Etiketa

Ako sa naučiť asertivite?

asertivitaMálokto z nás vie jednať asertívne. Často tak medzi ľuďmi dochádza k zbytočným rozporom, omylom a nedopatrením. Hocikedy sa snažíte niečo druhému vysvetliť a neubránite sa u toho agresívnemu správaniu a manipulácii? Alebo sa naopak dostanete do situácie, ktorá je vám nepríjemná, neustále ustupujete a váš sen a pôvodný plán mizne v nedohľadne? Ako z toho von? Naučiť sa asertívnemu správaniu! Ale ako sa naučiť asertivite?

Čo je to asertivita?

Asertivita je zdravé, primerané sebapresadzovanie a určitý spôsob komunikácie, kedy zachovávame práva svoje i práva iných.

Aké sú základné asertívne práva?

Ak sa chcete správať asertívne a naučiť sa aj asertívne jednať s ľuďmi, je nutné osvojiť si toto desatoro zásad – vašich práv!

  1. asertívne správanieMáte právo sám posudzovať svoje správanie, myšlienky a emócie a niesť za ne aj ich dôsledky sám zodpovednosť.
  2. Máte právo neponúkať žiadne výhovorky či ospravedlnenia ospravedlňujúce vaše správanie.
  3. Máte právo sám posúdiť, či a nakoľko ste zodpovedný za problémy druhých ľudí.
  4. Máte právo zmeniť svoj názor.
  5. Máte právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný.
  6. Máte právo povedať „ja neviem“.
  7. Máte právo byť nezávislý na dobrej vôli ostatných.
  8. Máte právo robiť nelogické rozhodnutia.
  9. Máte právo povedať „ja ti nerozumiem“.
  10. Máte právo povedať „je mi to jedno“.

Kde začať? Naučte sa hovoriť ,, NIE „!

Plánujete si víkend na chate, tešíte sa na odpočinok, pokoj a miesto bez ľudí. Vtom príde vaša kolegyňa a poprosí vás, či by ste za ňu nevzala víkendovú službu, pretože by rada odišla s rodinou na chalupu.

Vyzerá to na rovnaký nápad, hovoríte si v duchu a je vám trápne odmietnuť. A tak si nakoniec miesto opaľovania a relaxovania na chalupe, ,,užijete“ víkend v pracovnom procese.

Máte predsa nárok na to povedať ,, NIE „a to bez akýchkoľvek výčitiek a vysvetľovania! Svoje rozhodnutie definujte jasne a zreteľne a nedajte priestor k prehováraniu!

Chváľte a nechajte sa pochváliť!

ako sa naučiť asertiviteV dnešnej spoločnosti často s chválou veľmi šetríme! Pritom chvála má pozitívny vplyv.

Človek sa nielen vybičuje k vyššiemu výkonu, ale pochválený človek vyzerá, tak nejako spokojnejšie a často sa usmieva, má dobrú náladu. Viete ľudí vo vašom okolí pochváliť?

Povedať svoje žene, že jej tie nové šaty ohromne pristanú? A čo chválu prijať? Nesnažíte sa ju bagatelizovať, zhadzovať a zarezervovať? Nechajte sa pochváliť, ak si to zaslúžite, je to predsa veľmi príjemné! Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pracovný pohovor.

Prijmite kritiku!

Kritika oproti chvále nie je dnes nič neobvyklé, ľudia si tak nejako zvykli všetko a všetkých kritizovať. Naučte sa brániť neprimeranej kritike, máte 3 možnosti ako na to!

  1. Súhlas s kritikou – Jednoducho dáte človeku, ktorý vás kritizuje, za pravdu.
  2. Otvorené dvere – táto technika nás učí akceptovať manipulatívnu kritiku. Smeruje váš hovor k hádke? Priznajte svojmu kritikovi, že môže mať pravdu, nezahŕňajte ho argumentami, iba mu dodajte vlastné hľadisko celej veci. Tým, že s ním budete súhlasiť, sa hádke môžete vyhnúť.
  3. Spýtajte sa na negatíva – nenechajte sa kritikou vyviesť z miery, ale podporte protistranu ku kritizovaniu svojimi doplňujúcimi otázkami. Preberiete tak iniciatívu a vaše otázky vás môžu doviesť k celkom konštruktívnej diskusii.

Svoju kritiku prijmite, ale nemusíte sa pri tom ponižovať, dookola ospravedlňovať a kľačať na kolenách. Radšej si vezmite ponaučenie!

Nenechajte sa citovo vydierať a zastrašovať. Nebojte sa, že kvôli tomu, že sa budete správať asertívne, stratíte priateľov a známych. Ak by to tak skutočne bolo, verte, že to ozajstní priatelia neboli. Konajte tak, aby ste sa sami sebe mohli pozrieť do očí a mali zo seba dobrý pocit!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button