Ako je prospešný rooibos?
Možno ste už počuli, že pitie čaju rooibos pôsobí pozitívne na telo i na dušu. Ale viete, aké presne má účinky, a že to v skutočnosti nie je čaj? Pozrime sa na tento nápoj podrobnejšie. Ako konkretne je prospešný pre naše telo rooibos?
Čo je rooibos a ako sa vyrába?
Vyrába sa z rastliny, ktorá sa volá čajovníkovec sivokrký (Aspalatus Linearis). Tento ker je 1,5-2 metre vysoký a pochádza z južnej Afriky.
Rastliny sa pestujú na slnečných plantážach a zberá sa skoro celá nadzemná časť. Tá sa ďalej seká a reže na menšie kusy a následne necháva prejsť oxidáciou, ktorá býva často nesprávne označovaná ako fermentácia.
Pri tomto procese získava svoju špecifickú červenohrdzavú farbu. Nakoniec sa musí dosušiť na slnku. Až potom sa môže používať na prípravu čaju.
Ako konkrétne je prospešný rooibos?
Rooibos je prírodným zdrojom vitamínu C a minerálov v pomerne vysokých dávkach – obsahuje draslík, sodík, vápnik a fluór, železo, zinok, meď, horčík a mangán. Z toho dôvodu je veľmi obľúbený u športovcov, pretože pomáha dopĺňať minerály, ktoré strácajú potením.
Z týchto minerálov napríklad vápnik chráni kosti, fluór pomáha odolávať zubom voči zubnému kazu, železo je dôležité v tehotenstve.
Všestranný pomocník rooibos
Pitie rooibosu prospieva tráveniu, posilňuje imunitu a pomáha zvládať alergie (napr. sennú nádchu).
Je tiež antioxidantom – pri pravidelnom pití chráni telo pred pôsobením voľných radikálov a tým znižuje riziko zhubných nádorov. Obsahuje rutín, ktorý chráni srdce a obehový systém a prispieva k regulácii krvného tlaku.
V rooibose obsiahnutá kyselina fenolová má antibiotické účinky – pôsobí proti plesniam, vírusom a baktériám.
Obklady alebo omývanie pokožky výluhom z rooibosu má blahodárne účinky na kožu – dobre pôsobí na akné, ekzémy, ale pomáha aj s hojením drobných odrenín.
Čaj má upokojujúci účinok, preto pomáha pri nespavosti, napätií a stresu.
Pretože neobsahuje kofeín ani teín, je vhodný pre deti aj tehotné ženy a môžete ho piť po celý deň.
Ak chudnete, môžete čaj piť tiež bez obmedzenia, pretože neobsahuje žiadne kalórie.
Príprava rooibosu
Pripravuje sa rovnako ako čaj – do hrnčeka dajte lyžičku sypaného rooibosu alebo rooibos vo vrecku a zalejte ho horúcou vodou, nechajte 2-3 minúty odstáť.
Ak ho necháte lúhovať dlho, nedostane nepríjemnú horkú pachuť, ani nebude príliš silný. Pije sa horúci aj studený. Má ľahko sladkastú, veľmi jemnú a lahodnú chuť. V južnej Afrike sa pije s mliekom a medom.