AkoaPreco.com > Deti > Ako učiť dieťa chápať priestorové pojmy?

Ako učiť dieťa chápať priestorové pojmy?

ako učiť dieťa chápať priestorové pojmyDieťa predškolského veku je hravé, spontánne zvedavé a učenlivé. Tieto jeho vlastnosti sa dajú pozitívne využiť na rozvíjanie stále nového poznania a učenia za predpokladu, že je prostredie dostatočne podnetné. To znamená, že sa dieťaťu primerane venujeme a rozširujeme cielene jeho vnímavosť a prispôsobivosť. Učiť dieťa chápať priestorové pojmy je záležitosť individuálna s ohľadom na vek dieťaťa, jeho schopnosť sústrediť sa a vlastný záujem (vôľa dieťaťa). Ako učiť dieťa chápať priestorové pojmy?

Ako navodiť tému priestorové pojmy? Vhodnou motiváciou


Chápanie a znalosť pojmov – dole, hore, vpravo, vľavo, pod, nad, vedľa, medzi a iných precvičujeme s deťmi v súvislosti s nejakou činnosťou  alebo ich navodíme otázkou.

Čo je na strope tam hore? (Luster – môžeme si o ňom porozprávať, akú má farbu, tvar a podobne)

Čo je dole? (Koberec, hračka, stolík …)

Formou didaktickej hry “Čo vidím” precvičujte s dieťaťom pojem “pod – nad”. S použitím nejakého predmetu alebo hračky, kedy meníte jeho polohu, dieťa určuje, čo je pod stolom a čo na stole. Potom si úlohy vymeníte.

Osvojovanie pojmov – vpravo, vľavo

učenie priestorových pojmovVysvetlite dieťaťu prijateľnou formou, ktorá ruka je pravá a ľavá. Pravá (ľavá) ruka je tá, ktorou držíš lyžicu. Podľa toho je vpravo, vľavo. Dieťa sa takto ľahko naučí vnímať priestorové pojmy.

Orientácia v priestore a v rovine

Vhodne je učiť tieto priestorové pojmy tiež hrou. Ukážte dieťaťu predmet (napríklad hračku), zaviažte mu oči šatkou a veďte ho k predmetu, kam ste ho položili. Hmatom dieťa skúma, kde hľadaný predmet je. Touto hrou sa precvičuje zároveň aj zmyslové vnímanie. Navoďte pojem – uprostred, v priestore, v rohu, na okraji stola, medzi nábytkom …


Ako si dieťa osvojuje časové pojmy

Čo sme včera robili – pripomenúť nejaký motivačne významnejší zážitok (včera svietilo slniečko, včera sme boli na pieskovisku, včera sme sa pozerali doma na rozprávku … treba niekoľkokrát vyzdvihnúť slovo včera).

Vhodná je aj básnička, nie je nutné ju dieťa učiť naspamäť, stačí len, aby ju s vami opakovalo:

Včera, včera na machu

robil zajac neplechu.

Behal, skákal hupky, hupky

a potom skočil cez dve kôpky.

hry na priestorové pojmyĎalšie časové pojmy – dnes, zajtra, teraz, večer, ráno, precvičujeme rovnakým spôsobom. Používame veľa improvizácie, záleží len na vašej nápaditosti.

Nemožno si myslieť, že dieťa musí hneď všetko chápať. Učenie a osvojovanie je dlhodobejšia záležitosť, a preto sa oplatí opakovať ju častejšie. Ide o viac účelovú činnosť, kde si dieťa okrem rozvíjania poznania a zručností osvojuje aj rečové schopnosti, postreh, orientáciu.

Všetko podriaďujte vašim možnostiam, nálade a času a najmä podľa psychických a mentálnych schopností dieťaťa. Činnosti by mali byť hravé a krátke. Dieťa sa nedokáže dlho sústrediť. Naučiť dieťa priestorové pojmy nie je nič zložité ale občas to chce trochu trpezlivosti.

Pozrite sa aj na články:


Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.