Domácnosť

Ako vymeniť vložku zámku – fabku?

ako vymeniť vložku zámkuPri strate kľúčov od bytu, čo sa bohužiaľ čas od času prihodí väčšine z nás, je zvyčajne potrebné vymeniť vložku zámku. Ide najmä o bezpečnostné opatrenia. Nikdy totiž neviete, u koho stratené kľúče skončia. Ako vymeniť vložku zámku?V článku sa dozviete:

  • Postup výmeny vložky zámku
  • Čo je potreba?
  • Ako dlho to potrvá?
  • Aké budú náklady?

Istota je istota. Výmenou zámku zamedzíte čo i len minimálnemu riziku, že váš dom navštívi zlodej, ktorý bude mať stratené kľúče. Pokiaľ ide o klasickú FABku, potom vás nečaká nič ťažké ani časovo zaťažujúce.

Postup výmeny vložky zámku

Pri výmene vložky zámku je najprv dôležité si uvedomiť, o aký druh v jej prípade vlastne ide.

Klasická FABka ide totiž vymeniť veľmi ľahko svojpomocne a nemusíte tak volať na pomoc zámočníkov, v prípade moderných bezpečnostných zámkov si už pravdepodobne sami neporadíte, pretože tie sú konštruované oveľa dômyselnejšie a ich výmena je ďaleko ťažšia.

Nasledujúci návod sa teda týka najmä výmeny FABky, respektíve starších typov vložiek.

1. Demontáž starej vložky (fabky)
demontáž vložky zámku

Najprv je potrebné odmontovať starú vložku zámku. Postup je veľmi jednoduchý. Stačí iba povoliť skrutky, ktoré sa nachádzajú v bočnej časti vložky. Tie držia vložku vo dverách.

Po odmontovaní skrutiek zložte štítok a vytiahnite kľučku.

Potom už je možné celú vložku úplne vybrať.

V prípade, že vo dverách používate klasickú FABku, potom je postup trochu odlišný od vyššie uvedeného, ​​ktorý sa používa hlavne pre zámky dózické. Tu totiž okrem povolenia bočných skrutiek, vytiahnutia štítku a kľučky musíte ešte do zámku vložiť kľúč a pootočiť ho o 45 stupňov. Až potom zámok vytiahnete a následne vyberiete celú vložku.

2. Montáž novej vložky

Pred tým, než sa pustíte do montáže novej vložky zámku, skontrolujte či je nová vložka rovnaká ako stará. Musí mať rovnaké rozmery tak, aby presne zapadla do otvoru.

Ak si pri nákupe novej vložky nie ste istí, je asi najlepším riešením vziať si starú vložku so sebou do obchodu. Predajca vám potom pomôže vybrať novú vložku na základe porovnania s tou starou.

Nezabudnite tiež na to, že ak meníte FABku, mali by ste si zakúpiť rovno aj nový štítok a kľučku.

Montáž je prakticky opačným postupom demontáže. Novú vložku vsuniete do otvoru a upevníte skrutky. Môže sa stať, že do diery nebude chcieť zájsť hladko. V tom prípade sa nebojte použiť trocha sily a vložku do otvoru nasúkať napríklad aj pomocou kladivka.

bezpečnostná zámkaU FABky potom vložte zámok do vložky, a to tak, že do neho najprv vložíte kľúč a pootočíte ho o 45 stupňov.

Potom už len zostáva namontovať štítok s kľučkou, zaskrutkovať a hotovo. Bočné skrutky dotiahnite čo najviac.

Aby ste mali istotu, že sa vám práca podarila, je dobré zámok hneď po montáži vyskúšať. V prípade, že dvere nepôjdu otvoriť, prípadne sa zámok neotočí, celý postup zopakujte.

Čo je potrebné na výmenu zámku?

  • inbusový kľúč
  • skrutkovač
  • nová vložka zámku, štítok, kľučka

Ako dlho výmena zámku na dverách potrvá?

Výmena vložky zámku je otázkou maximálne na 10 minút práce. Dlhšie vám to rozhodne nezaberie.

Opäť ale zdôrazňujem, že mám na mysli výmenu klasickej FABky a starších typov dozických zámkov, nie nové bezpečnostné zámky, ktoré majú zložitejšie konštrukciu.

Aké budú náklady ak chcete vymeniť vložku zámku – fabku?

FAB vložky sa dajú kúpiť v cenových reláciách už od cca 7 eur, počítajte však skôr s vyššími nákladmi. Kvalitné FABky stoja pokojne aj okolo 35 eur.

Podobné články

3 Comments

  1. ja potrebujem radu, ako vytiahnem FAB zámok keď nemám originál kľúč k zámku a teda nemôžem otočiť o 45 stupňov, zámok nie je zamknutý, Ďakujem za radu

  2. Dobrý deň mám pokazenú vložku zámku potrebujem to celé vymenit ale mi to robil jeden pán a padla vložka do dverí plastových a neviem to vybrať poraďte ako aby som .ihla kúpiť všetko nové

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button