Návody

Postup krok za krokom, ako vyrobiť vianočný svietnik

ako vyrobiť vianočný svietnikK adventu patrí aj vianočná výzdoba a príjemnú predvianočnú atmosféru dokreslí aj rozsvietený vianočný svietnik. Môžete si ho samozrejme kúpiť, ale vlastnoručne vyrobený vám bude robiť väčšiu radosť. Vyrobiť ho nie je nič zložité a s trochou snahy to zvládne každý. Ako vianočný svietnik vyrobiť?

Čo budete k výrobe vianočného svietnika potrebovať?

Pre výrobu svietnika budete potrebovať nasledujúce:

  • misku pod kvetináč – keramickú, ale môže byť aj plastová
  • aranžovaciu hmotu
  • zelené vetvičky – jedľu, smrek, tuju, krušpán, atď.
  • sviečku – môže byť silná a tenká, ale mala by byť vysoká
  • stuhu
  • materiál na zdobenie venca podľa vášho vkusu – šišky, malé sklenené ozdôbky, hviezdičky z brezovej kôry, sušený pomaranč, škoricu, atď.

Prichystajte si tiež nožnice, nôž, záhradnícke nožnice na tavnú pištoľ.

Pracovný postup ako vyrobiť vianočný svietnik:

Ak máte nachystaný materiál, môžete sa pustiť do práce.

vianočný svietnik1. krok

Aranžovaciu hmotu upravte nožom podľa tvaru mištičky od kvetináča tak, aby v mištičke pekne sedela. Mala by byť aspoň 2-3 cm nad horný okraj mištičky.

Potom ju k miske pripevnite pomocou tavnej pištole alebo ju pevne prilepte lepiacou páskou.

Aranžovaciu hmotu nebude nakoniec vidieť.

2. krok

Do stredu aranžovacej hmoty zapichnite sviečku. Tá by mala byť tak hlboko, aby bol svietnik dostatočne stabilný.

3. krok

Záhradníckymi nožnicami upravte vetvičky na požadovanú dĺžku a začnite ich postupne zapichovať okolo sviečky do aranžovacej hmoty.

Začnite dlhšími konárikmi a zapichujte ich tiež z boku do hmoty, aby boli vodorovne alebo len mierne zošikma.

Postupne pridávajte kratšie vetvičky a zaplňte nimi voľné miesta. Môžete použiť len jeden druh vetvičiek alebo ich rôzne kombinovať. Až budete s tvarom svietnika spokojný a nebude nikde vidieť aranžovaciu hmotu, môžete sa pustiť do zdobenia svietnika.

4. krok

vianočna sviečkaOkolo spodnej časti sviečky upevnite stuhu. Zo stuhy si tiež môžete dopredu prichystať mašľu a tú pomocou tavnej pištole pripevniť k päte sviečky. Prečítajte si aj článok ako odstrániť vosk.

5. krok

Pomocou tavnej pištole pripevnite ku svietniku ostatné ozdoby podľa vášho výberu – šišky, sklenené ozdoby a iné. Ako bude svietnik vyzerať záleží na vašom vkuse a na tom aké ozdoby použijete. Niekto má radšej decentné zdobenie, niekto radšej bohato ozdobený svietnik.

Pri výrobe vianočného svietnika sa fantázii medze nekladú

Dajte priestor svojej fantázii a s výsledkom budete určite spokojní. Svietnik môže mať ľubovoľný tvar aj veľkosť, všetko záleží na použitom materiáli a na tom ako ho vytvarujete pomocou vetvičiek.

Až budete svietnik rozsvecovať, dajte pozor, aby sa od plamienka nechytili vetvičky alebo ozdoby na svietniku. Nikdy nenechávajte svietnik horieť bez dozoru a vždy ho sfúknite skôr, než sa plameň dostane príliš nízko.

Tak si užívajte predvianočný čas a či už patríte alebo nie k tým, ktorí si v tejto dobe radi zdobia svoje príbytky, pozrite sa na článok Ako na vianočnú výzdobu domu alebo bytu a nechajte sa inšpirovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button