Ako napísať fejtón?
Fejtón je publicistický žáner, ktorý dnes často nájdeme v dennej tlači. Dnes sa používa ako náprotivok k hlavnému článku alebo téme, ktorými sa noviny v ten deň zaoberajú. Napísať fejtón dobre, bez toho aby sme skĺzli k inému žánru, nie je jednoduché. Pozrieme sa ako na to.
Čo je na napísanie fejtónu potrebné
- nápad, ako reflektovať nejakú udalosť či jav
Titulok fejtónu
Titulok fejtónu by mal byť kreatívny a musí čitateľa upútať. Autorovi fejtónu sa dáva voľná ruka, nie je obmedzený žiadnym pravidlom.
Titulok fejtónu môže vyzerať nasledovne: Kam s ním? (Fejtón zakladateľa českého fejtónu Jana Nerudu) alebo názov: Kajetánka (autorom fejtónu je Ludvík Vaculík).
Telo fejtónu
Fejtón predkladá témy všedného dňa v novom svetle. Autor by mal použiť iróniu alebo sarkazmus, poukazovať na skutočnosti či udalosti netradičným pohľadom. používa sa rozprávací postup s postupom úvahovým a popisným. Nevyhýbame sa priamej reči a ani dialógom. Používame opytovacie aj krátke vety.
Fejtón často končí bez odpovede. Núti čitateľa k zamysleniu sa nad nejakou udalosťou alebo javom v spoločnosti. Autorov subjektívny nádych je typický. Ide v praxi o humorný postreh. Napísať fejtón už z týchto dôvodov nie je jednoduché. Je nutná vysoká miera nápaditosti a originality.
Často sa používa nejaký príklad z vlastného života, ktorého podtextom je práve reflexia udalosti či nejakého javu v spoločnosti, na ktorý chceme fejtónom poukázať. Úlohou fejtónu nie je prioritne odľahčiť tému, ale výberom ľahšieho slohu poukázať na problém inými očami.
Záver fejtónu
Ten môže aj nemusí byť otvorený. Do záveru fejtónu nevkladáme zhrnutie, ale môžeme fejtón ukončiť nejakou humornou bodkou.
Snažíme sa síce o to, aby sa čitateľ nad problematikou zamyslel, nie však tým, že by sme čitateľovi problematiku vysvetľovali.
Autor fejtónu prináša svojim textom iný pohľad na vec – a trebárs ju sprostredkováva vlastnou skúsenosťou, ktorá je subjektívna.
Upozornenie
Napísať fejtón, bez toho aby ste kedy nejaký fejtón čítali, nemá zmysel. Prečítajte si fejtóny Jana Nerudu, Karla Poláčka alebo Karla Čapka. Zo zahraničných autorov si vyberte napríklad Victora Huga.