Chudnutie

Chudnutie začína v hlave

chudnutie začína v hlaveZo všetkých strán na nás útočia reklamy s preparátmi na zníženie váhy a rôzne typy diét, ktoré hlásajú, aby ste znížili príjem potravy a odvodnili organizmus. Často však takéto spôsoby chudnutia vedú k JOJO efektu. Keby všetky tie prípravky a diéty fungovali, ako sľubujú, nebol by okolo vás jediný obézny človek.

Kde je teda chyba? Vo vašej hlave. Nadváha je psychosomatická porucha a vyžaduje osobitný prístup. Čo s tým? Najprv je nutné byť štíhly vo svojej mysli. Táto podstatná zmena v myslení sa potom objaví na vašom tele.

Stanovte si reálny cieľ a motivujte sa

Redukcia váhy sa vám nemusí podariť, ak si neuvediete reálne ciele, správne nenačasujete znižovanie váhy a dostatočne sa nemotivujete.

Stanovte si takýto cieľ, ktorého dosiahnete bez stresu, napríklad že každý mesiac zhodíte dva kilogramy a k tomu pridáte trikrát týždenne pohyb.

Ak by ste chceli schudnúť kilogramov za mesiac viac a nejakú „zázračnou“ diétou sa vám to nakoniec podarilo, s najväčšou pravdepodobnosťou kilá naspäť naberiete po prechode na normálnu stravu.

pri chudnutí si stanovte reálne cieleVždy sa snažte stanoviť si reálne ciele, ktoré sú merateľné a dosiahnuteľné! Príklad: schudnúť za 3 týždne 2 kg s úpravou stravy a návštevou fitnes centra 2x týždenne.

Motivujte sa! Predstavte si, že ohromíte partnera novou postavou, vojdete sa do svojich obľúbených šiat alebo zlepšíte svoj zdravotný stav.

Každý mesiac, kedy sa vám podarí dosiahnuť ciele, odmeňte sa niečím, po čom túžite, napríklad novým oblečením alebo knižkou.

Začnite pomaly

Ste presvedčení o tom, že na proces chudnutia nemáte dostatočne pevnú vôľu? Nedokážete zo dňa na deň prestať jesť nezdravé jedlo a začať každý deň hodinu športovať? Ak ste sa v tom poznali, začnite so zmenami postupne a nechcite všetko hneď. Meňte svoj život od nepodstatných vecí k tým základným.

Nikdy ste nešportovali? Dajte si ráno krátku rozcvičku alebo choďte do práce pešo. V prípade jedla najprv prestaňte piť sladké nápoje a nejedzte chipsy pri televízii. Po každom týždni pridávajte ďalšie kroky a nájdite v chudnutí a cvičení radosť.

Zvládnite svoju psychiku

Krátkodobý (krízový) plán: Nezajedajte problémy

Či už máte problémy v práci, neharmonický partnerský vzťah, stres alebo pocity osamelosti, nezajedajte to jedlom.

Vaše problémy sa akurát prehlbujú. Nájdite si takú činnosť, ktorá zastúpi sladké a tučné jedlo vo chvíli, keď na neho dostanete chuť, a zároveň vo vás vyvolá uspokojenie.

Skúste zobrať do ruky svoju obľúbenú knihu alebo časopis, naučte sa cudzie slovíčka alebo niekomu zavolajte. Vyskúšať tiež môžete malú relaxáciu: päť minút sa sústreďte na svoj dych.

Strednodobý plán: Porozumejte svojmu správaniu a naučte sa obranným reakciám

Zapisujte si po dobu jedného týždňa, čo, v akom množstve a za akej situácie ste zjedli. Potom to vyhodnoťte. Ak máte pocit, že to nezvládnete sami, navštívte odborníka, prejdite s ním kritické momenty a naučte sa ich vyvarovať alebo sa na ne pripraviť.

Dlhodobý plán: Zmeňte svoj život k svojej spokojnosti

Urobte všetko pre to, aby ste mali spokojný život – partnerský aj sexuálny, dostatok spoločenského kontaktu a vyžitia, nové zážitky aj pravidelný pohyb.

Prečo a kedy začať chudnúť?

Trápia vás nadbytočné kilogramy a rozhodli ste sa znížiť svoju hmotnosť? Predtým, než sa do chudnutia pustíte, mali by ste si uvedomiť:

  • prečo chcete schudnúť
  • prečo s tým začínate práve teraz

Dôvod môže byť zdravotný, ale aj estetický alebo spoločenský. Zauvažujte, aké pozitíva a negatíva vám chudnutie prinesie.

Dôležité je tiež správne načasovanie. S chudnutím nezačínajte, keď zažívate obdobie plné stresu alebo sa stretávate s chorobou. Načasujte redukciu váhy na obdobie, keď sa cítite relatívne v pokoji a v pohode.

Prečo nemôžete schudnúť?

Ste zúfalí z toho, že nemôžete schudnúť, aj keď zdravo jete a pravidelne cvičíte? Na vine môže byť vaša psychika. Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa vám možno nedarí schudnúť.

Minulosť

Vaša myseľ si ukladá dôležité aj nepodstatné informácie najmä v období detstva a dospievania. Stačí, keď niekto utrúsil negatívnu poznámku na vašu postavu a razom ste tým ovplyvnení po celý život.

Emócie, s ktorou ste sa nedokázali vysporiadať, sa uloží hlboko do podvedomia a pôsobí na vaše správanie a každodenný život. Napíšte si na papier všetky negatívne pocity z minulosti a uvedomte si, ako a prečo ničia váš život.

Skúste sa od nich odpútať a nechajte ich odísť zo svojho života. V prípade, že sa vaša snaha míňa účinkom, vyhľadajte pomoc odborníka.

Vzťah

dobre vzťahy v rodineNedávne štúdie ukázali, že ľudia nešťastní v partnerskom zväzku viac priberajú a sú náchylnejší k obezite.

Môže vám chýbať dôvera, podpora aj komunikácia alebo problémy dusíte v sebe. To vedie k pocitom smútku a depresie a vy sa upokojujete tučným a sladkým jedlom.

Priatelia

Trpia vaši priatelia nadváhou? Riziko obezity sa u vás zvyšuje až o 57%. Štúdie preukázali, že váha priateľov má na nás oveľa vyšší vplyv ako váha partnera či súrodencov. Dôvodom je získanie pocitu spolupatričnosti a miesto v kolektíve.

Čím viac priateľov sa zíde, tým toho viac zjete a netrpíte toľko výčitkami, keď si dáte sladký dezert. Veď si ho predsa dali aj vaši priatelia.

Na druhú stranu, keď sa niekto z vašich priateľov rozhodne schudnúť, väčšinou sa k nemu pridajú aj ostatní.

Zamestnanie

Čím náročnejšia práca, tým väčšie a dlhodobejšie stres a tým riziko prírastku na váhe. Permanentný stres produkuje hormón kortizol, ktorý spomaľuje metabolizmus a telo si tvorí väčšie zásoby tuku, najmä v oblasti pásu.

Prepadáva vás chuť na mastné, slané a sladké jedlo, ktoré obsahuje nadbytok kalórií. Zaraďte do svojho denného programu pohyb, ktorý redukuje stres a zlepšuje náladu aj pracovnú výkonnosť.

Prostredie

Nevhodné prostredie má tiež vplyv na úbytok na váhe. Apetít podporuje žlto alebo červeno vymaľovaná kuchyne, ostré svetlo a nižšia okolitá teplota.

Čítanie pri jedle alebo pozerania sa na televíziu môže spôsobovať prejedanie.

Ak chcete začať chudnúť tak sa zbavte negativity

  • Väčšina z nás má diétu spojenú s negatívnymi emóciami. Pod týmto slovom vidí trápenie, boj a hlad. Pozrite sa na chudnutie ako na niečo, čo zlepší váš zdravotný stav, prinesie vám spokojnosť s váhou a zmení k lepšiemu váš zdravotný štýl.
  • Vyhnite sa zbytočnému stresu a zabudnite na nezmyselné predsavzatia, že za týždeň budete mať o desať kilogramov menej. To vo vás vyvolá nepríjemné pocity, ktoré nemôžu viesť k úspechu.
  • Zamestnajte mozog novými impulzami. Vyskúšajte nové chute jedál alebo začnite hľadať priateľa na športovú aktivitu. Vnímajte zmenu kladne a zaraďujte ju pozvoľna.
  • Dajte si 21 dní čas na to, aby ste si zvykli na nové veci. Presne tak dlho trvá mozgu, aby si privykol na nový režim.
  • Zhrešili ste v jedle? Možno pociťujete výčitky svedomia a náhle ako by vaša diéta nemala zmysel, pretože ste svoje predsavzatia nevydržali. Nevzdávajte to však pri prvom zakopnutí. Uvedomte si, čo sa stalo, ako tomu môžete predísť a pokračujte ďalej v chudnutí.
  • Nezabúdajte oddychovať. Naplánujte si dni voľna, kedy si doprajete čas sami pre seba. Zájdite si na masáž alebo len leňošte u televízie. Záleží na vás, ako budete relaxovať.

Psychika hrá v procese chudnutia zásadnú úlohu. Zmeňte staré spôsoby premýšľania a naučte sa porozumieť, čo sťažuje vaše pokusy o chudnutie, hoci dodržiavate zdravý životný štýl a máte dostatok pohybu. Chudnutie totiž začína v hlave.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button