Úvod / Šport / Ako kempovať v zime?

Ako kempovať v zime?

ako kempovať v snehuNa letné alebo jarné kempovanie si možno zvyknúť ľahko. Teploty sa držia na veľmi príjemných hodnotách a požiadavky na našu výbavu sú iba minimálne. Samozrejme zimné kempovanie je úplne niečo iné. Je určené pre skutočných dobrodruhov, ktorí sa len tak nezľaknú mrazivého počasia a teplôt hlboko pod bodom mrazu. Pre zimné kempovanie je potrebná už dostatočná výzbroj a tiež istá pripravenosť. U tohto typu kempovania je nutné nepodceňovať dôležité veci. Ako stanovať/kempovať v zime?

Na to aby ste vedeli ako kempovať, musíte mať skúsenosti a cieľ


Najprv si vyberte cieľ trasy. Ak ste začiatočníci, tak si nikdy nevyberajte zbytočne náročné trasy a vzdialené miesta pre kempovanie.

ako kempovať so stanomPočasie môže byť zradné a možno ľahko preceniť svoje sily. Ako prvý cieľ si vyberte bližšiu a ľahšie dostupnú destináciu.

Spôsob cestovania

Vopred si ujasnite, či budete cestovať po svojich, na bežkách alebo so snežnicami. Výber vždy rozhodnite podľa terénu, ktorý vás čaká.

Počasie

Neriaďte sa podľa toho, kedy budete mať čas, ale podľa toho aké bude počasie. Ak má prísť silný mráz v kombinácii so silným vetrom, tak kempovanie vždy radšej odložte.

Teplé oblečenie

Vybrať teplé oblečenie, je  základ toho ako kempovať. Takže aby ste nemuseli so sebou brať príliš veľa oblečenia, vezmite si funkčnú termo-bielizeň vrátane jednej náhradnej. Samozrejmosťou musia byť pevné a nepremokavé topánky a tiež kvalitná bunda. Ďalej zvoľte okuliare proti slnku, teplú čiapku i rukavice. Dôležité je mať so sebou niekoľko párov náhradných teplých ponožiek, aby vám neomrzli nohy.

Stan a spací vak

kempovanie v zime s priateľmiNikdy si neberte obyčajný stan alebo obyčajný spací vak. Na trhu sú už ľahko dostupné spacie vaky aj stany určené do arktických podmienok.

Spací vak musí byť odolný do -50°C a stan odolný voči mrazu a silnému vetru. Nezabudnite sa taktiež o svoje vybavenie a stan starať.

Ostatná výbava

Samozrejmosťou musí byť termoska, varič, dostatok tekutín, vojenská lopatka na sneh, jedlo s vyšším obsahom cukru a ako zvyšok bežné vybavenie pre kempovanie.

Alkohol a priatelia sú dve opačné veci pre to, aby ste vedeli ako kempovať


S užívaním alkoholu pri zimnom kempovaní buďte veľmi opatrní a nikdy ho nepite pred spaním, pretože následne nespoznáte či je vám teplo z alkoholu a môžete v noci veľmi nebezpečne prechladnúť alebo dokonca zmrznúť. Naopak, nikdy nekempujte sami, obzvlášť nie v zime. Čím viac ľudí bude s vami kempovať, tým lepšie.

Ako kempovať v zime?
4.9 (98.67%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

malovanie skla

Ako renovovať maľované sklo?

Maľované sklo je stará sklárska technika, ktorá prešla dlhým vývojom. Jednoducho povedané, ide o určité …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *