ChudnutieŠport

7 pohybových aktivít, pri ktorých zaručene schudnete

pohybové aktivity a chudnutiePri chudnutí zohráva dôležitú úlohu nielen správna strava, ale aj dostatok pohybu. Naše telo je k pohybu prispôsobené samotným vývojom, a ak sa nepohybujeme, dochádza k strate svalovej hmoty. Tá je potom nahradená tukovými zásobami a nechcené kilogramy pribúdajú a pribúdajú. Len vďaka pohybu zostane náš organizmus nielen v dobrom zdravotnom stave, ale aj v skvelej duševnej i fyzickej kondícii. 7 pohybových aktivít, pri ktorých zaručene schudnete…

Pri chudnutí sa cení každý pohyb

Pohybové aktivity neznamenajú len prepotené tričká a telo unavené k odpadnutiu. Spadá sem každá pohybová aktivita, ktorú vyviniete počas dňa a pri ktorej prevyšuje energetický výdaj nad energetickým príjmom.

Vaše telo by ste mali naštartovať už ráno, a to aspoň päťminútovým pretiahnutím. Rozprúdi sa vám krv a hneď sa budete cítiť lepšie.

Nepoužívajte výťah a choďte po schodoch. Ak nutne nemusíte dochádzať do práce autom alebo mestskou hromadnou dopravou, vydajte sa pešo, alebo vystúpte aspoň o zastávku skôr a prejdite sa. Aj keď sa jedná o zdanlivé maličkosti, načítavajú sa a vo výsledku ich vaše telo veľmi ocení. Začnite pozvoľna a postupne si pohybu pridávajte viac a viac.

Akú pohybovú aktivitu si vybrať ak chcete schudnúť

Ak chcete schudnúť, je nutné vybrať si takú pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a bude vám vyhovovať. Ak vám naskakujú pupienky z predstavy behania, potom to jednoducho nelámte cez koleno a zvoľte si iný druh pohybu. Ak vás daná aktivita nebude baviť, alebo sa pri nej nebudete cítiť dobre, nevydržíte u nej.

Skvelou pohybovou aktivitou je napríklad aj chôdza, kedy nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie a môžete vyraziť na prechádzku sami, so psom, s kočíkom alebo s priateľmi. Nelámte si hlavu rýchlosťou, vyrazte v tempe, ktoré vám bude vyhovovať, a vždy po niekoľkých dňoch tempo pozvoľna navyšujte.

Základným pravidlom pri vyberaní pohybovej aktivity je vybrať takú, ktorá Vás bude baviť a budete sa pri nej cítiť dobre

Ako často cvičiť pri chudnutí?

Ak nemáte vybudovanú žiadnu fyzickú kondíciu a nie ste na pohyb zvyknutí, začínajte pomaly, ale pravidelne.

Dôležité je venovať sa náročnejšej fyzickej aktivite aspoň trikrát týždenne. Ideálne potom je skombinovať viac druhov športov, aby ste sa čoskoro nezačali nudiť a cvičenie vás neprestalo baviť. Dôležité je tiež pamätať na to, že k spaľovaniu tuku v tele dochádza až po 25 až 30 minútach pohybovej aktivity.

1. Behajte

Často odporúčaným športom pri chudnutí je práve beh. Je to prirodzený spôsob, ako zvýšiť kondíciu a redukovať vašu hmotnosť. Nepotrebujete na neho, aspoň zo začiatku, žiadne špeciálne vybavenie, navyše môžete behať v prírode a na čerstvom vzduchu. Za zlého počasia vám potom prírodu nahradí fit centrum, kde si môžete zabehať na bežeckých pásoch.

chudnutie behanímAko začiatočník budete najlepšie spaľovať tuky pri pohybe na úrovni medzi 50% až 60% osobného výkonového maxima, čo predstavuje skôr rýchlu chôdzu, než rýchly beh. Ako náhle sa z vás stane skúsený vytrvalec, presunie sa spaľovanie tuku do úrovne medzi 70% až 80% osobného výkonového maxima.

Nevýhodou behania sú potom otrasy, ktoré sú nebezpečné predovšetkým u silnejších ľudí. Ak trpíte veľkou nadváhou, behaniu sa radšej vyhnite, pretože by ste si mohli spôsobiť problémy v oblastiach hybných kĺbových spojení. V tomto prípade je pre vás potom lepšie rýchla chôdza alebo cyklistika.

V závislosti na vašej hmotnosti, kondícii a intenzite cvičenia spálite pri behaní okolo 370 kalórií za pol hodiny.

2. Jazdite na bicykli

Cyklistika predstavuje skvelý spôsob, ako sa dostať do dobrej fyzickej kondície a zhodiť prebytočné kilogramy.

Jazda na bicykli šetrí váš pohybový aparát a zároveň pri nej spálite pomerne veľa kalórií. Je vhodná aj pre ľudí s väčšou nadváhou, nie je však ideálna pre tých, čo majú sedavé zamestnanie – nepretiahnete si tu telo. Na chudnutie samozrejme pôsobí to, v akom teréne a akou rýchlosťou jazdíte.

Ak najazdíte tri kilometre po rovine pomalou jazdou, nemôžete počítať s tým, že začnete chudnúť. Aj pri jazde na bicykli platí, že sa musíte spotiť a musí vám stúpnuť srdcová a tepová frekvencia, až potom začína vaše telo spaľovať tuky.

Nevýhodou cyklistiky sú potom vyššie náklady na vybavenie. Okrem bicykla nezabudnite aj na ochranné prostriedky, ktoré sa postarajú o vašu bezpečnosť a kúpte si aj cyklistickú prilbu.Pri nepriaznivom počasí potom môžete jazdu na bicykli nahradiť spinningom v niektorom fitness centre.

V závislosti na vašej hmotnosti, kondícii a intenzite cvičenia spálite pri jazde na bicykli okolo 240 kalórií za pol hodiny.

TIP: Ako schudnúť z brucha aj bez hladovania!

3. Choďte

Najprirodzenejším pohybom pre telo je chôdza . Navyše nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie a dokonca ani žiadne zručnosti.

Prevádzkovať ju môžete kedykoľvek a kdekoľvek a navyše pri rýchlom tempe spálite pomerne dosť kalórií. Pri chôdzi pamätajte na to, aby ste boli ľahko predklonení, nie však z pásu, ale z členkov.

Ak sa z pásu, bude sa vám zle dýchať a navyše vás začne bolieť chrbát. Držte vzpriamene hlavu a bradu hore a pomáhajte si hojdaním paží vychádzajúcich z ramien.

4. Plávajte

zdrave-plavaniePlávanie je ideálnym športom, pri ktorom nazaťažujete vaše kĺby, ale vďaka odporu vody trénujete svaly. Vďaka tomu je plávanie vhodné pre všetky vekové kategórie, teda aj pre starších ľudí, ktorí sa nemôžu venovať aktívnemu športu ako je potrebné behanie.

Pri plávaní navyše zapojíte takmer všetky skupiny svalov vášho tela, takže si pretiahnete ako ruky, tak chrbát, hrudník, nohy i zadok.

V závislosti na vašej hmotnosti, kondíciu a plaveckom štýle spálite pri plávaní okolo 240 kalórií za pol hodiny.

5. Korčule

kolieskové korčuleVeľmi obľúbeným športom je v posledných rokoch jazda na kolieskových korčuliach.

Pohybujete sa vonku na čerstvom vzduchu a jediné, do čoho musíte investovať, sú práve korčule a pre istotu chrániče. Bohužiaľ však inline skating nemožno prevádzkovať všade, potrebujete pre to rovný a asfaltový povrch.

Rýchlym inline korčuľovaním potom spálite takmer rovnaké množstvo kalórií ako pri behu, avšak nenamáhate toľko kĺby. Jazda na kolieskových korčuliach navyše spevňuje nohy a zadok – a to najlepšie zo všetkých športov. Korčuliam by ste sa však mali vyhnúť, ak máte problémy s chrbtom.

V závislosti na vašej hmotnosti, kondícii a intenzite jazdy spálite pri jazde na kolieskových korčuliach okolo 200 kalórií za pol hodiny.

6. Zájdite na aerobic

Ak máte radi tanečné pohyby a hudbu, potom sú pre vás skvelým riešením hodiny aerobiku. Po celú dobu lekcie ste neustále v pohybe, okrem vašich nôh potom posilňujete aj srdce a pľúca. Navyše si pretiahnete všetky skupiny svalov, takže je pre vás aerobic vhodný obzvlášť vtedy, ak máte sedavé zamestnanie.

V závislosti na vašej hmotnosti, kondíciu a intenzite cvičenia spálite pri aerobiku okolo 250 kalórií za pol hodiny.

7. Boxujte

zlosť a boxovacie vreceVeľkej obľube a skvelým účinkom pri chudnutí sa teší kick-box, tae-bo alebo kick-box aerobic, ktoré spájajú prvky boxu a kopy rôznych bojových športov.

Pri tomto cvičení pretiahnete všetky vaše svalové skupiny, navyše posilníte srdce, chrbát, hrudník, paže aj nohy. Musíte sa však pripraviť na to, že bude chvíľu trvať, než sa tieto cviky poriadne naučíte a budete ich robiť správne.

V závislosti na vašej hmotnosti, kondícii a intenzite cvičenia spálite pri kick-boxe okolo 270 kalórií za pol hodiny.

Rada ako zaručene schudnete

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek šport, najdôležitejšie je vytrvať. Nevzdávajte sa po prvých pár cvičeniach, výsledky sa dostavia, len musíte byť trpezliví.

Dôležitá pre vás bude predovšetkým motivácia aj podpora vášho okolia. Na nič nečakajte a začnite pre svoje zdravie robiť niečo hneď teraz.

So zvyšovaním telesnej hmotnosti prichádzajú bolesti kĺbov, kostí, zvýšený cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovka a ďalšie zdravotné problémy. Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, začnite s cvičením a strážením vašej váhy okamžite.

Podobné články

1 komentár

  1. ja som za kolobežkovanie – spáli o 30% viac než bicyklovanie a možete sa na nej vydať kamkoľvek a ak už nevládzete, tak zapnete motorček a idete … mna nitro z motokolobeziek naucilo pohybu.. jazdim na nej do skoly aj na trening a ked nevladzem tak si len sadnem a dovezie ma domov ale vzdy aspon polovicu cesty idem ja a s mojim rekreacnym tempom som za meisac dala 3 kila pri upravenej strave

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button