Chudnutie

11 najčastejších chýb pri chudnutí – čomu sa treba vyvarovať?

11 najčastejších chýb pri chudnutiStalo sa vám, že ste sa rozhodli schudnúť, ale váha nie a nie sa pohnúť smerom dolu? Začali ste kvôli tomu strácať motiváciu a skoro na zdravé stravovanie rezignovali? Potom vás možno prekvapí, že ste pravdepodobne urobili pri chudnutí nejakú zásadnú chybu, kvôli ktorej sa vám nepodarilo zhodiť prebytočné kilá. Nestrácajte nádej, s našimi radami sa vám určite podarí priblížiť sa k vysnívanej váhe! 11 najčastejších chýb pri chudnutí – čomu sa treba vyvarovať?

CHYBA pri chudnutí č.1: Jete príliš veľa ovocia

Mnohí si myslia, že pri chudnutí môžu zjesť neobmedzené množstvo ovocia. To je však omyl. Pri diéte by ste si mali strážiť nielen jeho množstvo, ale aj druh a stupeň zrelosti. Ovocie obsahuje vyššie množstvo jednoduchých sacharidov, preto sa odporúča maximálne jedna až dve porcie denne.

priliš veľa ovociaZistite si tiež, akú hodnotu glykemického indexu (GI) dané ovocie má. GI môžete znížiť, keď ovocie doplníte o tvaroh.

Pri redukčnej diéte je vhodné drobné ovocie, broskyne, nektarinky, jablká, hrušky alebo slivky. Z exotického ovocia vyberajte papáju, grep, pomelo, pomaranč, mandarínku, ananás, mango alebo lichi.

Naopak pozor by ste si mali dávať na banány a hrozno, ktoré majú vyšší GI. Ovocie jedzte vždy v surovom stave.

CHYBA pri chudnutí č.2: Jete hromadu sladkej zeleniny

Všade počúvate, že zelenina by mala tvoriť základ v redukčnej diéte. Toho sa samozrejme pri chudnutí držte, avšak strážte si, akú zeleninu konzumujete a aký je jej glykemický index.

Zradnejšia môže byť sladká zelenina, ako je mrkva, farebné papriky, hrášok alebo kukurica.

V redukčnom režime je potrebné uprednostniť zeleninu s nízkou energetickou hodnotou, medzi ktorú patrí listová zelenina, uhorka, cuketa, reďkovky, paradajky, zelená paprika, fazuľové struky, karfiol alebo brokolica. Denne by ste mali zjesť 500 až 600 gramov čerstvej zeleniny.

CHYBA pri chudnutí č. 3: Vylúčili ste pečivo a nahradili ho extrudovanými potravinami

extrudované potravinyNiektoré „zaručené“ diéty radia, aby ste vylúčili všetky pečivá. To však nemá svoje opodstatnenie.

Naopak, kvalitné tmavé alebo celozrnné pečivo má priaznivý obsah energie a dokáže výborne zasýtiť.

Pečivo si doprajte na raňajky a jednu porciu chleba na olovrant.

Extrudované potraviny, knäckebrot alebo raňajkové cereálie nie sú pre redukciu váhy vhodné. Tieto potraviny neobsahujú takmer žiadnu vodu, koncentruje sa v nich vysoké množstvo energie a majú vysoký glykemický index.

CHYBA pri chudnutí č. 4: Dodávate telu málo kalórií

Častou chybou je tiež mýtus, že aby ste schudli, musíte menej jesť. Nedostatočným príjmom potravy ale nedodávate telu dostatočné množstvo energie. Síce sa vám váha zníži, ale je to len krátkodobý efekt.

Organizmus sa totiž začne správať úsporne a chudnutie sa spomalí, ba dokonca zastaví. A keď potom prejdete na „normálnu“ stravu ako pred diétou, dostaví sa tzv. JOJO efekt a zhodené kilá sú veľmi rýchlo hore.

CHYBA pri chudnutí č. 5: Jete príliš rýchlo

rýchle jedenieČím rýchlejšie jete, tým toho viac skonzumujete. Všimnite si, že obézni ľudia jedia rýchlo, vkladajú do úst väčšie sústa a žujú kratšiu dobu.

Mozog tak nestačí registrovať signál, že sú sýti skôr, než si želajú.

Keď jedlo budete jesť pomaly, viac sa na neho budete sústrediť a menej toho zjete. Žalúdku totiž trvá dvadsať minút, než zaregistruje, že je plný.

Jedno sústo by ste mali žuť až dvadsaťkrát. Pri tom sa uvoľňujú sliny a telo začína jedlo skôr tráviť.

Jedzte bez rušivých elementov, to znamená, nepozerajte sa pri tom na televíziu ani si nečítajte, pretože mozog prestáva vysielať signály, že ste už sýti. A nezabudnite, že pri jedle sa nehovorí – hltanie vzduchu totiž sťažuje trávenie.

CHYBA pri chudnutí č. 6: Jete menej ako päť jedál denne

Naučte sa stravovať pravidelne, aby si telo zvyklo na menšie prísuny jedla. Ráno si doprajte raňajky a urobte si na ne čas. Vhodnou voľbou je miska ovsenej kaše s čerstvým ovocím a tvarohom alebo proteínový koktail s mliekom a ovocím.

Medzi raňajky, obed a večeru včleňte desiaty, pozostávajúce z ovocia (v dopoludňajších hodinách), zeleniny a mliečnych výrobkov. Nič nepokazíte ani orieškami. Skúste medzi jedlami dodržiavať dvoj až trojhodinové intervaly.

CHYBA pri chudnutí č. 7: Posledné jedlo máte dlhšie ako dve hodiny pred spánkom

Stále obľúbená je metóda po 17. hodine nič nejesť. Predstava, že do neskorého večera už nič ďalšieho nezjete, vás tak núti zjesť nadmerné množstvo potravy.

Posledné jedlo by ste si mali dať dve až tri hodiny pred spaním. Ak chodíte spať neskoro, dajte si druhú večeru vo forme zeleniny alebo nízkotučného mliečneho výrobku.

CHYBA pri chudnutí č. 8: nedodržiavate pitný režim

zelený čaj a chudnutieDodržujte pitný režim nielen pre jeho očistné účinky, ale aj pre utlmenie pocitu hladu. Ráno vypite nalačno pohár vlažnej vody s citrónom.

Počas dňa potom pravidelne popíjajte vodu, bylinné čaje a riedené ovocné šťavy. Majte po ruke alebo na stole neustále fľašu s tekutinou a vyvarujte sa jednorázovému zavodneniu tela, kedy sa snažíte dohnať pitný režim. Zaťažujete tak obličky a z tela sú odplavené potrebné minerály.

Príjem tekutín je tiež potrebný z dôvodu vyplavovania toxických látok, ktoré sa uvoľňujú pri chudnutí. Zároveň sa zbavíte organizmom zadržiavaného prebytočného tuku a vody.

CHYBA pri chudnutí č. 9: Nedostatočne sa hýbete

rotopedPohyb je pre telo prirodzený. Ak sa snažíte schudnúť bez cvičenia a športu, zrejme zaznamenáte nedostatočný váhový úbytok, než aký ste si predstavovali.

Začnite obyčajnou chôdzou. Nechajte pred domom auto a vydajte sa do práce pešo.

Vhodné sú aj popoludňajšie prechádzky alebo víkendové výlety. Chodievajte často po schodov a u televízie si zajazdite na rotopede.

Uvidíte, že akonáhle sa začnete pravidelne hýbať, už po mesiaci na sebe budete pozorovať výsledky. Po dvoch mesiacoch pohybových aktivít, v kombinácii so zdravou životosprávou, sa vaše telo začne rozmerovo meniť k lepšiemu.

CHYBA pri chudnutí č. 10: Máte veľké očakávania

Zabudnite na ciele schudnúť desať kíl za mesiac. Len ťažko by ste to dosiahli, na úkor svojho zdravia a s rizikom JOJO efektu. Čím pomalšie budete chudnúť, o to väčšiu máte istotu, že si váhu udržíte.

Zdravé chudnutie je zhodiť 0,5 až 1 kg za týždeň!

Inak budete strácať svalovú hmotu a vodu. Nezabudnite tiež zmeniť vaše stravovacie návyky a zaraďte do denného režimu pohyb. Stanovte si reálne ciele, aby ste sa mohli radovať aj z malých úspechov.

CHYBA pri chudnutí č. 11: Vo vašom jedálničku sú samé light produkty

Tieto výrobky sa tvária ako diétne, ale v konečnom dôsledku také byť nemusia. Light výrobky síce majú znížený obsah tuku alebo cukru o 30 percent, avšak obsahujú zahusťovadlá a umelé prísady, ktorými do tela dostanete veľké množstvo energie a zdraviu škodlivé látky.

Zvoľte preto biele jogurty, kefíry a acidofilné mlieka s obsahom tuku do troch percent. Študujte starostlivo zloženie výrobkov a nenechajte sa chytiť do „light“ pasce, aby ste paradoxne ešte viac nepribrali.

Vždy platí pravidlo, aby ste chudli s rozumom a nenechali sa zlákať zaručenými rýchlymi diétami, ktoré vám v konečnom dôsledku skôr uškodia. Pomalým a uvedomelým chudnutím zamedzíte tzv. JOJO efektu a frustrácii z novo nabitých kíl.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button