas dažďa, lebo sa na ňom neudržujú vodné kvapky. Nano stierače zlepšujú viditeľnosť počas jazdy a tým pádom znižujú reakčný čas vodiča.

V domácnosti máte veľa starostí s udržiavaním čistoty. Najmä v kúpeľni a na toalete. Aj tu sa dajú využiť prípravky založené na princípe nanotechnológie. Ich aplikáciou si uľahčíte prácu. Čistenie toalety od vodného kameňa a špiny nebudete musieť vykonávať zďaleka tak často, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Výhodou nano produktov je ich dlhá výdrž. Ak napríklad aplikujete prípravok na čalúnený nábytok, vydrží na ňom neviditeľný filter z nano častíc po mnoho týždňov. A to dokonca aj v prípade, že poťahy sedačky či stoličky vyperiete. Filter na nich vydrží až 10 pracích cyklov.

Nano produkty zakúpite ľahko cez internet

Dá sa predpokladať, že nanotechnológie v blízkej budúcnosti nájdu ešte omnoho väčšie uplatnenie. Zatiaľ čo pred nedávnom bolo využitie v bežnom živote takmer nemysliteľné, dnes už si produkty na báze nanotechnológie môže zaobstarať každý z vás.

Stačí navštíviť nejaké webové stránky, ktoré nano produkty predávajú. Zakúpite tam impregnačné prípravky na sklo, textil a kožu, kovy, drevo, kameň a plasty. Ďalej tiež spomínané neviditeľné tekuté stierače, čističe a pasty, farby, laky a mnoho ďalších produktov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button